×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۳ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: تهیه و بررسی خواص پوشش نانوکامپوزیتی ضد حریق متورم شونده برپایه رزین فورانی

اصلاح شده با نانوذرات سیلیکا

اساتید راهنما: محمد ایمانی، سیدمجتبی میرعابدینی

دانشجوی دکتری: رقیه معرفت سیدلر

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

نانوکامپوزیت

هدف از انجام این پژوهش، توسعه نوعی رزین فورانی نوین با خواص گرمایی و پسماند کربنی زیاد، به عنوان پیونده در پوشش‌های ضد حریق متورم شونده است. بدین منظور، در مرحله اول رزین فورانی سنتز و با روش های طیف سنجی FTIR، NMR ، رنگ نگاری ژل تراوایی ( GPC) و تجزیه گرماوزنی (TGA) شناسایی شد.

در مرحله بعد، زمان گیرش و سینتیک پخت این رزین در مجاورت سه کاتالیزور اسیدی هم رده اگزالیک، سوکسینیک و آدیپیک و با فن‌های DSC و رئولوژی بررسی شد. افزون بر این، مشخصات شبکه پخت شده با روش تورم نمونه در استو نیتریل و استخراج به روش سوکسله تعیین شد. نتایج سینتیک تورم و چگالی اتصالات عرضی محاسبه شده نشان داد، رزین پخت شده در مجاورت اگزالیک اسید چگالی شبکه زیادی دارد و ۲% وزنی از این اسید برای پخت رزین کافی است. در ادامه، با استفاده از شرایط بهینه پخت، پوشش‌های بر پایه رزین فورانی روی صفحه آهنی (فولاد کم کربن) اعمال شد.

به منظور افزایش انعطاف پذیری و هم ترازی پوشش به ترتیب از رزین آلکید و رنگدانه تیتانیم دی اکسید استفاده شد. در نهایت، فرمول بندی بهینه با بررسی انعطاف پذیری، چسبندگی به زیرآیند و مقاومت به ضربه این پوشش ها (با استفاده از آزمون‌های خمش مندرل، Pull-off و ضربه)، تعیین شد. در مرحله بعد، به منظور تعیین فرمول بندی بهینه پوشش ضد حریق متورم شونده شامل رزین فورانی، رزین آلکید ، تیتانیم دی اکسید و افزودنی های ضد حریق(آمونیوم پلی فسفات، پنتااریتریتول و ملامین) از روش طراحی آزمون مخلوط استفاده شد.

آزمون هایی که برای این مرحله در نظر گرفته شدند، شامل تعیین مقدار پسماند کربنی، شاخص حدی اکسیژن ( LOI )، دمای پشت صفحه آهنی قرار گرفته در برابر شعله و درجه انبساط پوشش در برابر شعله بود. به منظور بررسی اثر نانوذرات سیلیکا بر خواص ضدحریق پوشش، پس از افزودن نانوذرات با درصدهای وزنی ۵/ ۰، ۱، ۲، ۳ و ۵ به فرمول بندی بهینه به دست آمده از نرم افزار یاد شده، نمونه با آزمون های TGA ، گرماسنجی مخروطی و فشاری بررسی شد.

همچنین، شکل شناسی و توزیع عناصر در نمونه پیش و پس از آزمون گرماسنجی مخروطی این نمونه ها با SEM/EDX مطالعه و ترکیب درصد پسماند حاصل از آزمون گرماسنجی مخروطی با آزمون XRD بررسی شد. نتایج آزمون های مختلف نشان داد، درجه انبساط پوشش و شکل شناسی زغال پسماند بیشترین اثر را بر مقاومت پوشش در برابر حریق دارند و افزایش مقدار پسماند الزاماً به افزایش بازده بازدارندگی حریق منجر نمی شود. همچنین، افزایش مقدار نانوذرات سیلیکا به بیش از % ۲ وزنی، به دلیل توزیع نامناسب، به افت خواص مکانیکی پوشش منجر می شود.

افزون بر این، در نمونه های دارای ۱- ۰ درصد وزنی نانوذرات سیلیکا، واکنش پوشش به اشتعال شامل سرعت رهایش گرما، کل گرمای آزاد شده، رهایش دود، گازهای CO و CO2 بسیار کم است. این موضوع به افزایش کارایی بازدارندگی از اشتعال این پوشش‌ها منجر می شود.

دانلود مقاله چاپ شده در ارتباط با پایان نامه:

Curing of polyfurfuryl alcohol resin catalyzed by a homologous series of dicarboxylic acid catalysts. II. Swelling behavior and thermal properties

 

0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.