خانه خبر ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید و انعقاد قرارداد پتروشیمی ۵۰۰ میلیارد تومانی

ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید و انعقاد قرارداد پتروشیمی ۵۰۰ میلیارد تومانی

توسط مدیر سایت
0 نظرات
پتروشیمی

به گزارش پلیم پارت به نقل از روزنامه آرمان نوشت: همایش «صنعت نفت دانش بنیان تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» روز گذشته آغاز به کار کرد و در این همایش معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت به ایراد سخنان خود پرداختند. اسحاق جهانگیری با بیان اینکه باید بین منتقدان واقعی و دلسوز کشور و منتقدان حرفه‌ای که نمی‌گذارند کارها در کشور انجام شود تفاوت قائل شد، گفت: اقتصاد کشور ما با بیماری مزمن و قدیمی رنج می‌برد که در آسیب‌شناسی‌ها به دلیل دولتی بودن اقتصاد و تکیه بر درآمد نفت اشاره می‌شود. همچنین بیژن نامدار زنگنه با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های بالا و پایین‌دستی نفت از قراردادی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و یک شرکت اروپایی با ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد. اسحاق جهانگیری در همایش صنعت نفت دانش بنیان تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: طی چند دهه گذشته اقتصاد ما رشد قابل قبولی نداشته و رشد آن بیشتر حرکت سینوسی داشته و همزمان با آن، اقتصاد از تورم دورقمی رنج می‌برد. در حالی که امروز تعداد کشورهایی که تورم دورقمی دارند، انگشت‌شمارند و این مساله در ایران (تورم دوررقمی) نتیجه بیماری اقتصاد است. جهانگیری تصریح کرد: کشور ما امروز با چالش بیکاری و موقعیت نه چندان مناسب اقتصادی در منطقه و رفاه مردم روبه‌رو است که ما باید ریشه این بیماری‌ها را شناسایی کرده و چالش‌ها را از میان برداریم. او به پنج برنامه اقتصادی کشور قبل و بعد از انقلاب اشاره و اظهار داشت: با وجود این برنامه‌های اقتصادی ما نتوانسته‌ایم به صورت اصولی از مشکلات عبور کنیم اما اکنون اتفاق جدیدی بین سیاستگذاران نظام رخ داده و آن، اینکه اقتصاد مساله اصلی کشور است و این در حالی است که در این مورد طی دو دهه گذشته به سختی می‌توانستیم صحبت کنیم.
پتروشیمی
او با بیان اینکه طی سال‌های گذشته اگر در مجلس سخنی از سرمایه‌گذاری خارجی به میان می‌آمد این حرف غیرانقلابی بود افزود: طی سال‌های گذشته اگر از مالیات پایین سخنی به میان می‌آمد گفته می‌شد که طرفدار سرمایه‌دار زالو صفت هستند و بعد از آن می‌بینیم که مالیات بیش از ۶۴ درصد را تصویب کردند. جهانگیری افزود: امروز به این جمع‌بندی رسیدیم که اقتصاد اولویت اول ایران است و این مهم را مکررا از زبان مقام معظم رهبری شنیده‌ایم بنابراین برای این اولویت، سیاست‌های خاصی تدوین شد و همگان در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اتفاق نظر دارند. معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در سیاست‌گذاری‌ها اکنون در مرحله‌ای هستیم که سیاست اقتصاد مقاومتی ما را از این مراحل سخت عبور می‌دهد و بر چالش‌ها غلبه می‌کند. جهانگیری با بیان اینکه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دست دولت است گفت: برخی ادعا می‌کنند که دولت فقط امور جاری را دنبال می‌کند و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرا نمی‌شود که این حرف جدید است، چرا که این دو جدای از هم نیستند. زمانی که برنامه ششم توسعه تدوین شد مقام معظم رهبری فرمودند ۲ برنامه نداریم یعنی برنامه ششم باید مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد. جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه سال ۹۴ یکی از شاهکارهای اداره کشور بود خاطر نشان کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی و همچنین کاهش قیمت نفت کشور را با شرایط بسیار سختی اداره کردیم. او با بیان اینکه نامگذاری سال جاری به عنوان اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به معنای اجرایی شدن برنامه ویژه و کارهای بزرگ است تصریح کرد: نامگذاری امسال بدین معناست که دولت باید در صحنه عمل خود را عرضه کند.

او با بیان اینکه ساماندهی نظام نوآوری در کشور باید طراحی شود خاطر نشان کرد: خوشبختانه وزارت نفت ازجمله وزارتخانه‌هایی است که اولویت‌های مهمی در اقدام و عمل تعریف کرده و به جامعه عرضه می‌کند. جهانگیری اظهار داشت: طی سال‌های گذشته هر نهادی که از وزارت نفت مجوز فروش نفت داشت هیچ کدام‌شان حتی یک دلار پول به دولت بازنگرداندند و این به این معناست که این روش درستی نبوده و تنوع در فروش باید از سوی خود وزارت نفت باشد و خودش تنها فروشنده باشد. جهانگیری در ادامه گفت: آقای زنگنه زمانی که در دوره قبل، وزارت نفت را ترک می‌کرد میزان برداشت ما از پارس جنوبی با قطر یکسان بود، اما روزی که دیگر بار این وزارتخانه را تحویل گرفت، فاصله‌ها وحشتناک شد و طی مدت هشت سال قطر ۱۰ میلیارد دلار حق ملت ایران را برداشت کرد.

ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید در قراردادهای جدید نفتی

از دیگر سخنرانان این همایش وزیر نفت بود. بیژن زنگنه در سخنان خود عنوان کرد: قراردادی بین شرکت صنایع پتروشیمی و یک شرکت اروپایی برای ساخت واحد تبدیل متانول به پروپیلن منعقد شده است که ارزش اولیه آن ۵۰۰ میلیارد تومان است. او ادامه داد: ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید از موضوعات مطرح در قراردادهای جدید نفتی است که امروز عده‌ای با آن مخالفت می کنند، اما درست مانند ایجاد شرکت پتروپارس بعدها خواهند گفت که این طرح از سوی آنها ارائه شده و خودشان متولی‌اش بودند. او خاطرنشان کرد: دستیابی به جایگاه نخست دانش‌بنیان در منطقه موضوعی است که بر فعالیت‌های صنعت نفت حاکم است و آن را به صورت جدی پیگیری می کنیم. زنگنه اظهار داشت: لازم است در اینجا به نکته‌ای اشاره کنم، برخی تصور می کنند که اقتصاد مقاومتی با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها کند می شود، در حالی که این موضوع برعکس است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پسابرجام بیشتر و زودتر عملیاتی می‌شود. زنگنه لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژی را حوزه حائز اهمیت دیگری در زمینه پایین‌دست دانست و اظهار کرد: با استفاده از منابع حاصل از جلوگیری از اتلاف انرژی می‌توان افزون بر بهینه‌سازی مصرف، به ایجاد ثروت نیز دست یافت. او با بیان اینکه موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دیده شده است، گفت: ده‌ها میلیارد دلار پروژه در زمینه‌ اصلاح الگوی مصرف، قابلیت اجرا دارد.

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است