تولید مواد بسته بندی دوستدار محیط زیست با ماندگاری دو برابر مواد غذایی - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۳۹۷  
true
true
تولید مواد بسته بندی دوستدار محیط زیست با ماندگاری دو برابر مواد غذایی

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) به نقل از واحد بین‌الملل فودکلینیک، فیلم‌های بر پایه کیتوزان طبیعی با خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی افزایش یافته باعث بهبود کیفیت و ایمنی مواد غذایی می‌شود. chitosan

محققین دانشگاه ملی سنگاپور موفق به تولید مواد بسته بندی دوستدار محیط زیست شدند که عاری از هر گونه افزودنی‌های شیمیایی می‌باشد. این فیلم‌ها از کیتوزان طبیعی و عصاره دانه گریپ فروت تهیه گردیدند. این مواد بسته بندی نوین، از رشد قارچ‌ها جلوگیری نموده و ماندگاری مواد غذایی فسادپذیر مانند نان را دو برابر می‌کنند. کیتوزان یک پلیمر طبیعی و زیست تخریب پذیر می‌باشد که از پوسته میگو و دیگر سخت پوستان به دست می‌آید که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مانند غیر سمی بودن، تخریب پذیری سریع و زیست سازگاری بالا می‌باشد.

این خصوصیات باعث می‌شود تا این ماده، انتخاب خوبی برای استفاده در بسته بندی های مواد غذایی باشد. کیتوزان دارای ویژگی ضد یاکتریایی و ضد قارچی ذاتی می‌باشد. از طرف دیگر، عصاره دانه میوه گریپ فروت نیز یک ماده آنتی اکسیدان، ضد قارچ، باکتری و ویروس قوی می‌باشد. محققین دانشگاه ملی سنگاپور سه سال را صرف فرموله کردن این نانوکمپوزیت جدید نمودند. این کمپوزیت جدید علاوه بر خواصی که در بالا گفته شد، دارای قدرت مکانیکی و انعطاف پذیری خوبی در مقایسه با فیلم‌های سنتتیک پلی اتیلنی که به طور معمول برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شوند، می‌باشد. علاوه بر این، این کمپوزیت جدید به طور موثری مانع از رسیدن نور ماوراء بنفش به محصولات غذایی شده و بنابراین واکنش‌های تخریبی در آن ها مانند اکسیداسیون و واکنش های فوتوشیمیایی را کند می‌کند. نتایج آزمایشات این محققین نشان داد که ماندگاری نمونه‌های نان بسته بندی شده در این کمپوزیت دو برابر نمونه‌های بسته بندی شده در فیلم های سنتتیک بوده است. استفاده از این بسته بندی‌های جدید، همچنین باعث هدر رفت کمتر محصولات غذایی در سطح جهانی خواهد شد. پس می‌توان گفت که این کمپوزیت‌های طبیعی علاوه بر فواید زیست محیطی دارای نفع اقتصادی نیز می‌باشند. محققین این دانشگاه در حال برنامه ریزی برای صنعتی کردن این بسته بندی‌های جدید برای استفاده در مواد غذایی هستند.

منبع: فود کلینیک

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

true