خانه خبر تولید ماده‌ای از سنگ‌های آتشفشانی برای ساختمان سازی

تولید ماده‌ای از سنگ‌های آتشفشانی برای ساختمان سازی

توسط ایمان علیزاده
0 نظرات

به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) دانشمندان لهستانی از سنگ‌های آتشفشانی برای ساختن ماده‌ای جدید استفاده کرده‌اند که می‌تواند در آینده‌ای نزدیک با قیمتی کمتر جایگزین مصالح ساختمانی سنتی شود. این ماده ضمن اینکه عایق خوبی است، از مقاومت زیادی هم برخوردار است. محققان در دانشگاه فناوری کراکوف این سنگ مصنوعی را با استفاده از سنگ‌های آتشفشانی تشکیل شده از خاکسترهای آتشفشانی سفت شده ساخته‌اند. سنگ‌های آتشفشانی با موادی قلیایی و آب یخ ترکیب شده‌اند. به گفته دانشمندان ماده ساخته شده که تحت عنوان «ژئوپلیمر معدنی» شناخته می‌شود به سختی گرانیت است و در برابر حرارت مقاوم است.

ژئوپلیمر معدنی

یانوش میکولا، استاد دانشگاه فناوری کراکوف می‌گوید: «ژئوپلیمر نسبت به نمونه‌های دیگر متفاوت است زیرا ویژگی‌های خاصی دارد. قدرت آن با زیاد شدن دما افزایش می‌یابد. تصور کنید که خانه‌تان آتش گرفته است، دمای هوا تا ۸۰۰ یا ۹۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد و در شرایط معمولی، مواد سنتی ساختمان‌ها و حتی پلیمرها ضعیف می‌شوند. مواد سنتی ساختمان‌ها شروع به تجزیه شدن و قطعه قطعه شدن می‌کنند. در حالی که پلیمری که ما ساخته‌ایم ترک نمی‌خورد و قطعه قطعه نمی‌شود و در مقابل قدرتش افزایش می‌یابد.»

دانشمندان معتقدند که خواص ژئوپلیمر آن را به ماده‌ای ایده آل برای مواد ساختمانی تبدیل می‌کند. این ماده اما می‌تواند استفاده‌های دیگری هم داشته باشد: مثلا به عنوان جایگزینی برای پلی استایرن که در اسفنج عایق سازی استفاده می‌شود. ژئوپلیمر ساختار متخلخل غیر معمولی دارد که به آن اجازه می‌دهد به اصطلاح “نفس” بکشد. این ماده ضمن جذب آب آن را به هوا باز می‌گرداند و به این ترتیب به تنظیم رطوبت می‌پردازد و حتی بوها را به خود جذب می‌کند. این امر آن را به ماده‌ای مناسب برای پوشش فلزات تبدیل می‌کند تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری کند. محققان می‌گویند که با این مشخصات خاص، ژئوپلیمر جدید می‌تواند حتی در صنعت هوانوردی برای پوشش اجزای فضاپیماها مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: Euronews

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است