×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران نسبت به معرفی رشته پلیمر پرداخت :

رشته مهندسی پلیمر نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر تقریباً جوان است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است . اما به دلیل کاربرد روزافزون پلیمر در صنایع مختلف ، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشد .از ۲۰ سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفت. البته در آغاز این رشته یکی از گرایشهای رشته مهندسی شیمی مطرح بود اما در سال ۱۳۶۲ رشته مهندسی پلیمر با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ به طور مستقل اقدام به پذیرش دانشجو کرد .پلیمر

معمولا در معرفی رشته مهندسی پلیمر به لاستیک، پلاستیک، رنگ، پوشاک و مانند اینها اشاره می کنند. اما این فقط جزئی از مهندسی پلیمر است که شامل فرآورده های آن در صنعت ایران می باشد. در حالی که در زمان حال، علم پلیمر در خیلی از رشته های دیگر نفوذ کرده و مرزهای دانش را شکافته است.

ما نیز برای آشنایی اولیه، به معرفی ابتدایی آن بسنده می کنیم.پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت‌. در ادامه به معرفی گرایش صنایع پلیمر می پردازیم.

گرایش صنایع پلیمر :

در صنعت هدف‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ است‌. پلیمرها کاربرد پزشکی‌ نیز دارند. مخصوصا خیلی از مواد مورد نیاز برای تهیه محصولات پزشکی مواد پلیمری هستند.

دندان‌ مصنوعی و کامپوزیت های برای ترمیم دندان‌، لنزهای‌ چشمی‌، زخم بندهای هیدروژلی و داربست های مهندسی بافت همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند و به آنها پلیمرهای زیستی می گویند. در کل می‌توان گفت که مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت های پلیمری است.

دروسی که یک دانشجوی مهندسی پلیمر در طول تحصیل آنها را می گذراند :

درسهای پایه رشته مهندسی پلیمر
ریاضی (۱)و(۲) محاسبات عددی
برنامه‌نویسی کامپیوتر فیزیک ۱و۲
معادلات دیفرانسیل آزفیزیک ۱

برنامه دروس اصلی رشته مهندسی پلیمر
اقتصاد و طرح مهندسی مکانیک و آزمانیک سیا لات
نقشه کشی صنعتی انتقال و آز انتقال حرارت
استاتیک و مقاومت مصالح موازنه انرژی و مواد
ترمودینامیک مهندسی عملیات واحد ۱

درسهای تخصصی رشته مهندسی پلیمر
شیمی و آزشیمی فیزیک پلیمرها اصول مهندسی پلیمریزاسیون
شیمی سینتیک پلیمریزاسیون خواص و آزخواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها
وسائل اندازه‌گیری مشخصات ملکولی پلیمرها تکنولوژی و خواص فیزیکی الیاف
آزروشهای اندازه‌گیری مشخصات پلیمرها مهندسی و کارگاه الاستومر کارگاه الاستومر
مهندسی و کارگاه پلاستیک تکنولوژی و کارگاه کامپوزیتها
رئولوژی پلیمرها خواص و کاربرد پلیمرهای طبیعی

البته ممکن است برنامه های درس های ارائه شده برای دانشگاه های مختلف تفاوت های جزئی داشته باشد.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته :

رشته مهندسی شیمی تا حدودی واحدهای مشترک با این رشته دارد.

فرصتهای شغلی یک مهندس پلیمر ( در حد کارشناسی ) :

دکتر نازکدست در یک معرفی اجمالی در مورد جایگاه مواد پلیمری در صنایع مختلف و در نتیجه بازار کار فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید : امروزه مواد پلیمری در صنایع مختلف بسیار پراهمیت هستند برای مثال در صنایع برق ، الکترونیک و مخابرات پلیمرهای مصنوعی به عنوان عایق‌های الکتریکی بسیار مهمی دارند به گونه‌ای که امروزه اگر پلیمرها نباشند ، صنایع برق نمی‌توانند به اهداف خویش دست یابند.

