خانه خبراخبار علمی پژوهشی کشف جدیدی که پلاستیک را به جای چند دهه در چند ساعت تجزیه می‌کند!

کشف جدیدی که پلاستیک را به جای چند دهه در چند ساعت تجزیه می‌کند!

توسط منیره جوادی
0 نظرات

 

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) : به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم‌؛ میزان بسیار نگران‌کننده‌ آلودگی‌های پلاستیکی در جهان باعث شده تا دانشمندان به شدت تلاش کنند تا راه‌هایی را برای استفاده از پلاستیک بدون آسیب رساندن طولانی‌مدت به محیط اطراف ما بیابند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از یک نوع آنزیم خاص می‌تواند زمان تجزیه اجزای پلاستیک را به شدت کاهش دهد! تیم سازنده آن می‌گویند ما می‌توانیم از این آنزیم برای پاکسازی مکان‌های آلوده به آلودگی پلاستیکی استفاده کنیم؛ در نتیجه استفاده از این آنزیم, محصولات ساخته شده از پلیمر پلی اتیلن ترفتالات (PET) که ممکن است قرن‌ها طول بکشد تا به درستی در شرایط طبیعی تجزیه شوند در یک هفته و در برخی موارد 24 ساعت شکسته شوند!

دانشمندان این آنزیم را  FAST-PETase  PETase عملکردی، فعال، پایدار و متحمل نامیده‌اند. آن‌ها این آنزیم را از یک PETase طبیعی تولید کردند که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد پلاستیک PET را تجزیه کنند و با استفاده از یادگیری ماشینی آن را اصلاح کردند که این اصلاح آنزیم را قادر می‌سازد تا پلاستیک را در شرایط مختلف محیطی سریع‌تر تجزیه کند.

هنگامی که این آنزیم کار برش پلاستیک به واحدهای مولکولی اصلی آن را انجام داد (دپلیمریزاسیون)، مجدداً می‌توان پلاستیک را دوباره کنار هم قرار دهند (باز پلیمریزاسیون)  و با استفاده از فرآیندهای شیمیایی برای ایجاد محصولات پلاستیکی جدید.

به نوشته sciencealert‌, پت یکی از 4 گروه اصلی پلاستیک‌ها است که تصور می‌شود به تنهایی 12 درصد از کل زباله‌های جهانی را تشکیل می‌دهد؛ اگر این رقم به اندازه کافی ترسناک نبود، باید بدانیم که در سطح جهانی، کمتر از 10 درصد از کل پلاستیک‌ها بازیافت شده‌اند؛ استفاده از این آنزیم می‌تواند نقش مهمی در بازیافت پلاستیک‌های پت در سراسر جهان ایفا کند.

در حال حاضر، متداول‌ترین روش‌ها برای دفع پلاستیک، انداختن آن در محل دفن زباله است که در این روش پلاستیک با سرعت بسیار پایینی پوسیده می‌شود، روش دیگر سوزاندن زباله است که هزینه زیادی دارد، انرژی زیادی مصرف می‌کند و جو را با گاز مضر پر می‌کند؛ واضح است که استراتژی‌های جایگزین برای نابودی زباله‌ها به شدت مورد نیاز هستند و این روش می‌تواند یکی از آن‌ها باشد.

 

 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است