×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر

خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: بررسی آمارهای صنعتی در نیمه اول امسال، از اشتیاق سرمایه‌گذاران برای دریافت جواز تاسیس حکایت دارد. در این میان،‌ گروه‌های «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات لاستیک و پلاستیک»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «محصولات فلزی فابریکی» صدرنشینان کسب‌وکار صنعتی هستند. در مدت زمان مورد بررسی، ۷۹۵۵ فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد حدود ۴ درصدی داشته است. به‌نظر می‌رسد اظهار خوش‌بینی فعالان اقتصادی نسبت به بهبود روند سرمایه‌گذاری صنعتی با اجرایی شدن برجام، در حال تحقق است.

Business-idea

صنایع جذاب در دریافت جواز تاسیس از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه اول امسال معرفی شدند. داده‌های اعلام شده از روند صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری صنعتی در مدت زمان مذکور بیانگر آن است که اظهار خوش‌بینی فعالان اقتصادی نسبت به بهبود روند و سرمایه‌گذاری صنعتی با اجرایی شدن برجام در حال تحقق است؛ به‌طوری که در نیمه اول سال شاهد ثبت رشد مثبت در این بخش‌ها بوده‌ایم. براساس آمار اعلام شده از میان ۲۹ گروه صنعتی که در این مدت جواز تاسیس دریافت کرده‌اند، به لحاظ تعداد ۲۰ گروه صنعتی رشد را تجربه کرده‌اند که این آمار بیانگر بهبود روند صدور جوازهای صنعتی در کشور محسوب می‌شود. از سوی دیگر آمارهای اعلام شده از سوی این وزارتخانه درخصوص شاخص‌های اختصاصی بخش صنعت در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش جوازهای تاسیس نیز از رشد نزدیک به ۴ درصدی خبر می‌دهد، روندی که در بخش پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ۱۱ درصد بوده است. پروانه اکتشاف صادره در این دوره نیز رشدی ۵/ ۵ درصدی را تجربه کرده و گواهی اکتشاف هم افت حدود ۳ درصدی را ثبت کرده است، اما درخصوص صدور پروانه بهره‌برداری معدنی (پروانه‌های بهره‌برداری معدن شامل پروانه‌های بهره‌برداری صادره جدید است) شاهد رشدی حدود ۱۱ درصدی بوده‌ایم.

آمار اعلام شده بیانگر آن است که پنج گروه صنعتی شامل «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «محصولات فلزی فابریکی» در نیمه نخست سال جاری بیشترین جذابیت را برای اخذ جواز تاسیس به خود اختصاص داده‌اند. براساس آمار اعلام شده از مجموع ۷هزار و ۵۹۹ فقره جواز تاسیس صادره در نیمه ابتدایی سال جاری بیشترین تعداد جواز صادره مربوط به گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با هزار و ۲۸۳ فقره بوده است. سهم این گروه از جوازهای تاسیس صادره کل کشور برابر با ۱/ ۱۶درصد است. جوازهای اختصاص داده شده به گروه‌های «سایر محصولات کانی غیرفلزی» نیز برابر با ۹۰۰ فقره بوده است که با این تعداد جواز این گروه در جایگاه دوم قرار گرفته است. سومین گروه نیز به «محصولات از لاستیک و پلاستیک» با صدور ۷۸۰ فقره جواز در نیمه نخست سال جاری رسید. اما چهارمین گروه با اخذ ۷۱۲ فقره جواز به گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» اختصاص داشته و گروه «محصولات فلزی فابریکی» نیز با اخذ ۵۷۹ فقره جواز در مدت زمان مورد بررسی در جایگاه پنجم قرار گرفت. از سوی دیگر، براساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری متعلق به گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی به میزان ۸/ ۲۶ درصد از کل کشور بوده است. در این گزارش از علل افزایش سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده در گروه فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز به صدور جواز تاسیس نیروگاه خورشیدی حرارتی و زیست توده آترین پارسیان در استان تهران اشاره شده است. همچنین سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده در گروه‌های کک و فرآورده‌های حاصل از نفت و ساخت مواد و محصولات شیمیایی در این مدت حدود ۵۰ درصد از سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده است.

در این گزارش این نکته نیز مد نظر قرار گرفته است که متوسط سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده جوازهای صادره برای راه‌اندازی یک واحد در پنج ماهه ابتدای امسال ۱/ ۹۵ میلیارد ریال پیش‌بینی شده که این متوسط سرمایه‌گذاری در گروه‌های فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت، ساخت مواد و محصولات شیمیایی و ساخت فلزات اساسی بسیار بالاتر از متوسط کل است.

روند صدور مجوزهای صنعتی

آمار مذکور بیانگر آن است که در نیمه نخست سال جاری، در مجموع ۷هزار و ۹۵۵ فقره جواز تاسیس صنعتی در کشور صادر شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۴ درصدی را تجربه کرده است. در شهریور ماه نیز در مجموع هزار و ۵۲۵ فقره جواز تاسیس در کشور صادر شده است که در مقایسه با هزار و ۵۱۶ فقره جواز تاسیس صادر شده در مرداد ماه، شاهد رشدی ۶/ ۰ درصدی در این بخش بوده‌ایم. علاوه‌بر رشد جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی در مدت زمان مورد بررسی، سرمایه پیش‌بینی شده برای این دو بخش نیز رشد داشته است. براساس آمار اعلام‌شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع بیش از ۷۵۷ هزار میلیارد ریال سرمایه برای جواز تاسیس پیش‌بینی شده که این رقم در مقایسه با بیش از ۴۸۴ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده در مدت مشابه سال قبل، رشدی بالغ بر ۵۶درصدی داشته است. رشد سرمایه‌گذاری در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حالی است که در شهریور ماه امسال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده نسبت به ماه قبل افت دو درصدی را ثبت کرده است. از سوی دیگر در مدت زمان مورد بررسی، پروانه‌ بهره‌برداری صنعتی نیز از رشد سرمایه‌گذاری محقق شده بی‌نصیب نبوده و در این مدت رشدی ۱۰۵ درصد را تجربه کرده است. براساس آمار اعلام شده، سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در این بخش در نیمه اول امسال بیش از ۱۲۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

از سوی دیگر، مقایسه ارقام فوق نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده افزایش ۸/ ۳درصدی صدور جواز تاسیس به لحاظ تعداد، رشد ۳/ ۹۶ درصدی پیش‌بینی سرمایه‌گذاری و رشد ۱/ ۲ درصد در پیش‌بینی اشتغال بوده‌ایم. از سوی دیگر در نیمه اول سال جاری، بیشترین تعداد جواز صادره به استان‌های یزد و خراسان رضوی به ترتیب با ۷۷۹ فقره و ۷۲۷ فقره اختصاص داشته است. در این دوره متوسط پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک شغل، به میزان ۳/ ۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸/ ۲ میلیارد ریال (حدود ۲/ ۵۳ درصد) افزایش داشته است.

منبع: دنیای اقتصاد

0

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.