×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر

خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: همزمان با برنامه جدید قطر برای اجرای یک برنامه توسعه ای ۵ ساله در پارس جنوبی،ایران با بهره برداری از پنج فاز جدید،به تولید قطر می رسد و سال آینده به طور کامل از این کشور سبقت می‌گیرد.

به گزارش فارس، «سعد شریده العبی» رئیس شرکت قطر پترولیوم هفته جاری در حالی از برنامه ازسرگیری توسعه پارس جنوبی (گنبد شمالی در سمت قطر) پس از توقفی نزدیک به ۱۲ ساله این میدان مشترک گازی خبر می‌دهد که شمارش معکوس سبقت گازی ایران از قطر در پارس جنوبی آغاز شده است.

در شرایط فعلی قطر به طور متوسط روزانه حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از پارس جنوبی برداشت می کند که با توجه به وضعیت به هم ریخته بازار LNG، افزایش عرضه و کاهش تقاضا که سقوط آزاد قیمت های منطقه ای و جهانی گاز و LNG را به همراه داشته حتی در برخی از ماه ها اقدام به کاهش تکلیفی تولید گاز از پارس جنوبی کرده است.

از سوی دیگر درحالی هم اکنون در ایران بازاری ۸۰۰ میلیون مترمکعبی برای مصرف گاز طبیعی در بخش های مختلفی همچون صنایع پتروشیمی، نیروگاه های برق، تزریق به مخازن نفت، ذخیره سازی در مخازن زیرزمینی، صنعت CNG، کارخانه و صنایع مختلف انرژی‌بر، مصارف خانگی و تجاری، صادرات و … برای گاز طبیعی تعریف شده که قطر با محدودیت های متعددی برای تولید، مصرف و حتی صادرات گاز طبیعی روبرو است.

بر این اساس با توجه به وضعیت فعلی بازارهای منطقه ای و جهانی گاز و LNG، چشم انداز عرضه و تقاضا و قیمت ها در سال ۲۰۱۷ میلادی و سال های پیش روی، براوردها نشان می دهد که عملا قطر ظرفیتی برای عرضه بیشتر گاز ندارد و این درحالی است که در سمت ایران با توسعه ظرفیت تولید برق، پتروشیمی، صنعتی و حتی صادراتی ظرفیت های مازادی برای تولید و عرضه گاز بیشتر وجود دارد.

افزایش تولید گاز پارس جنوبی به ۵۵۰ میلیون مترمکعب

در شرایط فعلی با احتساب آغاز بهره برداری از پنج فاز جدید شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و پیش بینی افزایش ظرفیت تولید گاز در این فازها مطابق با ظرفیت نامی و تعریف شده این پروژه ها ظرفیت برداشت گاز طبیعی ایران از پارس جنوبی به حدود ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

به عبارت دیگر با بهره برداری نهایی از پنج فاز آماده افتتاح ۱۷ تا ۲۰ پارس جنوبی به طور متوسط روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز شیرین کشور افزوده می‌شود، علاوه بر این افزایش تولید حدود ۲۳۰ تا ۲۳۵ هزار بشکه میعانات گازی از دیگر اهداف محقق شده بهره برداری از این پنج فاز جدید گازی خواهد بود.

در کنار گاز شیرین و میعانات گازی، در مجموع با بهره برداری از این فازهای جدید به طور متوسط روزانه یک‌هزار و ۲۰۰ تن گوگرد، سالانه سه میلیون تن اتان به عنوان خوراک اصلی توسعه صنعت پتروشیمی و سه میلیون و ۱۵۰ هزار تن گاز مایع (پروپان و بوتان) به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود.

