خانه خبراخبار اقتصادی استقبال از آخرين عرضه‌های مواد پلیمری بورس کالا

استقبال از آخرين عرضه‌های مواد پلیمری بورس کالا

توسط مدیر سایت
0 نظرات
news

مرجع پلیمر در بازار ايران به نقل از دنيای اقتصاد:در آخرین هفته سال 94 صعود قیمت‌های پایه در بازار جهانی در کنار نرخ نفت باعث شد خریداران، روند را مجددا صعودی ببینند و ترجیح دادند که حتی با وجود اینکه سررسید تحویل بیشتر کالاها برای سال 1395 بود، خریدهای خود را انجام دهند و از همین رو شاهد حجم معاملات خوبی در هفته آخر سال 1394 بودیم. مدیر کالایی کارگزاری اطمینان سهم درخصوص معاملات مواد اولیه بورس کالا در هفته آخر اسفند ماه 1394 گفت: آخرین هفته عرضه‌های مواد پلیمری بورس در شنبه 22 اسفند انجام شد و در این روز پتروشیمی‌های بندر امام، جم، امیرکبیر، تبریز، تندگویان و…. کالاهای خود را در بورس عرضه کردند و بر خلاف پیش‌بینی‌ها، برخی از گریدها با استقبال خوبی از طرف خریداران مواجه شدند. سید جواد موسوی در ادامه افزود: در مجموع 64 هزار و 44 تن کالا از تولیدکننده‌های مختلف عرضه شد که از این تعداد 37 درصد معادل 24 هزار و 155 تن توسط خریداران، خریداری شد.

موسوی در ادامه گفت: در بورس کالای دوشنبه از 50 گرید عرضه شده، در 10 گرید شاهد رقابت قیمتی خریداران بودیم که بهترین گرید بازار که بیشترین رقابت قیمتی برایش صورت گرفت، مثل همیشه کالای پلی‌استایرن مقاوم تبریز بود که با 6/ 26 درصد رقابت به فروش رسید؛ کالای دیگر، پروپیلن‌های نساجی بود که هر سه گرید آن با تقاضای زیاد و با قیمت سقف معامله شد. پس از آن P.V.C S65 بندر امام بود که با تقاضای نجومی 64 هزار تنی روبه‌رو شد و با سقف قیمت هم معامله شد. مدیر کالایی کارگزاری اطمینان سهم ادامه داد: پس از آن کالای پلی‌استایرن معمولی 1540 تبریز با 8 درصد رقابت، پلی‌اتیلن سنگین F7000 مهر با 4/ 4 درصد رقابت معامله شدند. وی در ادامه گفت: پلی‌اتیلن 0200 و 0075 بندر امام هم از گریدهای جذاب بود که برای 0200 معادل 2 درصد و برای 0075 معادل 6/ 3 درصد رقابت صورت گرفت؛ برای پلی‌اتیلن سنگین 3840 دورانی تبریز هم رقابت قیمتی صورت گرفت و مابقی کالاها هم با قیمت پایه معامله شدند. موسوی افزود: PET گرید بطری پتروشیمی تندگویان هم شنبه عرضه داشت که برای همه عرضه‌اش تقاضای نسبتا خوبی ثبت شد و کالای PET گرید 781 تقریبا به‌طور کامل به فروش رسید و استقبال خوبی هم از گرید 821 این پتروشیمی صورت گرفت. وی در ادامه گفت: این حجم معاملات در روز آخر معاملات که سررسید اکثر کالاها بعد از عید بود، حجم مناسبی است.
اکثر عرضه‌ها هم به‌صورت سَلَف و تحویل سال 95 بودند که این خود یک تأمین وجه برای شرکت‌های پتروشیمی است که بتوانند وجه معامله را در سال 1394 تحویل گرفته و کالاهای فروخته شده خود را در سال 1395 تحویل دهند که این خود یک ابزار تامین مالی خوب بورس کالا محسوب می‌شود و پتروشیمی‌ها نیز از آن بهره کافی بردند. در مقابل خریداران نیز با توجه به صعودی بودن قیمت‌ها در آینده از این نوع معامله استقبال کرده و به قصد انتفاع خریدهای خود را در سال جاری انجام دادند. مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد بحث سهمیه خریداران است به این معنی که اگر خریداری سهمیه خود را تا پایان سال 94 استفاده نکرده باشد در سال جدید سهمیه آن صفر شده و برای سال بعد از اول سهمیه خواهد گرفت در نتیجه اکثر خریداران ترجیح دادند که بخشی از سهمیه مصرف نشده خود را در هفته‌های آخر سال جاری استفاده کنند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است