×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۶ خرداد , ۱۴۰۲  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر

بازدیدها: 239

خواندن این مطلب ۳ دقیقه زمان میبرد
Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: جداسازی لرزه ‏ای یکی از روش های کنترل ارتعاشات لرزه ‏ای با جدا سازی سازه از زمین در ساختمان ها و پل ‏ها میباشد. در این روش بر خلاف روش‏ های مرسوم در مقاوم سازی و بهسازی لرزه‏ای، که موجب افزایش سازه میشود، تمرکز بر روی کاهش پاسخ لرزه‏ ای، و نیرو و شتاب ورودی زلزله به سازه است. به عبارتی اصل جداسازی لرزه ‏ای بر ایجاد انعطاف پذیری در پایه ساختمان در صفحه افقی مبتنی است و در عین حال از اجزای میران برای محدود کردن دامنه حرکت ناشی از زلزله استفاده میکند. برپایی ساختمان ها بر روی یک سیستم جداساز لرزه ای باعث جلوگیری از انتقال قسمت زیادی از حرکت افقی زمین به ساختمان می شود (اثر زلزله را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد) که این عمل منجر به کاهش شدید شتاب‏ های طبقات و تغییرمکان ‏های بین طبقه ‏ای می شود. این روش مستلزم نصب جداسازها در یکی از طبقات ساختمان (ترجیحاً تراز پی) می باشد. پس از نصب جداساز لرزه ای تغییر شکل جانبی در آن متمرکز شده و تغییر شکل نسبی طبقات بالای آن به شدت کاهش می یابد. لازم به ذکر است که جداگرهای لرزه ‏ای شامل کل ابعاد ساختمان می شود و نمی توان در بخشی از سازه، آن ها را استفاده نمود زیرا این عمل باعث ایجاد تفاوت در جابجایی دو بخش ساختمان می گردند. باز دوره نوسانی در سازه هایی که از جداگر استفاده شده است به دلیل کاربرد این جداگرها ۲ تا ۴ ثانیه تخمین زده می شود. همین طور در ساختمان هایی که بر روی خاک های خیلی ضعیف یا ساختمان خیلی بلندمرتبه می باشد و انعطاف پذیری ممکن است مقدور نباشد استفاده از جداگر می تواند بسیار سودمند باشد.

از این‏رو ساز و کارهایی به منظور استهلاک انرژی در سامانه ی جداسازی تعبیه می گردد تا ضمن محدود نمودن تغییر مکان، شتاب سازه نیز کاهش یابد. یک سامانه ی جداسازی دارای قابلیت‏های زیر باشد:

  1. بتواند نیروهای قائم ناشی از وزن و پاسخ زلزله در زمان زلزله را تحمل کند.
  2. در جهت افقی انعطاف پذیری لازم را تامین نماید.
  3. قابلیت جذب انرژی داشته باشد.

این قابلیتها می تواند به طور همزمان در یک وسیله تامین شود یا به کمک چند وسیله آن ها را برای سامانه ی جداسازی فراهم آورد. علاوه بر این، طراح ممکن است برای محدود نمودن تغییر مکان جداسازها، در سامانه ی جداسازی لرزه ای، ضربه گیرهایی نیز پیش بینی نماید.

دو گروه اصلی از جداساز های لرزه ای که برای کنترل نیروی منتقل شده به روسازه در ساختمان ها استفاده میشوند:

  1. استفاده از جداساز های لاستیکی برای افزایش دوره ی تناوب طبیعی سازه
  2. استفاده از جداساز های اصطکاکی و کنترل حداکثر نیروی منتقل شده به روسازه و استهلاک انرژی در محل جداساز

جداسازها باید مقاومت لازم برای تحمل وزن سازه روی خود را داشته باشند.

seismic resistant bearing

در همین راستا کارگاه آموزشی ۳ روزه با محورهای ذیل در بازه تاریخی ۱۷ تا ۱۹ شهریور در هتل میثاق مشهد برگزار گردید. محورهای اصلی این کارگاه شامل موارد ذیل بود

۱ مبانی کاربردی سیستم های جذب انرژی، با توجه به نوع سازه، مطالعات ژئوتکنیکی
۲ معرفی انواع جداگرهای لرزه ای با تشریح عملکرد هر یک
۳ معرفی دستورالعملهای موجود سیستمهای جداگرلرزه ای درایران
۴ مبانی تحلیل و طراحی (مدل سازی کامپیوتری) سیستم جداگرلرزه ای
۵ مقاوم سازی ساختمانهای موجود با سیستم جداگرلرزه ای
۶ تحلیل اقتصادی ساختمانهای با و بدون جداگرلرزه ای
۷ ملاحظات و جزئیات اجرایی مرتبط با سیستمهای دارای جداگرلرزه ای

شروع کارگاه با پیام دکنر محمدرضا اخوان عبداللهیان (مدیرکل راه و شهرسازی) آغاز شد. در این پیام آمده است فرهنگ صنعتی سازی ابمن و استفاده از تکنولوژی ها و فن آوری های نوین صنعت ساختمان، یکی از ضروری ترین مباحث علمی و تخصصی در رشد و توسعه ی کشور به شمار می رود ، که در این راستا سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نسبت به برگزاری اولین کارگاه تخصصی جداگرهای لرزه ای اقدام نموده است .

پس از آن دکتر مسعود ریاضی نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: فاصله ما نسبت به پیشرفت تکنولوژی های نوین صنعت ساختمان و دیگر صنایع فاصله زیادی دارد.

وی ادامه داد: طی سال های اخیر مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی توجه زیادی به صنعت ساختمان داشته و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه های مقاوم سازی، سبک سازی و صنعتی سازی آغاز کرده است .

وی تصریح کرد: با توجه زلزله خیز بودن بسیاری از مناطق کشورمان اجرای طرحهای جداگرهای لرزه ای طبیعاً از اولویت های بالایی در ساختمان بویژه در ساختمان های عمومی نظیر مدارس، بیمارستان ها و غیره برخوردار است .

در ادامه دکترکاظمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آشنایی با اصول و مبانی سیستم های نوین حفاظت لرزه ای با تاکید بر جداگرهای لرزه ای را تشریح کرد

0

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.