بررسی روند معاملات محصولات پلیمری در بازارهای جنوب آسیا

گزارش و تحلیل

بازدید: 50

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: در هفته دوم فوریه، بازارهای آسیایی روزهای پر رونقی را سپری کردند و در بیشتر گریدها افزایش نرخ ثبت شد. به نظر می رسد چون که قیمت محموله های تحویل مارس آرام آرام اعلام می شود، در هفته جاری افزایش نرخ بیشتری تجربه شد.

 بیشترین افزایش نرخ مربوط به پلی استایرن معمولی و مقاوم هر کدام به ترتیب با ۱۲۱ و ۱۲۰ دلار و معادل بیش از ۸ درصد افزایش نرخ بود، افزایش شدید و یکباره پلی استایرن ها به دلیل افزایش شدید نرخ خوارک آن ها یعنی استایرن منومر رخ داده است.
قیمت محصول بنزن افزایش شدیدی یافته و به تبع آن محصول استایرن منومر و در ادامه، پلی استایرن ها دست خوش تغییر شده و افزایش چشمگیری در هفته جاری تجربه کردند.کمترین افزایش نرخ نیز به کالای پلی اتیلن سنگین فیلم و با ۱۰ دلار افزایش تعلق داشت. پلی اتیلن سبک فیلم وخطی و پلی اتیلن ختی سنگین بادی و تزریقی نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بود.

پلیمر

اتیلن در جنوب شرق آسیا

در هفته جاری قیمت این محصول در بازارهای جنوب شرق آسیا با ۴۰ دلار افزایش روبه رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. قیمت این محصول بعد از دو صعود متوالی و پرقدرت، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ دارای روندی تقریبا با ثبات بود، ولی در روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ با ۱۵ دلار کاهش به کار خود پایان داد و در هفته اول فوریه ۲۰۱۷ قیمت این محصول با ۴۰ دلار افزایش روبه رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه نیز این کالا به روند صعودی خود با قدرت ادامه داده و بعد از ۲۵ دلار افزایش به قیمت ۱۱۰۰ دلار رسیده است.
قیمت پلی پروپیلن نیز با افزایش شدید نرخ مواجه شده است. قیمت این محصول در هفته آخر ۲۰۱۶ با ۱۵۰ دلار افزایش مواجه شده بود، از ۶۵۰ دلار به ۸۰۰ دلار رسیده بود. افزایش نرخ این محصول در سال ۲۰۱۷ هم ادامه یافته و در هفته اول ژانویه با ۵۰ دلار افزایش مواجه شده است و در هفته دوم ژانویه نیز با ۵۵ دلار افزایش مواجه شد، تا در مجموع یک ماه اخیر این کالا با افزایش عجیب و شدید ۲۵۵ دلاری مواجه شود. روند افزایشی قیمت این کالا در هفته سوم ژانویه متوقف شده و معاملات در هفته جاری با قیمت ۹۰۵ دلاری صورت گرفت. در هفته چهارم ژانویه نیز این کالا دارای روندی صعودی بود و با همان قیمت ۹۴۰ دلاری به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه قیمت این محصول بعد از ۲۰ دلار افزایش به ۹۶۰ دلار رسیده است.
پلی اتیلن سبک فیلم: در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با ۱۳۳۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی بود که این کالا در هفته گذشته نیز این کالا با ثبات بوده است.
پلی اتیلن سبک خطی : در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با نرخ ۱۲۱۵ دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی بود که قیمت این کالا در هفته گذشته ۲۵ دلار افزایش را تجربه کرده بود.
پلی اتیلن سنگین: این گروه در هفته جاری روندی با ثبات را سپری کرد و گریدهای تزریقی، بادی و فیلم این گروه به ترتیب با قیمت های ۱۱۸۰، ۱۱۹۰ و ۱۲۰۰ دلار معامله شدند. این گروه در هفته گذشته روندی افزایشی را سپری کرده بود. تنها گریدی که در هفته جاری افزایش پیدا کرده بود گرید سنگین فیلم و با ۱۰ دلار افزایش بود.
پلی پروپیلن:در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب آسیا با افزایش ۲۰ دلاری نسبت به هفته پیش مواجه بوده و با قیمت ۱۰۹۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، لازم به ذکر است، که این کالا در هفته گذشته نیز با افزایشی ۱۰ دلاری مواجه بوده است. البته با توجه به افزایش ۲۷۵ دلاری خوراک این محصول انتظار می رود قیمت این محصول در بازار های جهانی باز هم با افزایش مواجه شود.

