جايگزيني پلي وينيل كلرايد سخت با پلي كربنات در تجهیزات پزشکی - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران : پیشرفت تکنولوژی PVC اکنون این امکان را فراهم کرده که پلی وینیل کلراید به عنوان مهم ترین جزء از اجزای تجهیزات پزشکی شفاف، جایگزین پلی کربنات (PC) شود. این تجهیزات می تواند شامل اتصالات و یا دریچه های تنظیم باشد. استفاده از PVC به جای PC، استحکام قابل مقایسه و شفافیت بی نظیری را ایجاد می نماید. در عین حال این بسپار ترک خوردگی حاصل از تنش را که معمولا در نقاط اتصال با PVC همچون کاربردهای تیوب ایجاد می شود، کم و در مواردی از بین می برد.

 آمیزه‌ی جدید پلی وینیل کلراید

شرکت Teknor Apex آمیزه‌ی جدید PVC سفت خود را با نام Apex SCRTM بر اساس نوآوری‌های شیمیایی خود معرفی کرد. اطلاعات حاصل از آزمون های بسیار بر این محصول جدید نشان داد که تماس آن با PVC انعطاف پذیر در شرایطی که تلاش میشد ترک حاصل از تنش ایجاد شود، یک یا دو هفته زمان لازم است تا اولین ترک حاصل از تنش های اعمالی پدیدار شود. این مدت زمان، بسیار بیشتر از آنچه در مورد PC یا گونه های معمول PVC مورد استفاده در تجهیزات پزشکی مشاهده میشد، بود.

آمیزه‌ی جدید Apex SCRTM هم زمان با این خواص مکانیکی قابل قبول، خواص فیزیکی مناسبی نیز ایجاد می‌کند. دلیل اصلی استفاده از PC در این کاربردها، چقرمگی، سفتی و شفافیت بوده که تمام این خواص فیزیکی در گونه های جدید PVC نیز مشاهده می شود. این گونه‌ی جدید دارای استانداردهای زیست تخریب پذیری نظیر Iso 10993-1 و طبق انواع USP و VI می تواند توسط EtO استریلیزه شود چراکه پایداری حرارتی مناسبی داشته و فرآیندپذیری آسانی را دارا می باشد.

این گونه های جدید قیمت بسیار مناسبی در مقایسه با بسپارهای مهندسی یا پلیمر های مهندسی  مناسب برای این کاربرد را دارا هستند.

ایجاد ترک در اثر تنش و یا ایجاد ترکچه، زمانی اتفاق می افتد که پلیمرهای آمورفی همچون PC یا نمونه های معمول سفت PVC در تماس با نرم کننده هایی قرار می گیرند که برای انعطاف پذیر کردن آن ها استفاده می شوند. در بین این دو ماده، PC به خصوص بسیار مستعد ترک خوردن تحت شرایط مذکور بوده و تا کنون تلاش های بسیاری در صنعت تجهیزات پزشکی صورت گرفته تا با تمرکز بر فرمول بندی نرم کننده ها، ترک ایجاد نشود و یا رشد آن به آهستگی صورت گیرد.

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false