پلیمرها بستری برای رشد سلول‌های بنیادی - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۷  
true
true
پلیمرها بستری برای رشد سلول‌های بنیادی

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران:پلیمر‌ها می‌توانند هم به عنوان مواد ترمیمی و هم موادی که در گرایش‌های مختلف دندانپزشکی وجود دارند، استفاده شوند. بخشی که با سلول‌های بنیادی ارتباط پیدا می‌کند، بخشی به نام اسکافولد است که بستری برای رشد سلول‌ها است.

وقتی که می‌خواهید سلول‌های بنیادی را رشد دهید باید بستری داشته باشید. این بستر می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. بستر مصنوعی از جنس پلیمر است. پلیمر‌های خاصی ساخته شده و سلول‌های بنیادی روی آن کشت داده می‌شوند. برای بسیاری از خواصی که می‌خواهیم ایجاد کنیم و برای مثال القا را تقویت کرده(Extra induction) یا به استخوان‌سازی بیشتر کمک کنیم، نانوذراتی اضافه می‌شود که این نانوذرات در بستری از پلیمر قرار می‌گیرد و کمک می‌کند که سلول‌های بنیادی در جهتی که پزشک مایل است، رشده کرده و به بهبود بافت سخت یا نرمی که وجود دارد، کمک کند.

پلیمر

پلیمرها یا نانوذراتی که استفاده می‌شوند، حتما باید زیست‌سازگار باشند و از این نظر نیز مورد آزمایش‌‌های مختلف قرار می‌گیرند و همگی تایید شده هستند. برای مثال پلیمری که به عنوان ماده کاشتنی استفاده می‌شود حتما باید آزمایش و تایید شده باشد تا خود پلیمر سمی نباشد و هم قطعات یا موادی که از تجریه آن به وجود می‌آید هم نباید سمی باشد.

در استفاده از سلول‌های بنیادی (یاخته‌های بنیادی ) یا بازسازی استخوان یا بافت نرم حتما گذر محققین به پلیمر می‌خورد؛ یعنی باید از بستر‌های پلیمری استفاده کنند تا موارد مورد نظر خود را به بافت برسانند.

برخی مواد وجود دارند که در دمای محیط به صورت مایع هستند اما پس از آنکه تزریق می‌شود به صورت ژل در می‌آید. پزشک‌ها می‌توانند هر آنچه را که لازم است وارد این ژل کرده و بر آن سوار کنند و به محل مورد نظر خود برسانند.

برای مثال نانوذرات را می‌توان بر این ژل سوار کرد و به حفره‌ای که در دندان، استخوان و هرجایی که بنا است ترمیم شود، فرستاد. به طور کلی دو روش برای رساندن نانوذرات به محل مورد نظر وجود دارد، یکی جراحی و دیگری تزریق که قطعا تزریق ساده‌تر است.

محمد عطایی عضو هیئت علمی پژو هشگاه پلیمر و پتروشیمی

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true