×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۲ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: پلیمر از یک نام یونانی به نام پلی (Poly)  به معنی چندتا و مر (mer) به معنی قسمت، مشتق شده است. در واقع پلیمر ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگ است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که اصطلاحا” مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده‌است.

انواع پلیمر از ملکلول‌های ساده‌ای به نام مونومر ساخته شده‌اند. اگر این پلیمر از یک مونومر ساده، ایجاد شده باشد نتیجه حاصل یک پلیمر یکنواخت خواهد بود.

اگر در ایجاد پلیمر بیش از یک نوع مونومر به کار گرفته شده باشد، محصول حاصل، کوپلیمر (Copolymer) نامیده می شود.

اگر مونومرهای A و B با هم پلیمریزه شوند در ساختار پلیمر چهار آرایش احتمالی امکانپذیر است. اگر دو واحد ساختاری به صورت یک در میان در یک آرایش خطی قرار بگیرند محصول ایجاد شده کوپلیمرمتناوب (Alternating Copolymer) نام دارد، در حالی که اگر توزیع به صورت تصادفی باشد محصول کوپلیمر تصادفی (Random Copolymer) نامیده می شود.

از نظر سنتی پلیمرها به دو گروه اصلی، پلیمرهای افزایشی (Addition Polymers) و پلیمرهای تراکمی (Condensation Polymers) طبقه بندی شده‌اند. پلیمر افزایشی حاوی همان اتم‌های مونومر در واحد تکراری خود است. در صورتی که پلیمرهای تراکمی به علت تشکیل محصولات جانبی در ضمن پلیمر شدن شامل تعداد کمتری هستند.

امروزه طبقه بندی پلیمرها بر این اساس انجام شده است که پلیمر شدن به صورت مرحله‌ای (واکنش مرحله‌ای یا رشد مرحله‌ای) (Step Reaction) یا به وسیله انتشار از یک زنجیر در حال رشد (واکنش زنجیری یا رشد زنجیری) (Chain Rection) باشد.

انواع پلیمرها

انواع پلیمرها  به طور کلی به سه گروه اصلی گرمانرم ها یا تروموپلاستیک ها، گرما سخت ها یا ترموست ها، الاستومرها دسته بندی می‌شوند.

ترموپلاستیک ها با افزایش دما نرم شده و با خنک شدن به سختی اولیه اشان برمی گردند و بیشتر قابل ذوب هستند، مثل، نایلون

پلاستیک های گرما سخت (ترموست ها) وقتی گرم می شوند، سخت شده و هنگام سرد شدن به سختی اولیه برمی گردند.

گروه سوم الاستومرها هستند که این مواد توسط کاتالیزورها یا گرم شدن تحت فشار به یک شکل دائمی تبدیل می شوند. الاستومرها نظیر رابرها می توانند بدون پاره شدن و گسستن در برابر تغییر شکل مقاومت کنند.

 

پلیمر

1

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.