خانه خبراخبار علمی پژوهشی ابداع آزمایش سریع اثربخشی آنتی بادی در برابر انواع کووید-۱۹

ابداع آزمایش سریع اثربخشی آنتی بادی در برابر انواع کووید-۱۹

توسط منیره جوادی
0 نظرات

 

مرجع پلیمر در بازار ایران: به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی یورک الرت، محققان مهندسی پزشکی «دانشگاه دوک» در آمریکا، آزمایشی ابداع کرده‌اند که با سرعت و به سادگی ارزیابی می‌کند پادتن‌های خنثی‌کننده موجود در بدن یک فرد، تا چه اندازه با عفونت‌ های انواع گوناگون کووید-۱۹ مانند دلتا و سویه جدید اومیکرون مقابله می‌ کنند.

این آزمایش به پزشکان کمک می کند که دریابند بیمار تا چه اندازه در برابر انواع جدید کووید-۱۹ و انواعی که در حال حاضر در جوامع در حال گردش است، محافظت می‌ شود.

«آشوتوش چیلکوتی»، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه دوک گفت: هنگام مطالعه برای ابداع یک آزمایش مراقبتی برای پادتن‌ ها و نشانگرهای زیستی کووید-۱۹، متوجه شدیم که می‌توانیم توانایی پادتن‌ها را برای خنثی‌سازی انواع خاصی از این بیماری تشخیص دهیم. بنابراین، آزمایشی در زمینه این ایده ابداع کردیم و بعد از یک تا دو هفته گونه دلتا را در آزمایش خود گنجاندیم. این آزمایش را می‌توان به سادگی گسترش داد تا نوع اومیکرون را نیز شامل شود. تنها چیزی که نیاز داریم پروتئین خوشه‌ای اومیکرون است که بسیاری از گروه‌های پژوهشی در سراسر جهان، از جمله گروه ما در دانشگاه دوک برای تولید آن تلاش می‌کنند.

این آزمایش که CoVariant-SCAN نام دارد، مبتنی بر یک پوشش پلیمری است که مانند نوعی پوشش نچسب عمل می‌کند تا مانع از چسبیدن هر چیزی به جز نشانگرهای زیستی مورد نظر به اسلاید آزمایش شود. اثربخشی بالای این سپر نچسب موجب می‌شود که آزمایش حتی نسبت به سطوح پایین اهداف خود، بسیار حساس باشد. این روش به پژوهشگران امکان می‌دهد تا تله‌های مولکولی گوناگون را در نواحی مختلف اسلاید چاپ کنند تا چندین نشانگر زیستی را به‌ طور همزمان به دام بیندازند.

محققان در این روش، پروتئین‌های فلورسنت ACE۲ انسانی را که اهداف سلولی پروتئین خوشه‌ای کروناویروس هستند، روی یک اسلاید چاپ می‌کنند. همچنین آنها، پروتئین‌های خوشه‌ای مخصوص به هر گونه کووید-۱۹ را در مکان‌های خاصی چاپ می‌کنند. هنگامی که آزمایش انجام می‌شود، پروتئین‌های ACE۲ از اسلاید جدا می‌شوند و پروتئین‌های خوشه‌ای که هنوز به اسلاید متصل هستند، آنها را شکار می‌کنند و به درخشش اسلاید منجر می‌شود.

 

پروتئین‌های خوشه‌ای در حضور پادتن‌های خنثی‌کننده، دیگر قادر به جذب پروتئین‌های ACE۲ نیستند و این موجب می‌شود که اسلاید کمتر بدرخشد. این موضوع، نشان‌دهنده اثربخشی پادتن‌ها است. محققان با چاپ انواع گوناگون پروتئین خوشه‌ای کووید-۱۹ در بخش‌های مختلف اسلاید، می‌توانند ببینند که پادتن‌ها چه میزان در جلوگیری از چسبیدن هر گونه به هدف سلولی انسانی‌، مؤثر هستند.

محققان می گویند: این روش کمک می‌کند که از پیش، بر پادتن‌ های یک شخص نظارت داشته باشیم و پیش‌ بینی کنیم که آیا پادتن‌ها به اندازه کافی در برابر نوع ویژه‌ای که احتمالا هنگام سفر یا در محل سکونت با آن مواجه می‌شوند، محافظت شده‌اند یا خیر. در حال حاضر راهی برای انجام این کار در اختیار نداریم اما آزمایشی مانند CoVariant-SCAN می‌تواند همه این امکانات را فراهم کند.

مشروح این آزمایش در مجله Science Advances منتشر شده است.

 

 

منبع: ایرنا

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.