×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۸ مهر , ۱۴۰۱  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۵ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

سقوط قیمت جهانی نفت و متعاقب آن افت بهای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی، تاکنون پس لرزه های بزرگی داشته که دگردیسی صنعت پتروشیمی بر مبنای تولید محصولات پیشرفته تر، استفاده از تکنولوژی های نوین، بسته شدن بسیاری از برج های بخار شکن، افزایش جذابیت تولید در آمریکا و تغییر جهت چین به سمت استفاده از محصولات پتروشیمی پیشرفته بر پایه زغال سنگ یا تبدیل شدن به یک صنعت بر پایه تکمیل زنجیره تولید را در بر داشته است. به نظر می رسد باید بازارهای جهانی را باز تعریف کنیم زیرا دیگر برآوردهای قبلی از بازارهای فروش شاید نتواند واقعیت ها را پوشش دهد که تغییر در برخی ویژگی های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در جهان یکی از خروجی های این رخداد بوده که توانسته طرح های توجیهی بسیاری را تحت الشعاع قرار دهد.

1

کاهش شدید قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی پس از سقوط قیمت نفت را می توان مهم ترین رخداد موثر بر صنعت پتروشیمی در اقصی نقاط جهان دانست که تغییرات نامحسوس را بر این صنعت تحمیل کرده است. کاهش شدید ارزش سهام بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ، توقف طرح های توسعه و عقب نشینی از بسیاری از پروژه ها، کاهش چراغ خاموش حجم تولید و همچنین افزایش جذابیت تولید برای بسیاری از مناطق، برخی از واقعیت های این صنعت است که می تواند یک دگردیسی عمیق را در صنعت پتروشیمی در جهان باعث شود.
هم اکنون یک دوگانگی در صنعت پتروشیمی در مناطق مختلف جهان در حال شکل گیری است. با توجه به انقلاب انرژی در آمریکا و مخصوصا افزایش شدید حجم تولید گاز طبیعی از ذخایر نامتعارف شیل و همچنین کاهش بهای این قبیل حامل های انرژی، قیمت مواد اولیه صنعت پتروشیمی در این حوزه مهم جهانی در حال کاهش است؛ بنابراین جذابیت تولید تقویت شده و پیشرفت تکنولوژی نیز به این مطلب دامن می زند. البته کاهش قیمت های جهانی داده دیگری بود که با کاهش ارزش سهام شرکت های تولیدی این پتانسیل قدرتمند را تا حدودی با تضعیف همراه کرده است. البته هنوز این واحدها وارد فاز تولید نشده بنابراین تاثیر مثبتی بر بازار نداشته اند. از سویی بسته شدن بسیاری از واحدهای قدیمی تر و برج های بخار شکن که اغلب بر پایه خوراک مایع احداث شده اند باعث شد تا قیمت اولفین ها به دلیل ضعف عرضه افزایش یابد. این مطلب یک شکنندگی را در بازار آمریکا پدید آورده و البته افزایش سرمایه گذاری ها اغلب بر واحدهایی با تکنولوژی بالاتر و برای تولید کالاهایی پیشرفته با کیفیت مطلوب صورت گرفته؛ بنابراین می توان به حمایت بازار از برخی پلی اتیلن ها باز هم امیدوار بود. این وضعیت در کنار بازار مصرف قدرتمند در آمریکا می تواند جذابیت صنعت پتروشیمی را در این حوزه تقویت کند که جهت گیری خاص آن به سمت کالاهای پیشرفته تر و با فرآیند تولید پیچیده و تکنولوژی برتر خواهد بود.
رخداد دیگر تولید محصولات پتروشیمی بر پایه زغال سنگ است که برای پلی پروپیلن ها و همچنین مواد اولیه آروماتیک ها با زنجیره بنزنی بیشتر گسترش داشته و می تواند آینده بازار را تا حدودی تغییر دهد. این در حالی است که مثلابرای پلی پروپیلن ها، بازار چین و ترکیه مهم ترین بازارهای مصرف بوده و هست و این مطلب می تواند یکی از بازارهای بالفعل جهانی را محدود کند. با توجه به این موارد و افزایش حجم تولید گاز طبیعی و حتی نفت خام مخصوصا در حوزه خلیج فارس که می تواند به خوراک مایع پتروشیمی ها تبدیل شود، جذابیت سرمایه گذاری و تولید در آسیای جنوب شرقی محدود شده بنابراین یک عقب نشینی در صنعت پتروشیمی را در این حوزه بسیار مهم بر پایه نفت و گاز شاهد خواهیم بود. در هر حال تولید اولفین ها بر پایه خوراک مایع در شرق آسیا همچون گذشته جذاب نیست؛ ولی بسته شدن بسیاری از برج های بخارشکن و ضعف نسبی عرضه، تاکنون توانسته از این صنعت به صورت مقطعی حمایت کند.
نکته دیگر سرمایه گذاری ها در صنعت پتروشیمی در غرب آسیا و شمال آفریقا است که با محوریت منطقه خلیج فارس، شاهد افزایش روزشمار حجم سرمایه گذاری ها بودیم؛ ولی کاهش قیمت نفت و افت سودآوری این صنایع و تضعیف ارزش سهام آنها تاکنون باعث شده تا این قبیل سرمایه گذاری ها با مشکل رو به رو شود؛ ولی هنوز هم ادامه یابد.
به گزارش بلومبرگ، سابیک به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در جهان اعلام کرد که در فصل پایانی سال گذشته با کاهش ۲۹ درصدی سود خالص رو به رو بوده است. این گزارش می افزاید خالص درآمد این شرکت از ۶٫۶ هزار میلیارد ریال سعودی به ۴٫۳۶ هزار میلیارد ریال معادل با ۱٫۱۶ هزارمیلیارد دلار کاهش داشته که با توجه به کاهش درآمدهای دولتی در این کشور، محدودشدن بسیاری از واحدها و طرح های توسعه خود را در دستور کار قرار داده است. البته تغییر مدیرعامل این شرکت توسط پادشاه جدید عربستان را هم شاید بتوان یکی از پس لرزه های شرایط سخت بازار به شمار آورد. این شرکت در نظر دارد تا به منظور تاثیرپذیری کمتر از نوسان ها و بحران های بازار، تولیدات خود را متنوع سازد تا شاید این تنوع عرضه بتواند جایگاه امن تری را پیش روی این شرکت قرار دهد.
در هر حال حجم تولید از منطقه خلیج فارس به صورت روزشمار در حال افزایش است؛ ولی شاید در آینده بازار مصرف قدرتمندی وجود نداشته باشد بنابراین باید برای دورنمای پیچیده بازار هم تصمیم گیری کرد. افزایش سرمایه گذاری ها در صنایع پایین دستی، تولید کالاهایی با کیفیت بالاتر، تنوع تولید و مدیریت گرید مواردی است که در صورت بی توجهی به آن شاید واحد های صنعتی بزرگ حتی نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

