خانه علمی پژوهشیمقالات انواع ماسک تنفسی و کاربرد‌های آن‌

انواع ماسک تنفسی و کاربرد‌های آن‌

توسط مدیر سایت
0 نظرات

مرجع پلیمر در بازار ایران: رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به ویروس‌های خطرناک، چون کرونا عنوان کرد ماسک‌های تنفسی در دو نوع پزشکی و غیر پزشکی وجود دارند که نوع پزشکی به ۳ قسمت تقسیم می‌شود؛ نوع معمولی آن را با نام ماسک جراحی می‌شناسند.

نوع دوم ماسک پلاسما است که به دو صورت فیلتردار و بدون فیلتر وجود دارد. وی افزود ماسک پلاسما قادر است ذرات بالای ۵ میکرون را تا حدود ۸۰ درصد جلوگیری کند. نوع سوم ماسک‌های پزشکی، ماسک N۹۵ است که می‌تواند تا ۹۵ درصد از ورود ذرات میکروبی جلوگیری کند و به همین دلیل در زمان شیوع بیماری خطرناک به مردم پیشنهاد می‌کنیم از ماسک N۹۵ یا N۱۰۰ استفاده کنند.

ماسک ها چه تفاوتی با هم دارند؟

ماسک های متنوعی در بازار موجود است. مردم به دلیل اطلاعات محدودی که دراین خصوص دارنددرخرید دچارتردیدمیشوند. ابتدا باید هدف ازخریدماسک مشخص شود. ماسکها از نظرحفاظتی که ایجادمیکنند انواع مختلفی دارند. این حفاظت میتواند دربرابر ذرات گردوغبار باشد ویادربرابر ذرات روغنی یا سمی. درصنعت به حفاظت بیشتری نیاز است از اینرو ماسکهای پیچیده تری نیز استفاده میشود.

ماسک مناسب برای آلودگی هوا

ماسک جراحی یا همان ماسکهای کاغذی رایج هیچگونه حفاظتی دربرابر گردوغبار و آلودگی ایجاد نمیکنند. این ماسکها صرفا برای جلوگیری از پرتاب شدن مایعات از دهان و بینی بیماران کاربرددارد.
برای جلوگیری ازورودریزگردها و آلاینده های هوا بایدحداقل ازماسک های سری N استفاده شود. این نوع ماسک به سه دسته تقسیم میشود.N95 – N99- N100 . این اعداددرصد حفاظتی است که ماسک فراهم میکند. هرچه عدد بزرگتر باشد ماسک از ورود ذرات ریزتری جلوگیری میکند.

تنفس هوای آلوده و ریزگردها باعث چه بیماری هایی میشود؟

شاید آثار تنفس هوای آلوده ۱۰ الی ۱۵ سال بعد در افرادبروز نماید. بهرحال بیماریهای برونشیت،ذات الریه و فیبروز ریه از بیماری هایی است که در اثر استنشاق هوای آلوده ایجاد میشود. سرفه های خلط دار همراه با تب طی ۲ الی ۳ روز تنفس هوای آلوده از نشانه های بیماری برونشیت میباشد.

تفاوت ماسکهای سری N با ماسکهای سری FFP چیست؟

ماسکهای سری N دربرابر بیوآئروسولها(ذرات بیماری زا) و گرد و غبار مقاوم هستند. ولی در برابر ذرات روغنی حفاظت ایجاد نمیکنند. حرف N مخفف عبارت:not resistant to oil (غیرمقاوم دربرابر روغن) است.
ماسک های سری FFP علاوه بر حفاظت دربرابر جامدات و مایعات معلق در هوا دربرابر ذرات روغنی نیز ایجاد مصونیت میکنند.
ماسکها سری N طبق استانداردهای NIOSH وماسکFFPمطابق استانداردEN149 میباشد. حروفFFP مخفف filtering face piece (فیلتراسیون بخشی از صورت)است.

انواع ماسک تنفسی، کاربرد‌ها و مدت زمان مفید استفاده

انواع ماسکهای FFP

ماسکهای FFPبه سه دسته تقسیم میشوند: FFP1-FFP2-FFP3
FFP1: حفاظت دربرابر آئروسول جامد و مایع غیرسمی با تراکم ۵٫۴ برابر حد مجاز OEL
FFP2: حفاظت دربرابر آئروسول جامد و مایع غیرسمی و یا با سمیت کم تا متوسط و تراکم ۱۲ برابر حد مجاز OEL
FFP3: حفاظت در برابر آئروسول جامد و مایع غیرسمی یا با سمیت متوسط تا بالا با تراکم ۵۰برابر حدمجاز OEL

ماسک کربن فعال چیست؟

اگر بخواهیم همزمان درمحیطی که هم ذرات گردوغبار وجود دارد و هم ذرات گاز و بخارات کار کنیم میبایست از این نوع ماسکها استفاده کنیم.

منبع: http://hse-plan.ir

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است