×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۳ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش مرجع پلیمردربارارایران به نقل از خبر گزاری فارس صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین برآورد خود از شاخص‌های کلان اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ ،اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی ایران در این سال به ۳۹۶ میلیارد و ۹۱۵ میلیون دلار کاهش یابد. این رقم برای سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۴۱۶ میلیارد دلار برآورد شده است.تحقیقات

البته بر اساس این گزارش، این رقم در سال ۲۰۱۶ بار دیگر به بیش از ۴۱۶ میلیارد دلار بازخواهد گشت.

* کاهش رشد اقتصادی از ۴٫۳ درصد به ۰٫۸ درصد

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ به ۰٫۸ (۰٫۸۲۷) درصد کاهش خواهد یافت. این رقم در سال گذشته به ۴٫۳۴۳ درصد افزایش یافته بود البته این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ به رقم ۴٫۳ (۴٫۳۶۰) درصد افزایش یابد.

* کاهش سهم ایران از اقتصاد جهان

برآوردهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص برابری قدرت خرید در سال میلادی گذشته بالغ بر ۱۳۵۷ میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری ۲۴ میلیارد دلار افزایش یابد و به حدود  ۱۳۸۲ میلیارد دلار برسد.

همچنین سرانه تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص برابری قدرت خرید نیز که در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۷هزار و ۴۴۲ دلار بوده در سال جاری به حدود ۱۷هزار و ۵۷۱ دلار افزایش خواهد یافت.

به این ترتیب، سهم ایران از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ اندکی کاهش ‌می‌یابد و از ۱٫۲۴ درصد در سال گذشته به ۱٫۲۲ درصد در سال جاری میلادی خواهد رسید.

* کاهش سرمایه‌گذاری و پس‌اندازهای ملی

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی امسال کاهش یابد و به معادل ۳۰٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی برسد در حالی که این رقم طی سال گذشته ۳۱ درصد بوده است.

کل پس‌اندازهای ملی نیز نسبت به تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد یافت و از ۳۴٫۸۳ درصد جی دی پی در سال گذشته به ۳۱٫۱۹ درصد در سال جاری می‌رسد.

* بهبود نرخ تورم

نرخ تورم که در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ بهبود یافت و به ۱۵٫۵۴ درصد رسید، در سال ۲۰۱۵ کاهش می‌یابد و به ۱۵٫۰۹۲ درصد خواهد رسید. صندوق بین‌المللی پول در گزارش ۵ ماه گذشته خود نرخ تورم ایران برای امسال را ۱۶٫۵ درصد پیش‌بینی کرده بود که در این گزارش آن را اصلاح کرده است.

* رشد واردات

بر اساس جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، واردات ایران که در سال گذشته رشد ۱۳٫۳ درصدی را تجربه کرده است اما در سال جاری میلادی تنها رشد ۲٫۶۰ درصدی خواهد داشت.

این نهاد بین‌المللی در گزارش پیشین خود رشد ۰٫۴۷ درصد را برای واردات در سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده بود و از رشد منفی سال آینده خبر داده بود اما در این گزارش برآورد امسال افزایش یافته و پیش‌بینی برای سال با افزایش بسیار به ۱۲ درصد رسیده است که این آمار نشان از تمایل برای افزایش واردات دارد.

* افزایش میزان صادرات

صندوق بین‌المللی پول با کاهش برآورد خود از رشد صادرات ایران در سال ۲۰۱۴ آن را ۱۴٫۸۶ درصد اعلام کرده است درحالی‌که این رقم در گزارش پیشین ۱۶٫۷۸ درصد برآورد شده بود.

همچنین بر اساس برآوردهای این گزارش، صادرات ایران در سال ۲۰۱۵ رشدی  ۱۵٫۷۸ درصدی خواهد داشت که به نسبت پیش‌بینی قبلی این نهاد بین‌المللی بسیار افزایش یافته است. این رقم برای سال ۲۰۱۶ نیز ۲۲٫۲ درصد پیش‌بینی شده است.

* بدتر شدن وضعیت بیکاری

گزارش صندوق بین‌المللی پول از بدتر شدن وضعیت بیکاری در ایران طی امسال نسبت به سال قبل خبر می‌دهد و برآورد کرده است که نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۵ به ۱۱٫۶۶ درصد برسد در حالی که این رقم برای سال قبل ۱۰٫۶۰ درصد اعلام شده است. همچنین بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۶ معادل ۱۲٫۲ درصد پیش‌بینی شده است.

* کاهش درآمدها و هزینه‌های دولت

این نهاد بین‌المللی کل درآمد دولت برای سال جاری را معادل ۱۳٫۸۸ درصد تولید ناخالص داخلی و کل هزینه‌های دولت را معادل ۱۶٫۷۷ درصد تولید ناخالص داخلی در این سال برآورد کرده است. درآمد دولت در سال گذشته معادل ۱۴٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی و هزینه‌های آن معادل ۱۵٫۶ درصد برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، بدهی ناخالص دولت ایران در سال جاری به بیش از ۱۹۷هزار میلیارد تومان افزایش یابد. این رقم برای سال قبل بالغ بر ۱۷۳ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

تراز حساب های جاری ایران نیز که در سال گذشته بالغ بر ۱۵٫۹ میلیارد دلار بوده است در سال جاری به ۱٫۶ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.