در صنعت پوشاک نیز پلیمرها در تولید پاپوشش‌ها ، تن‌پوششها و کف‌پوششها بسیار مؤثر هستند در صنایع حمل و نقل زمینی ( خودرو سازی ، قطار و . . . ) ، و هوایی ( هواپیما و هلی‌کوپترها ) و دریایی (کشتی‌ها و . . .  ) پلیمرهاحضوری چشمگیردارندو بالاخره درصنایع نظامی،پزشکی،کشاورزی و بسته‌بندی موادپلیمری بسیارگسترده است .

مشکلات شغلی

گمنامی رشته مهندسی پلیمر یکی از مشکلاتی است که بیشتر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته از آن سخن می‌گویند آنها معتقدند که بیشتر مدیران صنایع و شرکتهای دولتی و خصوصی از کارآیی مهندسان پلیمراطلا عی ندارند. من خودم، موارد زیادی راجع به این مشکل مشاهده کردم که طرف مدرک تحصیلی شیمی یا مهندسی شیمی دارد اما در یک شغلی که کاملا تخصص پلیمر نیاز دارد مشغول به کار است.

زمینه های پژوهشی علوم و مهندسی پلیمر

در حال حاضر فعالیت در زمینه گسترده علوم و مهندسی پلیمر بیش از هر زمان دیگری چشم نواز است. پیشرفت های بنیادی خیره کننده در بسیاری از زمینه ها شامل روش های پلیمره شدن، مباحث نظری، شبیه سازی و مدل سازی، درک پدیده های فیزیکی نو، پیشرفت ها در روش های مشخصه یابی و به کارگیری راهبردهای زیستی برای تولید ساختارهای چند عاملی، نیروی محرکه ای است برای ادامه و گسترش فعالیت های پژوهشی و جذب عملگرایان از سایر رشته ها.

همزمان، جامعه با چالش های جهانی در کانون توجه روبروست. نیاز به منابع گسترده و پایدار انرژی، نیازمندی ها به هوای پاک، آب و منابع غذایی، نیاز به فراهم کردن، باز مصرف و جایگزین کردن مواد پلیمری مشتق از نفت، تقاضا برای عامل های درمانی با اثربخشی و قابلیت تهیه بیشتر رو به افزایش است. در تمامی این زمینه ها، مواد پلیمری جدید و فرآیندهایی نو برای تهیه و فرآوری پلیمرها و کامپوزیت های پلیمری، نقش حیاتی ایفا می کند.

در زمینه انرژی، پلیمرها حداقل در خدمت سه نقش گسترده هستند:
 • به عنوان ترکیباتی در سامانه های جدید جمع آوری و ذخیره انرژی
 • به عنوان مواد سازه های سبک کاهش دهنده مصرف سوخت (به ویژه در حمل و نقل)
 • به عنوان مواد مؤثرتر برای فناوری های جداسازی.

برای توسعه پایدار، صنایع پلیمری سبز، نه تنها مواد زیست تخریب پذیر را فراهم می آورد، بلکه دامنه گسترده تری از مواد پلیمری بر پایه منابع تجدیدپذیر را در بر می گیرد.

پلیمرها در حال حاضر کاربردهای پزشکی فراوانی یافته اند که شامل سامانه های دارورسانی، کاشتنی های مصنوعی، زخم بندها، لنزهای چشمی، مهندسی بافت و … است.

برای پژوهش های بهتر، نه تنها همکاری بیشتر درون رشته ای، بلکه همکاری بین رشته ای با سایر رشته ها مانند شیمی،  مهندسی شیمی، علم مواد، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی و محیط زیست مورد تأکید است.

منبع : کانون 

0

 1. نرم افزار erp

  با سلام
  خیلی خوب و کامل توضیح دادید ، ممنون

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.