مهم ترین رخدادهای موثر بر صنعت پتروشیمی در جهان
– تغییر روزشمار جذابیت و ذائقه تقاضا برای محصولات پلیمری با محوریت بسته بندی مواد غذایی یا تولید برخی از قطعات پیشرفته.
– افزایش حجم تولید نفت خام و گاز طبیعی در جهان که در کنار قیمت های پایین آن، جذابیت تولید بر پایه کاهش قیمت های تمام شده را تقویت می کند.
– انقلاب شیل های گازی در آمریکا و افزایش جذابیت تولید محصولات پلیمری بر پایه این منابع نامتعارف جدید.
– کاهش جذابیت تولید اولفین ها به شیوه های سنتی و مخصوصا بر پایه خوراک مایع در آمریکا و حتی آسیای جنوب شرقی که به افزایش قیمت این قبیل مواد اولیه منجر شده است.
– بسته شدن بسیاری از واحدهای قدیمی تر مخصوصا برج های بخارشکن در کنار توقف تولید روزشمار برخی از تولیدکنندگان اوره، متانول یا اولفین ها.
– توجه بیشتر به تولید بسیاری از محصولات بر پایه میعانات گازی که به افزایش قیمت این کالابا محوریت تقاضای آسیای جنوب شرقی منتهی شده است.
– توجه تولید پلیمرهای جذاب و پیشرفته تر به دلیل رشد روزشمار تکنولوژی ها
– توجه بسیاری از پلیمرهای جذاب بر پایه زغال سنگ همچون پلی پروپیلن ها یا مواد اولیه آروماتیک ها.
– سرمایه گذاری بسیاری از واحدهای پتروشیمی بزرگ در جهان همچون سابیک عربستان در صنایع پایین دستی.
– بی توجهی بسیاری از شرکت های بزرگ پتروشیمی بر صنایعی با ارزش افزوده پایین تر همچون متانول به جز در منطقه خلیج فارس.
– کاهش شدید سرمایه گذاری بسیاری از شرکت های پتروشیمی در این صنعت و مخصوصا پس از کاهش قیمت های جهانی و افت سود آوری و تضعیف ارزش سهام آنها.
– دگردیسی بازار جهانی محصولات پتروشیمی پس از افت شدید قیمت ها و بسته شدن بسیاری از واحدهای قدیمی تر.
– کاهش حجم تولید بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ جهانی به صورت چراغ خاموش برای مدیریت بازار.

نویسنده: محمد حسین بابالو

 

روزنامه دنیای اقتصاد، شماره ۳۴۳۷ به تاریخ ۱۷/۱۲/۹۳، صفحه ۱۴ (نفت و پتروشیمی)

0

برچسب ها : , ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.