×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۳ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از دنیای اقتصاد: مدتی است که رکودی نسبی در بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها خودنمایی می‌کند که در آمار معاملات هم به وضوح قابل رهگیری است. این شرایط در وضعیتی نمود بیشتری داشت که در ۷ هفته اخیر، ۴ هفته حجم عرضه‌ها بیشتر از تقاضا بود که خود از ضعف جدی خرید مواد اولیه حکایت دارد.

Petrochemical product

جرقه‌هایی از بهبود شرایط

این در حالی بود که چندین‌بار حتی حجم معاملات پلیمرها به نزدیکی ۴۰ هزار تن و یا کمتر رسید که باز هم به معنی رکودی خشن در این بازار است. این وضعیت در کنار تداوم معاملات با حجمی کمتر از ۵۰ هزار تن در هفته‌های اخیر خود چهره بدون روتوش رکود در صنایع پتروشیمی به شمار می‌رود ولی در روزهای اخیر جرقه‌هایی از بهبود شرایط را هم می‌توان مشاهده کرد. از سوی دیگر بسیاری از داده‌ها هنوز در بازار داخلی نقش‌آفرینی چندانی نداشته‌اند و برای روزهای آینده پتانسیل حمایت از بازار را در بر دارند.

به‌عنوان یک مثال مشخص کاهش نسبی بهای مواد اولیه در بازارهای داخلی و جهانی خود دلیل مهمی برای تحریک تقاضای موثر و افزایش حجم خرید از طرف مصرف‌کنندگان نهایی خواهد بود که در این شرایط بازار خود مهم‌ترین‌ سیگنال برای حمایت از صنایع تکمیلی است.

کاهش جدی قیمت تمام شده مواد اولیه در بازارهای جهانی در کنار کاهش تورم تولیدکننده در بازار داخلی از این قبیل موارد هستند که در کنار نوسان بهای ارز پتانسیل تحریک بیشتر تقاضا را در بر دارد. پیش از این نیز منفی شدن تورم تولیدکننده را پیش‌بینی کرده بودیم که هم‌اکنون محقق شده و در آینده به بحث در رابطه با اثرات آن بر بخش پتروشیمی می‌پردازیم ولی در بازار داخلی پلیمرها و وضعیت داد و ستد تولید در صنایع تکمیلی شواهد دیگری وجود دارد که در نهایت به‌صورت مقطعی از وضعیت کلی تولید در این حوزه حمایت می‌کند.

نوسان قیمت‌ پلیمرها در بازار آزاد

بهای پلیمرها روز گذشته در بازار داخلی شرایط نامتعادلی داشت و برخی از گریدها با رشد نرخ و برخی دیگر با کاهش قیمت همراه شدند. این وضعیت به این معنی است که بازار با جریان‌های قیمت‌گذاری مختلفی روبه‌روست و هر بازار را باید به‌صورت مجزا و جداگانه مورد بررسی قرار داد. این در حالی است که هنوز هم روال عمومی نرخ‌گذاری در این بازار بر مبنای گذشته است و می‌توان از جریان عمومی در بازار پلیمرها به زوایای پیدا و پنهان رخدادهای قیمتی آن پرداخت.

در روزهای اخیر جرقه‌های مهمی از رشد نرخ در بازار داخلی به ثبت رسید اگرچه برای برخی از گروه‌های کالایی شاید تاکنون همان روند نزولی پیشین قیمتی قابل رهگیری است. به‌صورت دقیق‌تر با کاهش قیمت دلار آزاد و افت نسبی نرخ‌های جهانی، بازارها برای بسیاری از گریدها هنوز هم کاهشی است و هنوز هم روزهای سخت پیشین ادامه دارد.

این نکته اما به بررسی‌های دقیق‌تری نیاز دارد که شاید بتوان به کمک آن احتمال تغییر فاز بازار را مورد بررسی دقیق قرار داد. این در حالی است که کاهش نرخ‌های روز گذشته در کنار حجم عرضه‌های چند روز اخیر باید مورد بررسی قرار بگیرد تا واقعیت‌ها دقیق‌تر نمایان شود. در نهایت جریان عمومی در بازار اگرچه هنوز هم نزولی است ولی در نهایت به سمت بهبود جدیدی متمایل شده است که این احتمال نیاز به موشکافی دقیق‌تری دارد.

در صورتی که ادعای بهبود در بازار درست باشد باید بتوان در حجم معاملات پایان هفته جاری آن را رصد کرد. البته شواهد پیدا و پنهان جدیدی در این بازار از بهبود نسبی شرایط حکایت دارد که یکی از آنها بهبود نسبی قیمت‌ مواد اولیه در مقایسه با ماه‌های قبل و دیگری انتظار برای رشد حجم تقاضای مؤثر برای محصولات نهایی و تحریک تولید خواهد بود.

رشد محدود قیمت‌های پایه  پلیمرها در بورس کالا

جرقه‌های رشد نرخ جدیدی در بازار آزاد پلیمرها تجربه می‌شود. این سیگنال اگرچه در نگاه اول از مسیر رشد قیمت‌های پایه تعقیب خواهد شد ولی در کنار آن از رخدادهای دیگری نیز حکایت دارد. به‌عنوان یک نمونه مشخص می‌توان گفت که این جرقه‌های افزایشی از روزهای پایانی هفته گذشته آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است ولی گستره و قدرت متنوعی داشته یعنی شرایط مختلفی را در بر دارد. در هر حال این داده به تنهایی به معنی بهبود در بازار نیست ولی اگر چند داده جانبی را در کنار هم قرار دهیم شاید وضعیت بهتری را شاهد باشیم.

به‌صورت دقیق‌تر می‌توان گفت در شرایطی که هفته‌هاست حجم معاملات مواد اولیه در بورس کالا کاهش داشته است، هر گونه بهبود در بازار باید در بهبود در تقاضای صنایع تکمیلی هم خودنمایی کند. با توجه به این شرایط و البته احتمال بهبود در این بازارها، باید منتظر رشد تقاضای جدیدی در بازار پلیمرها و حتی ترکیبات شیمیایی باشیم.

نگاه به حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی هر دو در هفته گذشته نشان می‌دهد که این بازارها با جرقه‌های جدیدی از رونق روبه‌رو شده‌اند و در صورت تداوم رشد حجم معاملات می‌توان این داده را به معنی بهبود گام به گام بازارها تلقی کرد. به‌صورت دقیق‌تر در بازار پلیمرها برای هفته گذشته شاهد رشد نزدیک به ۱۲ درصدی حجم تقاضا در بورس کالا و افزایش ۶/ ۱۱ درصدی حجم معاملات بودیم.

0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.