منسوجات پلاستیکی برای خنک کردن بدن - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email
مرجع پلیمر در بازار ایران: محققان دانشگاه استنفورد موفق به ارائه  منسوجات پلاستیکی شدند که در روزهای گرم می‌تواند بدون صرف انرژی، بدن را خنک کند. یی چیو از محققان این پروژه می‌گوید: «تصور کنید به جای خنک کردن منزل، لباس‌هایمان بتواند ما را خنک کند، با این کار مصرف انرژی کاهش می‌یابد.»
Nano kniting
این گروه تحقیقاتی از ترکیب فناوری‌ نانو، شیمی و فتونیک برای تولید این ماده استفاده کردند. در این فناوری، خنک کردن با دو روش انجام می‌شود. اول این که نخ پنبه‌ای، موجب تبخیر عرق شده و در نهایت بدن را خنک می‌کند. دومین مسیر، استفاده از فناوری دفع پرتو مادون قرمز است که با استفاده از پلی‌اتیلن انجام می‌شود.
همه اجسام، حتی بدن ما، گرما را به صورت تابش مادون قرمز نشر می‌دهد که این انتشار به صورت امواج نامرئی انجام می‌شود. لباسی که بر تن داریم معمولاً این امواج مادون قرمز را به دام می‌اندازند؛ با این کار فرآیند گرم شدن بدن تشدید می‌شود. اما پژوهشگران دانشگاه استنفورد با استفاده از فناوری نانو، الیاف پلاستیکی تولید کردند که به این امواج اجازه می‌دهد بدون به دام افتادن از بدن خارج شود.
شانهوی از محققان این پروژه می‌گوید: «زمانی که در اتاق نشسته‌اید، ۶۰ درصد از گرمای بدن‌تان از طریق امواج مادون قرمز دفع می‌شود، با این حال تاکنون تحقیقاتی درباره طراحی لباس‌هایی با قابلیت دفع این تابش‌ها انجام نشده است.»
این گروه برای آزمایش عملکرد این فناوری، محصول تولید شده را روی بدن قرار داده و دمای سطح بدن را با زمانی که یک لباس معمولی به تن باشد مقایسه کردند. نتایج نشان داد که هر نوع پوششی می‌تواند پوست را گرم‌تر کند در حالی که این فناوری می‌تواند با جلوگیری از به دام افتادن پرتوهای مادون قرمز، پوست را خنک‌تر نگه دارد. این گروه نشان دادند که وجود یک لباس نخی دمای پوست را ۲ درجه بالاتر از حالتی می‌برد که این فناوری مورد استفاده قرار گرفته باشد.
0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false