خانه خبراخبار علمی پژوهشی افزایش خاصیت ضدمیکروبی پدهای پزشکی با کمک نانوفناوری

افزایش خاصیت ضدمیکروبی پدهای پزشکی با کمک نانوفناوری

توسط منیره جوادی
0 نظرات

 

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) : پد های کاربردی در حوزه پزشکی با قدرت جذب بالاتر خون و رطوبت تولید شد. به گزارش ایسنا،یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف ارتقای راندمان پد های پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استحکام و جذب رطوبت اقدام به تولید پدهای پنبه‌ای حاوی درختسان (دندریمر) کرد تا از بروز مشکلات میکروبی و عفونی برای بیماران پیشگیری کند.

پانسمان با هدف تسهیل بهبودی زخم، پیشگیری از عفونت، جلوگیری از خونریزی و حفظ رطوبت زخم و حفاظت از ناحیه آسیب دیده در برابر صدمات مکانیکی مانند ضربه یا خراش، انجام و در این فرآیند مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، به همراه چسب زخم، پنبه و گاز استریل و پد استفاده می‌شود.

پد لایه‌هایی از پنبه و گاز و یا پارچه‌ای دیگر است که قدرت جذب ترشحات را دارد و اغلب در معرض عوامل بیماری‌زا و میکروبی است. از این رو استفاده از یک وسیله جایگزین که مشکلات میکروبی و عفونی برای مصرف‌کنندگان ایجاد نکند، یکی از ضرورت‌های حوزه پزشکی است.

بر همین اساس این شرکت با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اصلاح ساختار این پدها با استفاده از درختسان‌ها (Dendrimer) که نوعی مولکول نانومقیاس و دارای ساختار متقارن، همگن و کروی سه بعدی هستند، راندمان پدهای پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استحکام و جذب رطوبت را افزایش داد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، دندریمرها دسـته‌ای از پلیمرهای پـرشاخه بوده که دارای تعداد زیادی گروه جانبـی هستند. پلی پـروپیلن ایمین و پلـی آمیدوآمین دو دندریمر پرکاربرد و دارای گروه انتهایی آمین هستند. این دندریمرها در محیط اسیدی پروتون جذب می‌کنند و بدین ترتیب، خواصی نظیر ضد میکروبی را از خود نشان می‌دهند.

با استفاده از این مولکول‌ها، خاصیت جذب پدهای پزشکی، متشکل از گازهای استریل، پنبه‌ها و باندها افزایش یافته و خاصیت آنتی باکتریال را به همراه دارد. پدهای پنبه‌ای تولیدی این شرکت با به کارگیری این مولکول‌ها، بازده بالاتری را در جذب خون فراهم کرده است.

این محصول در جذب خون در عمل‌های جراحی و پوشاندن انواع زخم‌ها به منظور جذب خون و محافظت در برابر عفونت کاربرد دارد.

 

 

 

منبع : ایسنا

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است