×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

Print Friendly, PDF & Email
ساخت حسگرهای الکتروشیمیایی بر پایه پلیمرهای با قالب مولکولی برای تعیین نیکوتین آمید، تروپونینT و اسید فولیک

استادان راهنما: محمدحسین ارباب زوار . محمود چمساز

استاد مشاور: غلامحسین ظهوری

دانشجو دکتری: نجمه کرمیان

دانشگاه فردوسی مشهد – دانشکده علوم

Hybrid Polymer

پلیمرهای با قالب مولکولی (MIPs)، عوامل شناسایی مولکولی مصنوعی، بادوام و قدرتمندی هستند که قادر به تشخیص و اتصال مولکول های هدف با ویژگی و گزینش پذیری مشابه با آنالوگ هایطبیعی شان می باشند. استفاده از الکتروپلیمریزاسیون به دلیل تهیه فیلم های MIP نازک، در توسعه ی حسگرهای شیمیایی و بیوشیمیایی نقش بسیار موثری دارد. هدف از انجام این پایان نامه، توسعه حسگرهایی برای مولکول های زیستی بر پایه فیلم های پلیمری حکاکی شده ی الکتروسنتز شده می باشد. در اولین بخش از این تحقیق، تهیه یک فیلم MIP جدید و ویژگی های شناسایی آن برای نیکوتین آمید بررسی شدند.

پلی پیرول فرا اکسیده، به وسیله ترسیب ولتامتری چرخه ای پیرول در حضور الکترولیت پشتیبان (پرکلرات سدیم)، همراه و در غیاب مولکول الگو (نیکوتین آمید) بر روی الکترودکربن شیشه ای تهیه شد. به منظور ایجاد پلیمر حکاکی شده ی مولکولی، مولکول های الگو از سطح الکترود اصلاح شده به وسیله شستشو با اتانول قلیایی حذف گردیدند. عوامل تأثیر گذار شامل غلظت مونومر و الگو، سیکل های الکتروپلیمریزاسیون، pH و مدت زمان اتصال مجدد بررسی و بهینه شدند. فرایندهای الکتروپلیمریزاسیون، حذف و اتصال مجدد مولکول الگو به وسیله ولتامتری ضربانی تفاضلی (DPV) در حضور زوج اکسا-کاهشی فری سیانید-فرو سیانید به عنوان ردیاب فعال الکتروشیمیایی بررسی شدند.

منحنی کالیبراسیون در الکترود MIP، دو ناحیه خطی در گستره غلظتی بین ۰/۹ تا ۲۱۴/۹ میکرومولار و ۰/۳ تا ۳۰/۰ میلی مولار با حد تشخیص ۰/۳۸ میکرومولار نشان داد. حسگر از قابلیت شناسایی خوبی نسبت به نیکوتین آمید، در مقایسه با ترکیب های رقیب برخوردار بود و به طور موفقیت آمیز جهت تعیین نیکوتین آمید در نمونه های دارویی تجاری بکار برده شد. دقت روش و بازیابی ها، رضایت بخش بودند و حسگر، زمان پاسخ دهی کوتاه و قابلیت ساخت مجدد خوبی نشان داد. در دومین بخش از این طرح، ساخت و بررسی یک حسگر جدید برای تروپونینT قلبی (TnT) بر پایه پلیمر الکتروسنتز شده ی حکاکی شده ی مولکولی انجام گرفت. لایه حساس TnT به وسیله الکتروپلیمریزاسیون ارتو فنیلن دی آمین (o-PD) بر روی الکترود طلا در حضور TnT به عنوان مولکول الگو تهیه شد. برای ایجاد پلیمر حکاکی شده ی مولکولی، مولکول های الگو از سطح الکترود اصلاح شده به وسیله شستشو با اتانول قلیایی حذف گردیدند.

مطلب پیشنهادی:  تهیه ی کامپوزیت های نانو بیو - رسانا در حضور پلی آنیلین

لایه حکاکی شده، به وسیله ولتامتری چرخه ای (CV)، ولتامتری ضربانی تفاضلی (DPV)، طیف سنجی مقاوت ظاهری الکتروشیمیایی (EIS) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) بررسی شد. الکتروشیمی ردیاب فری سیانید-فرو سیانید برای بررسی فرایندهای الکتروپلیمریزاسیون، حذف و اتصال مجدد مولکول الگو استفاده شد. رابطه خطی بین جریان پیک ۴-]۶[Fe(CN)/3-]6[Fe(CN) و لگاریتم غلظت TnT در بافر در گستره ۰/۸-۰/۰۰۹نانوگرم بر میلی لیتر با حد تشخیص ۰/۰۰۴ نانوگرم بر میلی لیتر مشاهده گردید.

حسگر حساسیت خوب، زمان پاسخ دهی کوتاه و قابلیت ساخت مجدد خوبی نشان داد. علاوه بر این، اتصال ویژه TnT با غشاء MIP با جذب غیر ویژه پروتئین ها ی سرم انسان مقایسه شده است. در سومین بخش از این تحقیق، ترکیب جدیدی از پلیمر حساس دمایی پلی (N-ایزو پروپیل آکریل آمید) با آمین انتهایی، اتصال دهنده عرضی N-N’-متیلن بیس آکریل آمید همراه با ارتو فنیلن دی آمین بر سطح الکترود طلا در حضور اسید فولیک به عنوان مولکول الگو برای ایجاد یک حسگر تمایلی حکاکی شده ی مولکولی تعویضی ON-OFF الکتروپلیمریزه شدند. ولتامتری چرخه ای و ولتامتری ضربانی تفاضلی برای بررسی لایه حکاکی شده ی اسید فولیک استفاده شدند.

الکتروشیمی ردیاب فری سیانید-فرو سیانید برای بررسی فرایندهای الکتروپلیمریزاسیون، حذف و اتصال مجدد مولکول الگو استفاده شد. بالاترین حساسیت دریچه حرارتی تغییرپذیر با دما (ON-OFF) حسگر اسید فولیک در ۲۲ درجه سانتیگراد حاصل گردید. یک رابطه خطی بین جریان پیک ۴-]۶[Fe(CN)/3-]6[Fe(CN) و لگاریتم غلظت اسید فولیک در گستره ۲۰۰/۰-۱/۰ میکرومولار با حد تشخیص ۰/۵ میکرومولار مشاهده گردید. چنین موادی با قابلیت تعویض، پتانسیل قابل توجه ای جهت طراحی حسگرهای زیستی و سنجش های ایمنی قابل کنترل و بسیار گزینش پذیر، ارائه می دهند.

دانلود مقالات چاپ شده در ارتباط با پایان نامه:

On/off-switchable electrochemical folic acid sensor based on molecularly imprinted polymer electrode

A potential-gated molecularly imprinted smart electrode for nicotinamide analysis

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.