خانه خبر درمان پرده آسیب‌دیده گوش با “فونوگرفت”

درمان پرده آسیب‌دیده گوش با “فونوگرفت”

توسط منیره جوادی
0 نظرات

درمان پرده آسیب دیده گوش با”فونوگرفت”

مرجع پلیمر در بازار ایران: آسیب‌دیدگی پرده گوش باعث ایجاد درد و کاهش شنوایی می‌شود و درمان آن دشوار است اما اکنون محققان دانشگاه “هاروارد” راه بهتری برای ترمیم پرده‌ آسیب دیده گوش یافته اند،درمان پرده اسیب دیده گوش با “فونوگرفت”

فونوگرفت چیست؟

دانشمندان دانشگاه هاروارد چاپگر سه‌بعدی ایمپلنتی به نام “فونو گرفت”(PhonoGraft) ساخته‌اند که بر روی محل آسیب‌دیده قرار می‌گیرد و سلول‌های طبیعی را وادار به رشد مجدد می‌کند. این ایملنت اکنون به تولید تجاری رسیده است.

کارایی پرده گوش و راه های آسیب دیدن آن

پرده گوش، بافتی نازک و دایره‌ای شکل است که در واکنش به امواج صوتی به لرزه در می‌آید. این لرزش‌ها به سیگنال‌های الکتریکی قابل درک برای مغز تبدیل می‌شود. استفاده نادرست از گوش‌پاک‌کن و یا صدای بسیار بلند می‌تواند به پرده‌ی گوش آسیب ‌برساند و اگر این بافت نازک دچار آسیب‌دیدگی شود نمی‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد. آسیب دیدن پرده گوش راه را برای ورود ویروس‌ها و باکتری‌ها به بخش‌های داخلی گوش باز می‌کند و منجر به ایجاد عفونت‌های جدی می‌شود.

تمپانوپلاستی چیست؟

در حال حاضر بهترین روش ترمیم پرده‌ی صماخ تمپانوپلاستی نام دارد که با استفاده از بافت‌های خود بیمار انجام می‌شود و در آن پشت گوش فرد بُرش می‌خورد. به طور معمول شنوایی فرد پس از عمل جراحی به طور کامل بهبود نخواهد یافت. امکان شکست چنین عمل جراحی نیز وجود دارد و گاهی از اوقات نیاز به انجام جراحی مجدد است.

ایمپلنتی مشابه پرده گوش از جنس پلیمر

“فونوگرفت” این مشکلات را حل می‌کند. این ایمپلنت ظاهری مشابه پرده گوش دارد و از ماده‌ای مبتنی بر پلیمر ساخته شده که جوهر چاپگری سه‌بعدی است. “فونوگرفت” نه تنها به بهبود شنوایی فرد کمک می‌کند بلکه داربستی برای سلول‌ها ایجاد می‌کند تا دوباره رشد کنند.

آزمایش‌های انجام شده بر روی حیوانی به نام چینچیلا نیز نتایج امیدوارکننده‌ای نشان داده است.

آرون رمنشایدر(Aaron Remenschneider)، یکی از محققان این پروژه می‌گوید: سه ماه پس از آن‌ که ما این ایمپلنت را در گوش این حیوان قرار دادیم آزمایش‌ها نشان داد که شنوایی به طور کامل بازیابی شده است. ما همچنین درون مجرای گوش را بررسی کردیم و شاهد ترمیم پرده گوش با بافت طبیعی بودیم.

“فنوگرفت” را می‌توان از طریق مجرای گوش وارد کرد تا ترمیم پرده صماخ با روشی کمتر تهاجمی انجام شود.

محققان اکنون به دنبال دریافت تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده از این ایمپلنت در انسان‌ها هستند.

 

منبع: ایسنا

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است