خانه خبراخبار اقتصادی لزوم سرمایه گذاری ١٣٠ میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت

لزوم سرمایه گذاری ١٣٠ میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت

توسط مدیر سایت
0 نظرات
سرمایه گذاری

مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از شانا، بیژن زنگنه، صبح امروز (یکشنبه، دوم آبان‌ماه) در «همایش بررسی الزامات و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت» با اشاره به این که نفت بدون تردید موتور محرکه سرمایه گذاری و توسعه در کشور است، افزود: در برنامه ششم، صنعت نفت به ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که سهم بخش بالادستی حدود ١٣٠ میلیارد دلار است.

رنگنه

وی افزود: هیچ بخشی در اقتصاد ملی نداریم که به این حجم سرمایه گذاری نیاز داشته باشد.

وزیر نفت بحث مهم در سرمایه گذاری را کسب درآمد عنوان کرد که براساس آن اصل و فرع سرمایه گذاری بازپرداخت شود، تصریح کرد: صنعت نفت این ظرفیت را دارد که سرمایه گذاری آن ظرف ٥ تا ٦ سال قابل بازگشت است و سبب افزایش درآمد کشور می شود.

زنگنه، صنعت را به‎عنوان یکی از بخش‎های مهم برای ایجاد اشتغال در کشور عنوان کرد و ادامه داد: فعالیت یک دکل حفاری در بخش خشکی ٣٠٠ تا ٤٠٠ شغل ایجاد می کند.

وی با تاکید بر این که باید سرمایه گذاری در بخش نفت را مهم تلقی کنیم، افزود: باید تلاش شود سرمایه گذاری در این صنعت با اقتصاد ملی پیوند بخورد.

وزیر نفت الگوی جدید قراردادهای نفتی را بهترین فرصت برای تقویت ظرفیت داخلی دانست و گفت: اگرچه در برنامه ششم حدود ١٣٠ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی در نظر گرفته شده است اما برای صیانت از مخازن به سرمایه گذاری بیشتر نیاز داریم.

زنگنه در واکنش به برخی ادعاها درباره خام فروشی نفت خام هم اظهار کرد: تا نفتی تولید نشود نمی توان در بخش‎های دیگر از جمله پالایشگاه‎ها از آن بهره برد بنابراین ابتدا باید نفت تولید شود تا برای تولید فرآورده و بخش‎های پایین دستی از آن استفاده کنیم.

وی با بیان این که در اقتصاد مقاومتی نیز به برداشت حداکثری از میدان‎های نفتی با توجه به ذخایر کشور تاکید شده است، گفت: افزایش تولید نفت کشور افزون بر نقش تعیین کننده در اقتصاد از جنبه سیاسی نیز برای کشور مهم است.

به گفته وزیر نفت، زنجیره تولید نفت در کشور باید تکمیل شود که این موضوع درستی است و  برنامه های ما نیز بر این هدف استوار است.

زنگنه با بیان این که حدود ١٦٠ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و مایعات و ٣٤ تریلیون ذخایر گاز طبیعی در کشور داریم، تصریح کرد: هر یک درصد ضریب بازیافت مخازن نفتی در کشور سبب می شود حدود هشت میلیارد بشکه نفت به تولید کشور افزوده شود که ٤٠٠ میلیارد دلار به درآمد کشور با قیمت کنونی نفت می افزاید.

وزیر نفت همچنین به طرح گازرسانی روستایی اشاره کرد و با بیان این که با اجرای این پروژه‎ها حجم عظیمی از سوخت مایع آزاد شد، گفت: هم اکنون روزانه ٢٠ میلیون لیتر گازوئیل مازاد در کشور داریم.

وی با بیان این که پول راهکار همه مشکلات نیست، افزود: خردورزی و مدیریت منجر به موفقیت در کشور می شود.

همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‎گذاری» با محورهایی از جمله بررسی چارچوب‎ها و ظرفیت‎های قراردادهای مشارکت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‎های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه های صنعت، ویژگی‎های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت در کنسرسیوم‎ها و کمیته های مدیریت مشترک (JMC)، از صبح امروز یکشنبه (دوم آبان ماه) در سالن همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) آغاز بکار کرد و عصر امروز پایان می یابد.

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است