Sorting by

×
خانه خبر حضور «میکروپلاستیک‌ها» در بشقاب غذا/لزوم کاهش مصرف پلاستیک

حضور «میکروپلاستیک‌ها» در بشقاب غذا/لزوم کاهش مصرف پلاستیک

توسط منیره جوادی
0 نظرات

 

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) : طی چند دهه گذشته مصرف پلاستیک در قالب ظروف مصرفی و کیسه‌های خرید برای سهولت انجام کار بسیار افزایش یافته است، درصورتی که این پلاستیک‌ها تجزیه نمی‌شوند و تنها در جریان آب و باد به ذرات ریزتر تبدیل و وارد چرخه غذایی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، هر ایرانی روزانه به‌طور میانگین سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که متوسط عمر استفاده از هر کیسه تنها ١٢ دقیقه است، در حالی‌که برای حذف هر کدام از این کیسه‌ها از طبیعت زمان زیادی نیاز است. علاوه بر این ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، سفره‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های پلاستیکی و غیره در کشور به مقادیر زیاد تولید شده‌اند که به دلیل تغییر سبک زندگی مردم در دهه‌های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته‌اند و فشاری دوچندان بر محیط‌ زیست وارد کرده است.

یکی از دغدغه اصلی بسیاری از حامیان محیط زیست و حتی مردم عادی آلودگی ناشی از پلاستیک‌های یک بار مصرف برای سلامتی انسان، جانوران و به‌طور کلی کیفیت محیط‌ زیست است چراکه انواع پلاستیک‌ها از جمله کیسه‌های پلاستیکی به دلیل ترکیباتشان تجزیه ناپذیرند و صدها سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی‌ می‌مانند و مواد شیمیایی آن به‌تدریج به خاک و آب راه پیدا می‌کنند و علاوه بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می‌کنند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می‌شوند. هر ساله میلیون‌ها تن پلاستیک که بیشتر از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود به محیط زیست نفوذ پیدا می‌کند و به قطعات کوچک و کوچک‌تر تجزیه می‌شود. به جهت اهمیت این موضوع به ۱۱ نکته درباره «میکروپلاستیک‌ها» براساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست اشاره می‌کنیم:

*میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار کوچکی هستند که اندازه آن‌ها از پنج میلی‌متر تا یک میکرومتر یعنی بسیار باریک‌تر از موی انسان متغیر است.

* بسیاری از میکروپلاستیک‌ها از خرد شدن و تجزیه شدن اجسام پلاستیکی بزرگ به تکه‌های کوچک‌تر به‌وجود می‌آیند. این عمل مانند تبدیل شدن یک تکه سنگ به خاک است.

*طبق تحقیقات علمی، میکروپلاستیک‌ها امروز تقریبا در همه جای کره زمین یافت می‌شوند.

*اندازه بسیار کوچک میکروپلاستیک‌ها باعث می‌شود تا به‌راحتی به همراه جریان‌های آبی، باران، برف و حتی باد منتقل شوند.

*بیشترین حجم میکروپلاستیک‌ها ناشی از زباله‌های پلاستیکی مانند بطری و کیسه پلاستیکی در اقیانوس‌ها و منابع آبی است که در معرض تابش آفتاب و انرژی آب به ذرات کوچک‌تر تجزیه و وارد آب‌های اقیانوس‌ها و منابع آبی می‌شوند.

*آب حاصل از شست وشوی لباس‌هایی که از مواد پلاستیکی تشکیل شدند، حاوی مقدار زیادی میکروپلاستیک است.

* در بیش از ۹۰ درصد محصولات آرایشی از میکروپلاستیک‌ها استفاده شده است.

*این میکروپلاستیک‌ها به‌راحتی توسط جانوران دریایی مانند پلانکتون‌ها، ماهی‌ها و جانوران دریایی بزرگ خورده می‌شوند و در نهایت به بشقاب غذایی ما می‌رسند.

*آزمایش‌های علمی آلودگی به میکروپلاستیک‌ها را در جریان خون بیش از ۸۰ درصد از افراد آزمایش شده تایید کرده و حتی در بدن نوزادان، رحم و حتی جفت زنان باردار هم دیده شده است.

* اطلاعات بسیار کمی در مورد تاثیر میکروپلاستیک‌ها باتوجه به اندازه و نوع مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده آن‌ها و تجمع این مواد در بافت‌های بدن و ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان است.

*باتوجه به اینکه هر سال در سراسر جهان کمتر از ۱۰ درصد زباله‌های پلاستیکی تولید شده وارد چرخه بازیافت می‌شوند، باید بیش از هر زمان دیگری برمیزان مصرف پلاستیک، بازیافت و حتی غذا و آبی که استفاده می‌کنیم، حساس باشیم.

 

منبع : ایسنا 

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است