پلی استایرن، شکست رکورد قیمت در دو سال اخیر

قیمت کالای پلی استایرن معمولی در هفته دوم فوریه ۱۲۱ دلار افزایش را تجربه کرد و پلی استایرن مقاوم با ۱۲۰ دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با ۱۵۴۶ و ۱۶۱۵ دلار به ازای هر تن معامله شدند. قیمت کالا پلی استایرن مقاوم با شیبی زیاد در حال صعود است و به ۱۶۰۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته این کالا رکورد قیمت در دو سال اخیر را شکست و به بیشترین حد خود در دو سال اخیر رسید.

PVC:در هفته ای که گذشت قیمت کالای PVC با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته پیش روبه رو بود، بدین ترتیب با قیمت ۹۸۵ دلار به ازای هر تن و به صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد. تقاضا در کشور هند با افزایش مواجه شده و خریدهای بیشتری در حال انجام است. به نظر می رسد این کالا به راحتی در هفته های آتی رکورد قیمت در دو سال اخیر را بشکند و به راحتی از سطوح ۱۰۰۰ دلار عبور کند. با اتمام تعطیلات سال نو چینی انتظار می رود تقاضا در این منطقه نیز با افزایش مواجه شود و با توجه به این که فصل زمستان و سرما در این منطقه نیز رو به اتمام است انتظار می رود در ماه های آتی این افزایش بیش از پیش نیز شود.عرضه پی وی سی در هفته جاری کاهش زیادی یافته بود، از طرفی شنیده ها حاکی از محدود شدن عرضه های پی وی سی آمریکا در بازارهای جهانی دارد. شرکت وینیل قطر(QVC) از اواخر ماه فوریه واحد تولید VCM خود را با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن در سال را برای تعمیر و نگهداری تعطیل خواهد کرد، همچنین در حال حاضر تولید این مجتمع در حال حاضر به دلیل کاهش خوراک دریافتی تولید این مجتمع کاهش زیادی یافته است. در یک واحد تولیدی PVC در هندوستان نیز به دلیل اعتصاب کارکنان تعطیل شد.

پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری: قیمت کالای PET گرید بطری در هفته ای که گذشت، با ۴۰ دلار افزایش نسبت به هفته پیش بوده و با قیمت ۱۱۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شد و این در حالی بود، که قیمت این محصول در هفته گذشته نیز با ۳۰ دلار افزایش مواجه شده بود. قیمت این محصول به بیشترین حد خود در یک سال اخیر رسیده است.

نرخ دلار : نرخ دلار در بازار تهران برابر با ۳۸٫۲۳۳ ریال است که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ های قبلی(۳۸٫۰۱۹ ریال) ۲۱۴ ریال افزایش را نشان می دهد، که برابر با نیم درصد افزایش است. البته به نظر می رسد، مبنای محاسبه نرخ میانگین معاملات ارز در سامانه سنا است، نرخ میانگین دلار در سامانه سنا در ۶ روز اخیر برابر با ۳۸۱۶۵ ریال بوده که نسبت به مبنای قبلی ۱۴۶ ریال افزایش را نشان می دهد که مقدار کمی است. به نظر می رسد پیش بینی نرخ دلار مبنای محاسبه از همین الان بسیار زود باشد و تا اعلام نرخ های پایه بعدی زمان زیادی باقی مانده است و ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد.

تهیه کننده: سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی

منبع: نیپنا

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.