بر اساس محاسبات انجام گرفته و با احتساب هر مترمکعب گاز غنی تولید شده (شامل اتان، متان، پروپان و بوتان) ۱۳ سنت و هر بشکه میعانات گازی ۵۰ دلار، ارزش محصولات تولیدی هر دو فاز استاندارد پارس جنوبی (فاز ۱۹ معادل دو فاز استاندارد ظرفیت تولید گاز و محصولات گازی دارد) روزانه حدود ۳۰ میلیون دلار و سالانه معادل ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

از سوی دیگر با احتساب گاز و محصولات گازی تولید شده در پنج فاز جدید، به زودی ظرفیت تولید گاز شیرین تولید شده از پارس جنوبی به بیش از ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز، ظرفیت تولید میعانات گازی به بیش از ۸۷۰ هزار بشکه، گوگرد به حدود سه هزار و ۷۵۰ تن در روز، اتان به ۶ میلیون تن در سال و گازمایع به هفت هزار و ۹۰۰ تن در سال افزایش می‌یابد.

جزئیات برنامه ایران برای سبقت گازی از قطر

ظرفیت تولید گاز ایران درحالی با بهره برداری از پنج فاز جدید ۱۷ تا ۲۱ به بیش از ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد که هم اکنون توسعه پنج فاز باقی مانده این میدان مشترک هم در دستور کار قرار گرفته است.

در شرایط فعلی ساخت، تکمیل و بهره برداری از پنج فاز ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی دارای پیشرفت های بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد بوده و بر اساس برنامه اعلامی از سوی شرکت ملی نفت قرار تولید زودهنگام از این پنج فاز تا پایان امسال عملیاتی شود.

از سوی دیگر این پنج فاز تا سال ۱۳۹۷ به طور کامل تکمیل و در مدار بهره برداری قرار می گیرند که در این صورت با راه اندازی کامل آنها روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران افزوده می شود.

به عبارت ساده تر درحالی مدیرعامل قطر پترولیوم از تدوین برنامه ۵ ساله افزایش ۲ میلیارد فوت مکعبی (معادل ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین) برداشت گاز از پارس جنوبی خبر داده که عملا ایران تا ۱٫۵ سال اینده ظرفیت تولید گاز خود در پارس جنوبی را به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز می رساند و قطر حتی با بهره برداری از پروژه جدید خود قادر به پیشی گرفتن از ایران در برداشت گاز این میدان مشترک نیست.

پارس جنوبی شامل ١٣ پالایشگاه بزرگ گازی و ۴٠ سکوی تولیدی بوده که از این تعداد تاکنون ١٠ پالایشگاه در بخش خشکی و ٢۵ سکو در دریا تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

تاکنون عملیات اجرای ٢۴٠٠ کیلومتر از ۳۱۵۰ هزار کیلومتر خط لوله٣٢ اینچی انتقال گاز سکوهای دریایی به پالایشگاه‌های ساحلی در خلیج فارس انجام شده است.

در مجموع برای پارس جنوبی ۴١۵ حلقه چاه تعریف شده که از این میزان ٢٨۵ حلقه چاه حفاری شده و ١۵٧ حلقه چاه باقی‌مانده هم مراحل مختلف حفاری و تکمیل را پشت سر می‌گذارند.

از سال ۱۳۸۹ تا سال پایان گذشته حدود ٨٧٩ میلیارد متر مکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده که ارزش محصولات تولیدی آن در این مدت، معادل ٣٧٨ میلیارد دلار است.

بر اساس بودجه مصوب برای توسعه کل پارس جنوبی، ۹۱ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز بوده که حدود ۳۱ میلیارد دلار آن در پروژه ‌ای خاتمه یافته صرف شده و از ۶۰ میلیارد دلار باقیمانده هم تاکنون ۳۰ میلیارد دلار در طرح‌های در حال انجام هزینه شده و ٢١ میلیارد دلار نیز برای توسعه نهایی میدان هزینه خواهد شد.

با بهره برداری از کل منابع گازی پارس جنوبی در مدت یک‌سال حدود ٩٠ میلیارد دلار ارزش از محل این تولید گاز و محصولات جانبی گاز حاصل می‌شود. در مجموع با تکمیل توسعه فازهای پارس جنوبی سالانه ۹میلیون تن اتان، ۱۰ میلیون تن پروپان و بوتان و روزانه یک میلیون بشکه میعانات گازی به همراه ۵۲۰۰ تن گوگرد تولید می‌شود.

0

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.