خانه خبر نانوبرسی که غبار را دفع می‌کند

نانوبرسی که غبار را دفع می‌کند

توسط ایمان علیزاده
0 نظرات

569917_376

دانشمندان دانشگاه درکسل روش جدیدی برای ساخت یک پلیمر نانوبرس طراحی کرده‌اند که شامل مواد زبری می‌شود که از انباشت گرد و خاک بر روی سطوح مختلف جلوگیری می‌کنند.
به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)، برس‌های پلیمری در حال حاضر برای پوشش‌دهی همه چیز از جمله لنز عینک، قایق‌ها و دستگاه‌های پزشکی برای جلوگیری از لکه، اثر مواد شیمیایی و میکروب گرفته تا مفاصل مصنوعی و اجزای مکانیکی خودروها با عملکرد روان‌کننده استفاده می‌شوند.
این نانوبرس درجه بالاتری از کنترل را بر روی شکل برس و موی آن به دانشمندان ارائه کرده و بسیار کارآمدتر است.
رویکرد محققان شامل طراحی یک ورق دوبعدی کاربردی از بلورهای پلیمری مشابه به یک تکه مقیاس نانو از نوار دو طرفه است. زمانی که این ورق بر روی یک زیرلایه چسبانده می‌شود و بلورها در آن حل می‌شوند، زنجیره پلیمر باقی مانده از هم باز شده و موی برس را تشکیل می‌دهند.
برس جدید، فشرده‌ترین برس پلیمری تا به امروزه بوده که موهای آن کمتر از یک نانومتر از هم فاصله دارند. مواد برس پلیمری بطور خاص در موقعیتهایی مورد استفاده هستند که قطعات باید در فاصله نزدیکی از هم قرار بگیرند؛ اما همچنین باید بتوانند بدون سایش حرکت کنند.
این برس‌ها همچنین در پاک نگهداشتن سطوح مهم از ذرات، مواد شیمیایی، پروتئین‌ها و سایر عوامل رسوب موثر عمل می‌کنند.
این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع: ایسنا

مطالب مشابه

پیام بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نگاهی کوتاه

مرجع اطلاعات تخصصی پلیمر حاوی محتوی فنی،اقتصادی،علمی و تولیدی در بازار ایران به منظور گسترش تعاملات تجاری B2B و B2C فعالین و متقاضیان در عرصه داخلی و بین المللی

خبرنامه

آخرین اخبار

تمامی حقوق مطالب برای “پلیم پارت “محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است