سقوط آزاد قیمت مواد پلیمری در بازارهای جهانی/ بازار 3 هزار میلیاردی پلیمرها در تب و تاب کاهش قیمت نفت - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

به نقل از مرجع پلیمر دربازارایران (polympart.com): در پی ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی نفت، شاهد سقوط قیمت پلیمرها در اکثر مناطق جهان هستیم، از آسیا گرفته تا آمریکا و اروپا.

دورنمای کاهشی قیمت نفت و همچنین وجود مازاد عرضه و شرایط نه چندان دلچسب تقاضا فاکتورهایی هستند که در مجموع چشم‌انداز بازار محصولات پتروشیمی را منفی ترسیم می‌کند، آنچه با احتمال زیاد به نظر می‌رسد، افت هرچه بیشتر بهای این محصولات در پی ریزش‌های مکرر بهای نفت در بازارهای جهانی در بازه میان‌مدت است.

کاهش چشمگیر بهای مواد اولیه پلیمری

در مدت اخیر، کاهش چشمگیر بهای مواد اولیه پلیمری نیز همچون سایر پتروشیمیایی‌ها دورنمایی افتان را برای آنها تصویر می‌کند.

نشریه پلاتس نوشت؛ طی هفته اخیر و در ادامه روند ماه گذشته بهای اکثر محصولات پتروشیمی در بازارهای مختلف داخلی و منطقه‌ای کاهش داشت و تا سطوح قابل توجهی پایین آمد.
براساس آخرین گزارش‌ها در بازارهای آسیایی، ‌بهای اتیلن تا مرز ۹۰۰ دلار در هر تن افت کرد، پروپیلن نیز تا نزدیک کف ۸۰۴دلار ریزش داشت، استایرن منومر هم به دنبال هم‌گروه‌های خود در مسیر کاهشی حرکت کرد و به قیمت ۱۱۲۶ دلار رسید.

براساس گزارش منتشر شده از سوی موسسه پلاتس؛‌ بهای محصولات پلیمری در بازارهای جهانی به دنبال افت بهای نفت خام ماه جولای سال جاری میلادی را با کاهش به پایان رسانده است. همچنین در این ماه بهای خوراک پتروشیمی نیز افت داشته که از مهم‌ترین‌ موارد می‌توان به نفتا اشاره کرد.
mianginpetro
طبق این گزارش و براساس شاخص ماهانه بازارهای پتروشیمی پلاتس (PGPI)،‌ قیمت ماهانه پلیمری‌ها در بازار ۳ هزار میلیارد دلاری آنها در ماه جولای و در پی افول بازار محصولات انرژی برای اولین بار در پنج ماه گذشته با ثبت ریزش چشمگیر به کار خود پایان داد.

قیمت ماهانه میانگین پتروشیمیایی‌ها به‌طور متوسط با افتی در حدود ۹۱ دلار در هر متریک تن نسبت به ماه ژوئن تا هزار و ۱۳ دلار بر هر متریک تن در ماه جولای کاهش یافت. آخرین باری که این قیمت پتروشیمی‌ها در بازارهای جهانی به‌طور متوسط ​​ سقوط کرده بود، ماه ژانویه سال جاری بود، یعنی زمانی که این میزان قیمت ۱۴ درصد کاهش یافت و به ۸۵۰ دلار بر هر متریک تن رسید.PGPI یک سبد معیار از هفت محصول اصلی پتروشیمی است که به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشبینی کاهش بهای محصولات پتروشیمی

جیم فاستر، مدیر بخش تحلیل بازار پتروشیمی و کشاورزی در پلاتس، با ارزیابی قیمت‌ها در بازار پتروشیمی در این خصوص عقیده دارد: «با نزول ۹ درصدی قیمت نفت خام و نیز کاهش شدید ۱۴ درصدی بهای نفتا، واقعا راهی جز افت قیمت برای محصولات پتروشیمی باقی نمی‌ماند.

بهای نفت در حال حاضر در سطوح پایین تر از ۵۰ دلار در هر بشکه قرار دارد که بازار مواد اولیه پتروشیمی را نیز وادار به نوسان کرده، هزینه‌های تولید اکثر محصولات را کاهش داده، از آروماتیک‌ها تا پلیمرها. شرایط نامساعد عرضه و تقاضا در این بازار نیز فاکتور مهم دیگری است که نباید آن را دور از ذهن داشت.»

براساس اعلام پلاتس، بهای محصولات پتروشیمی در ماه جولای نسبت به ماه ژوئن ریزشی در حدود ۸ درصد داشته است.
این قیمت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی افت شدیدی نزدیک به ۳۰درصد را به ثبت رسانده که گویای شرایط سخت کنونی و پیش روی فعالان این صنعت است. این رقم در ماه جولای ۲۰۱۴ در حدود هزار و ۴۴۶دلار بوده است.

منبع: blogs.platts.com

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false