خانه تکنولوژيتکنولوژی طراحي و مهندسي ماده‌ای که 160 هزار برابر وزن خود را تحمل می‌کند

ماده‌ای که 160 هزار برابر وزن خود را تحمل می‌کند

توسط مدیر سایت
0 نظرات
160 برابر وزن خود را تحمل می کند

IMAGE635390270615934640به نقل از مرجع پليمر ايران، محققان با استفاده از پلیمرها، فلزات و سرامیک موفق به ساخت یک ماده فوق سبک و فوق‌العاده محکم شده‌اند که تا 160 هزار برابر وزن خود را تحمل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موادی با این ویژگی‌ها می‌توانند در آینده برای تولید بخشها و اجزای هواپیماها، خودروها و فضاپیماها مورد استفاده قرار گیرند.

محققان آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور و موسسه فناوری ماساچوست این متامواد با معماری میکرو را تولید کرده‌اند که حتی در تراکم بسیار پایین نیز سختی نسبتا ثابتی را در چگالی جرم واحد حفظ می‌کند.

بیشتر مواد سلولی سبک از ویژگی‌های مکانیکی برخوردارند که با کاهش تراکم، بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابند؛ چرا که عناصر ساختاری آنها به احتمال زیاد در زیر بار اعمال شده، خم می‌شود.

فرآیند جدید شامل استفاده از تراشه نمایشگر میکروآینه برای ساخت بخشهای سه بعدی های‌فای – یک لایه در هر بار – از مواد اولیه حساس به نور است.

این فرآیند به محققان اجازه داد به سرعت موادی را با هندسه پیچیده سه‌بعدی مقیاس میکرو تولید کنند که ساخت آنها در شرایط دیگر چالش‌برانگیز یا غیرممکن بود.

به گفته محققان، سختی فوق‌العاده مشاهده شده با مواد تشکیل‌دهنده مختلف از قبیل پلیمرها، فلزات و سرامیک نیز بدست آمد.

نتایج این پژوهش در مجله ساینس منتشر شده است.

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است