خانه خبراخبار علمی پژوهشی همکاری مشترک برای تجاری‌سازی منسوجات هوشمند

همکاری مشترک برای تجاری‌سازی منسوجات هوشمند

توسط مدیر سایت
0 نظرات
مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از ستاد ویژه فناوری نانو: شرکت نانودیمنشن (NanoDimension) در حوزه الکترونیک چاپ سه بعدی فعالیت دارد. این شرکت اخیراً از طریق یکی از شرکت‌های تابعه خود اقدام به فعالیت در حوزه چاپ سه بعدی روی الیاف منسوجات کرده است. این شرکت برای این کار، همکاری مشترکی با شرکت نساجی اروپا  به‌منظور چاپ سه بعدی ترکیبات رسانا روی منسوجات آغاز کرده‌است.
Geotextile01
در این پروژه از فناوری منحصر به فرد شرکت نانودیمنشن موسوم به AgCite استفاده شده‌است. این فناوری نوعی جوهر رسانای مبتنی بر نانوذرات نقره است. در کنار این فناوری از پلتفورم چاپی DragonFly 2020 3D نیز استفاده خواهد شد.
براساس ملزومات این شرکت اروپایی، شرکت نانودیمنشن قصد دارد فرآیند چاپ خود را به‌منظور استفاده روی الیاف منسوجات تغییر دهد.
در طول این فرآیند، قرار است ترکیبات رسانا روی پلتفورم‌های مختلف چاپ شود. همچنین مقرر شده‌است که ویژگی‌های محصول تولید شده از نظر رسانایی، انعطاف‌پذیری و کشش مورد آزمایش قرار گیرد. این نتایج نشان داد که ترکیبات رسانای چاپی دارای انعطاف‌پذیری کافی برای بافته شدن هستند.
این آزمایش‌ها، شواهد کافی برای اثبات عملکرد فناوری شرکت نانودیمنشن را فراهم کرد تا بتوان از این فناوری برای تولید منسوجات استفاده کرد. بنابراین مسیر تولید مسنوجات هوشمند با استفاده از این فناوری هموار شده و می‌توان بدون ایجاد محدودیت برای تا شدن، حرکت و خستگی، نسل جدیدی از منسوجات هوشمند را تولید کرد.
امروزه تولید منسوجات هوشمند، امکان ترکیب الکترونیک با نساجی، به یکی از دغدغه‌های مسئولان صنعت نساجی تبدیل شده‌است. چاپ سه بعدی می‌تواند با استفاده از نانومواد این شرایط را فراهم کند.
بازار منسوجات هوشمند در حال حاضر 800 میلیون دلار است که تا سال 2020 به رقم 4.72 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم به معنای افزایش 33.5 درصدی در هر سال است. این نوع منسوجات برای استفاده در بخش نظامی بسیار ایده‌آل بوده و صنایعی نظیر پزشکی نیز از آن بهره‌مند خواهد شد. بانداژهای هوشمند، دستکش‌های پیشرفته و حسگرهای قابل پوشیدن از جمله مصداق‌های این فناوری هستند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است