×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۶ تیر , ۱۴۰۱  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر

خواندن این مطلب ۳ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

جمع آوری شده توسط تیم کارشناسی پلیم پارت با هدف ارتقای دانش عمومی در ارتباط با آزمایش ها، استانداردها و تجهیزات مرسوم در حوزه پلیمر

آزمون رئومتر

دستگا ه  آزمون رئومتر، جهت اندازه گیری مشخصات پخت لاستیک بر حسب زمان در درجه حرارت ثابت و بر اساس استاندارد های ASTM 2084 و ISO 3417 بکار می رود. در این دستگاه پس از قرار گرفتن نمونه خام لاستیکی در محفظه مربوطه یک تغییر شکل مکانیکی با دامنه معین توسط روتور ویژه ای به آن اعمال می گردد.

بدلیل اعمال حرارت توأم با حرکت نوسانی، گشتاور لازم جهت اعمال حرکت پس یک افت اولیه بتدریج افزایش می یابد. همزمان منحنی گشتاور بر حسب زمان بر روی مانیتور رسم می گردد و کلیه نتایج و مقادیر محاسبه شده در حافظه کامپیوتر ضبط می گردد. کنترل دستگاه تمام اتوماتیک می باشد.

آزمون کشش 

دستگاه آزمون کشش، جهت اندازه گیری مقاومت کششی مواد مختلفی مانند لاستیکها، پلاستیکها، مفتولها، فلزات، پارچه ها، چوب و… بر اساس استاندارد های ISO R 37 و ASTM D 412 بکار میرود..
کنترل دستگاه بطور کامل کامپیوتری بوده و منحنی های مختلفی مانند نیرو، تغییر شکل و تنش، تغییر شکل نسبی بصورت همزمان با انجام آزمایش بر روی مانیتور دستگاه رسم می شود. سایر نتایج مورد نیاز نیز بصورت جدول در حافظه کامپیوتر دستگاه ذخیره می گردد. این دستگاه مجهز به گیره و نرم افزار آزمون پارگی بر اساس استاندارد ASTM 624 نیز می باشد.

آزمون چسبندگی  (Adhesion)

دستگاه آزمون چسبندگی ، جهت سنجش جدایش قطعه لاستیکی چسبیده به یک فلز با ابعاد استاندارد و تحت نیروی کشش اندازه گیری می شود. اهمیت این آزمون در قطعاتی مانند کاسه نمد، ضربه گیرهای پلها، کوپلینگها و قطعات صنعتی مانند غلتکها و مخازن پوشش شده با مواد لاستیکی، بسیار بالا است. این آزمون توسط نرم افزار و بر اساس استاندارد ASTM 429 و ۴۵۷۸ ISO انجام می گیرد.

آزمون بر جهندگی (Rebound Resilience)

دستگاه آزمون جهندگی جهت سنجش میزان جهندگی مواد و محصولاتی مانند لاستیکها، فومها، کفپوشهای ایمنی و… بکار می رود. در این آزمون میزان برجهندگی قطعه بر اساس استانداردهای ۱۰۵۴ D ASTM، ISO 4662 و DIN 53512 انجام می گیرد.
در این آزمایش با برخورد یک وزنه استاندارد با سرعت معین به نمونه آزمایش شونده میزان برگشت وزنه مورد سنجش قرار می گیرد.

آزمون سایش  (Abrasion)

دستگاه آزمون سایش ، جهت انجام آزمون برای قطعات ضد سایش مانند: غلتکها، آب بندهای متحرک ((Seal Dynamic از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این آزمون براساس ا ستانداردهای ISO4649 یا DIN 53516 انجام ومیزان سایش قطعه بر حسب mm3 گزارش می شود. در این آزمایش نمونه روی یک درام با کاغذ سنباده در یک مسیر معین با طول معین سائیده می شود. بار اعمالی به نمونه نیز مقدار معینی می باشد. دستگاه قابلیت تغییر میزان بار اعمالی بر روی نمونه را دارد و نمونه را ضمن حرکت بر روی درام در جهت عرضی حول محور خود نیز می چرخاند.

آزمون پیر شدگی  (Hard Aging)

در آزمون پیر شدگی، مقاومت محصولات لاستیکی در برابر حرارت بررسی می گردد و تغییرات خواص همچون سختی، حداکثر ازدیاد طول، استحکام کششی، مقاومت پارگی و … اندازه گیری می شود. این آزمون طبق استاندارد ISO 188 ,DIN 53508 ,ASTM D 454-53 انجام می گیرد.

آزمون خستگی (Fatigue) 

دستگاه آزمون خستگی جهت بررسی رفتار مواد مختلف لاستیکی تحت شرایط خستگی بکار میرود، در این آزمایش قطعات بشکل استاندارد مابین دو محل معین بسته شده و دستگاه شروع بکار می کند.
در این دستگاه کورس حرکت و سرعت نوسان قابل تنظیم می باشد. دستگاه مجهز به شمارنده حدی، جهت متوقف کردن آن بعد از تعدادی نوسان معین می باشد. در این آزمون طبق استانداردهای۶۹۴۳ ISO و ASTM D430 مقاومت محصولات لاستیکی در برابر تنشهای مداوم، ثابت و با فرکانس مشخص بصورت عمر خستگی اندازه گیری می شود.

آزمون مانائی Set) Compression)

آزمون مانائی فشار در دمای محیط و درجه حرارتهای بالا طبق استاندارد ASTM D 395 انجام می پذیرد. این آزمون برای کلیه آب‌بندها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

آزمون سختی سنجی 

دستگاه آزمون سختی سنج لاستیک با واحد Shore A، با اعمال نیرو روی قرص استاندارد و توسط گیج خوانده می‌شود.

در مورد لاستیک‌های با سختی بالا( مانند ابونیت ها) و پلاستیک‌ها از دستگاه سختی‌سنج با واحد Shore D استفاده می‌شود.

این آزمون‌ها بر اساس استانداردهای DIN 53505 و ASTM D2240 انجام می شود.

آزمون هالیدی (اسپارک با دتکتور ولتاژبالا)

روشی الکتریکی جهت تعیین نقاط ناپیوستگی روکش های حفاظتی نارسانائی که سطوح رسانائی مانند مخازن نگهداری مواد شیمیائی خورنده، لوله های انتقال مواد و… را پوشش داده است .
این دستگاه شامل یک منبع انرژی الکتریکی، الکترود جستجوگر و سیم اتصال به زمین میباشد که بر اساس استاندارد ASTM 5162 کار می کند.

0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.