×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمردربازارایران (پلیم پارت) : پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به منظور پیش بینی دقیق‌تر رفتار کامپوزیت‌های پلیمری در حضور نانوذرات، مدلی عددی ارائه داده‌اند. تفاوت نتایج حاصل از این مدل نسبت به داده‌های تجربی کمتر از مدل‌های پیشین است. نتایج این طرح در حوزه‌ مهندسی مواد، مکانیک و هوافضا جهت کاهش هزینه‌های آزمایشگاهی تأثیرگذار خواهد بود.modelnanocomposite

اهمیت پلیمرهای تقویت‌ شده با نانوذرات

به گزارش ایسنا، در سال‌های اخیر، پلیمرهای تقویت‌ شده با نانوذرات مورد توجه پژوهشگران بیشماری قرار گرفته است لذا پیش بینی صحیح مدول الاستیسیته‌ پلیمر تقویت شده با نانوذرات موضوع مهمی است که نیاز به انجام آزمایش‌ها را کاهش داده و در نتیجه منجر به کم شدن هزینه‌های آزمایشگاهی مربوطه می‌شود.

پیش‌بینی صحیح مدول الاستیسیته‌ نانوکامپوزیت‌های پلیمری

به گفته‌ دکتر سعید صابر سمندری، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهم‌ترین هدف این پژوهش پیش‌بینی صحیح مدول الاستیسیته‌ نانوکامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از روش‌های المان محدود و با کمترین درصد خطا نسبت به مقادیر آزمایشگاهی بوده است.

وی در خصوص اهمیت نتایج این تحقیق عنوان کرد: «در کامپوزیت‌ها (بدون حضور نانوذرات) پدیده‌ جدایش(debonding) بین فاز تقویت‌کننده و زمینه‌ پلیمری اهمیت چندانی ندارد و فرض تماس ایده‌آل در عمده‌ی موارد صحیح است. در مدل‌های تئوری ارائه شده در مطالعات قبل نیز، همواره فرض بر این بوده است که تماس مابین تقویت کننده در مقیاس نانو و ماتریس زمینه از نوع تماس ایده‌آل است. در حالی که این فرض در نانوکامپوزیت‌ها همواره فرض صحیحی نیست به گونه‌ای که عموماً مقادیر عددی اختلاف قابل توجهی را با مقادیر تجربی خصوصاً در درصدهای وزنی بالای نانوذرات دارا هستند.»

به گفته‌ این محقق، در این طرح از ایده‌ جدایش مابین نانوذره و ماتریس برای بهبود پیش‌بینی مقادیر مدول الاستیسیته عددی استفاده شده است.

به کمک مدل ارائه شده در این طرح می‌توان مدول عددی نانوکامپوزیت‌ها را با درصد خطای پایینی نسبت به مقادیر تجربی تخمین زد. طبق نتایج این پژوهش در نظر گرفتن جدایش، سبب شده تا درصد خطا بین مدول حاصل از نتایج آزمایشگاهی و مدول پیش‌بینی شده‌ی عددی از ۲۷ درصد به ۷ درصد کاهش یابد در نتیجه نیاز به انجام آزمون‌های آزمایشگاهی به حداقل می‌رسد.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر سعید صابر سمندری، دکتر مجتبی صدیقی- اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر- و مهدی حیدری میبدی- فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از این دانشگاه- است که نتایج آن در مجله‌ Composites Science and Technology (جلد ۱۱۷، شماره ۱، سال ۲۰۱۵، صفحات ۳۷۹ تا ۳۸۵) منتشر شده است.

[انتهای مطلب]
0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.