بازار محصولات پلیمری با شروع ماه محرم گرمتر شد

اخبار اقتصادی
Print Friendly, PDF & Email
مرجع پلیمر در بازار ایران: حجم معاملات محصولات پلیمری طی هفته گذشته در بورس‌کالای ایران با رشد ۲۰‌ درصدی روبه‌رو‌شد. طبق اعلام بورس‌کالای ایران، در هفته گذشته اکثر محصولات پلیمری مورد توجه خریداران بودند ولی بیش از هر کالایی پلی‌اتیلن‌های سنگین فیلم و پلی‌پروپیلن‌ها در کانون جذابیت قرار داشتند.
نمودار افزایشی

همچنین پلی اتیلن‌های ترفتالات، پلی استایرن‌های معمولی و مقاوم نیز حجم بالایی از تقاضا و معاملات را به‌خود اختصاص دادند. به گفته کارشناسان بازار، نزدیکی به‌ماه محرم از دلایل افزایش تقاضا برای پلی‌استایرن‌های معمولی و مقاوم است.

این ۲ محصول به‌طور معمول در تولید ظروف یکبار مصرف کاربرد دارند. هر سال در ایام عزاداری ‌ماه محرم عرضه و مصرف ظروف یکبار مصرف به اوج خود می‌رسد.برخی کارشناسان با توجه به این موضوع احتمال می‌دهند در هفته جاری حجم تقاضا برای این گروه از پلیمرها در بورس‌کالا افزایش یابد، به این ترتیب نیاز به افزایش عرضه‌ها در این گروه از کالاها وجود دارد؛

به‌طوری که پلی‌استایرن مقاوم ۷۲۴۰ که با حجم ۳۵۰ تن و به‌صورت سلف عرضه شده بود، ۹۰۰ تن تقاضا داشت و در پایان با قیمت ۵ هزار و ۵۱ تومان معامله شد. عرضه نقدی این کالا نیز ۳۵۰ تن بود که با تقاضای ۱۹۷۰ تنی روبه‌رو شد و بیشترین قیمت خرید این کالا ۵ هزار و ۲۲۵ تومان بود. پلی‌استایرن معمولی ۱۵۴۰ نیز در ۲عرضه سلف و نقدی و جمعا با حجم ۶۰۰ تن عرضه شد، بیشترین قیمت خرید نقدی آن ۴‌هزار و ۶۴۰ تومان و بیشترین قیمت خرید سلف آن هم ۴‌هزار و ۵۳۰ تومان بود.

در عین حال بسیاری از کارشناسان بازار با توجه به شواهد و قرائن شرایط این بازار را عادی توصیف می‌کنند و با اشاره به کاهش اختلاف قیمت‌ها در بورس‌کالا و بازار آزاد می‌گویند: در ۲هفته اخیر خرید تعداد کدهایی که اظهارنامه مالیاتی تحویل می‌دهند بیشتر شده که این موضوع از ثبت قیمت‌های واقعی در بازار حکایت دارد.

در عین حال شنیده‌ها حاکی است همزمان با این موضوع کنترل و نظارت بورس‌کالا بر روند عرضه و تقاضای کدهای معاملاتی در این بازار افزایش یافته و در این میان بسیاری از کدهای معاف از مالیات نیز از چرخه معاملات توسط بورس‌کالا حذف شده‌اند. سهمیه‌ها نیز به‌صورت ماهانه مورد رصد قرار می‌گیرند و امکان بررسی دقیق‌تر میزان سهمیه واحدها فراهم شده است.

منبع: همشهری آنلاین

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.