×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب 3 دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیم رد بازار ایران به نقل از  روابط عمومي گمرك ايران، در مدت پنج ماهه اول سال‌جاري صادرات غيرنفتي كشورمان با 10 و 22 صدم درصد افزايش به 19 ميليارد و 108 ميليون دلار رسيد. اين ميزان در سال گذشته 17 ميليارد و 336 ميليون دلار بود.
همچنين واردات كشورمان به مرز 16 ميليارد و 709 ميليون دلار رسيد كه اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 2 و 85 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

صادرات

اقلام عمده صادرات
در پنج ماهه اول سال‌جاري ميعانات گازي عمده‌ترين كالاي صادراتي كشورمان بود. در اين مدت 3 ميليارد و 270 ميليون دلار ميعانات گازي به ساير كشورها صادر شد كه البته در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 9 و 21 صدم درصد كاهش داشت. گازهاي طبيعي مايع شده نيز با يك ميليارد و 940 ميليون دلار در رتبه بعدي قرار دارد و پس از آن به ترتيب گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با 693 ميليون دلار، روغن‌هاي سبك و فرآورده‌ها به جز بنزين با 586 ميليون دلار و پروپان مايع شده با 574 ميليون دلار قرار دارند. همچنين در مدت يادشده 7 ميليارد و 462 ميليون دلار انواع كالاي پتروشيمي صادر شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل صادرات كالاهاي پتروشيمي 25 و 3 صدم درصد رشد نشان مي‌دهد و اين كالاها در ميان ساير گروه‌هاي كالايي بيشترين سهم از ارزش كل صادرات غيرنفتي را به خود اختصاص داده‌اند به ‌طوري كه 39 و 5 صدم درصد از كل صادرات غيرنفتي كشورمان به پتروشيمي‌ها اختصاص دارد. سهم ساير كالاها به استثناي پتروشيمي و ميعانات گازي از كل صادرات غيرنفتي كشورمان در پنج ماهه سال‌جاري 43 و 84 صدم درصد بود و در اين مدت 8 ميليارد و 376 ميليون دلار انواع كالا به استثناي ميعانات گازي و پتروشيمي صادر شده است. صادرات ساير كالاها هم در اين مدت 7 و 86 صدم درصد رشد داشته است.

اقلام عمده واردات
اقلام عمده وارداتي طي پنج ماهه نخست سال 1395 به ترتيب شامل برنج به ارزش 476 ميليون دلار، ذرت دامي 417 ميليون دلار، لوبياي سويا 413 ميليون دلار، قطعات منفصله خودرو به ارزش 349 ميليون دلار و انواع وسايل نقليه به ارزش 284 ميليون دلار بوده است. براساس اين گزارش، طي مرداد ماه سال‌جاري توسط شركت تعاوني‌هاي مرزنشينان بنا به مصوبه هيأت وزيران به ميزان 398 تن برنج وارد كشور شد.

خريداران عمده كالاهاي ايراني
چين همچنان بزرگ‌ترين خريدار كالاهاي ايراني است و در پنج ماهه ابتدايي سال‌جاري حجم صادرات غيرنفتي كشورمان به چين به 3 ميليارد و 405 ميليون دلار رسيد كه البته 2 و 69 صدم درصد رشد داشته است. پس از چين به ترتيب امارات متحده عربي با 2 ميليارد و 914 ميليون دلار، عراق با 2 ميليارد و 485 ميليون دلار، تركيه با 2 ميليارد و 251 ميليون دلار و جمهوري كره با يك ميليارد و 741 ميليون دلار قرار دارند. صادرات غيرنفتي جمهوري اسلامي ايران به كشورهاي تركيه و كره جنوبي نيز در اين مدت افزايش داشته، اما صادرات غيرنفتي ايران به امارات متحده عربي 15 و 83 صدم درصد و عراق 2 و 15 صدم درصد كاهش داشته است.

كشورهاي عمده صادركننده كالا به ايران
آمار تجارت خارجي كشورمان در پنج ماهه ابتدايي سال‌جاري از افزايش واردات كالاهاي ساخت كشور آلمان حكايت دارد به نحوي كه صادرات آلمان به ايران در اين مدت 29 و 23 صدم درصد افزايش داشته و حجم واردات ايران از آلمان به 938 ميليون دلار رسيد. با اين حال آلمان پنجمين صادركننده بزرگ كالا به ايران به‌شمار مي‌رود و رتبه‌هاي اول تا چهارم به ترتيب به كشورهاي چين با 3 ميليارد و 863 ميليون دلار، امارات متحده عربي با 2 ميليارد و 862 ميليون دلار، جمهوري كره با يك ميليارد و 263 ميليون دلار و تركيه با يك ميليارد و 77 ميليون دلار اختصاص دارد كه البته روند واردات كشورمان از اين كشورها كاهشي بوده و به ترتيب 11 و 51 صدم درصد، 21 و 19 صدم درصد، 18 و 75 صدم درصد و 16 و 32 صدم درصد واردات كشورمان از اين كشورها در پنج ماهه ابتدايي سال‌جاري كاهش داشته است.

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.