×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خواندن این مطلب ۲ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: ارزیابی تأثیر استفاده از پلی سولفید پلیمر (PSP) بر خواص فیز کیی و مکانیکی قیر و مخلوط های آسفالتی

اساتید راهنما: بهزاد شیرکوند ( shirkavand@icrc.ac.ir) ، منصور فخری

دانشجوی کارشناسی ارشد: هانی یزدی ازناوه

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده عمران، ۱۳۸۹

آسفالت پی وی سی

راه‌ها شریان‌های اقتصادی یک کشور و از تأسیسات زیربنایی آن محسوب می‌شوند. با توجه به هزینه زیاد و زمان طولانی که صرف احداث آن می‌شود باید در ساخت، توسعه، نگهداری و مرمت آن‌ها دقت فراوانی صورت گیرد تا از هدر رفتن سرمایه‌های ملی جلوگیری شود. قیر به عنوان چسب مخلوط آسفالتی دارای کاستی‌های زیادی در عملکرد خود می‌باشد، لذا تلاش‌های زیادی جهت اصلاح قیر به روش‌های مختلف صورت گرفته است. به دلیل ساختار شیمیائی پیچیده قیر اصلاح شیمیائی آن نافرجام مانده، از اینرو آزمایش‌های فیزیکی مبنای تعیین خواص و کارائی قیر قرار داده شده‌اند. اصلاح کننده‌های پلیمری قیر مهمترین عضو خانواده قیرهای اصلاح شده می‌باشند، از اینرو تحقیقات گسترده‌ای برای اصلاح قیر با انواع مختلف پلیمر و ضایعات پلیمری صورت گرفته تا ضمن بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی قیر و در نتیجه مخلوط آسفالتی بتوان هزینه تهیه پلیمر و قیر پلیمری را نیز به حداقل رساند. در این پژوهش پلی سولفاید پلیمر(PSP) و پلی سولفاید پلیمر بدست آمده از ضایعات (wPSP) به عنوان یکی از اصلاح کننده‌های الاستومری که تاکنون برای اصلاح خواص قیر بکار گرفته نشده‌اند با درصد‌های وزنی مختلف (۳،۱و۵ درصد) با قیر ۷۰ /۶۰ پالایشگاه تهران مخلوط شدند و اثر آن‌ها بر روی خواص مختلف قیر از جمله درجه نفوذ، نقطه نرمی، خاصیت انگمی، گرانروی، درصد افت وزنی، شاخص نفوذپذیری، درجه اشتعال و خواص رئولوژیکی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند، در نهایت قیرهای اصلاح شده در مخلوط آسفالتی مورد استفاده قرار گرفتند و خصوصیات مکانیکی و دینامیکی مخلوط آسفالتی حاصل از هر نمونه قیر اصلاح شده از جمله استحکام مارشال، روانی و همچنین آزمایش خزش دینامیکی مورد بررسی قرار گرفت. استفاده از PSP باعث بهبود خواص درجه نفوذ، نقطه نرمی، شاخص نفوذپذیری و خواص رئولوژیکی قیر شد ولی نسبت به قیر پایه در درجه اشتعال، افت وزنی و قابلیت کشش آن تغییری را ایجاد نکرد که در مقایسه با wPSP بکار گرفته شده با اندکی اختلاف این مقادیر نتایج مطلوب‌تری را به ما نشان می‌دهند. نتایج حاصل از آزمایش‌های مکانیکی آسفالت، افزایش ناچیز مقاومت مارشال و عدم تغییر روانی نمونه‌های ساخته شده با قیر‌های پلیمری را نشان می‌دهد، از طرفی پارامترهای حاصل از آزمایش خزش دینامیکی هر دو نوع قیر اصلاح شده در مقایسه با قیر پایه حاکی از مقاومت بالاتر آسفالت پلیمری نسبت به آسفالت معمولی در برابر شیار‌جای چرخ‌ در دماهای بالا می‌باشد.

کلمات کلیدی:
مقاومت در برابر سایش، مصالح سنگی، مخلوط آسفالتی، لاستیک استیرن-بوتادی‌ان، کشپارها، قیر، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی، پلی‌سولفید

مقالات چاپ شده در ارتباط با پایان نامه:

  1. Yazdi Aznaveh, B. Shirkavand Hadavand, M. Fakhri, Comparing the effect of polysulfide polymer and polysulfide polymer synthesized from waste on physical and mechanical properties of bituminous blends, J. Color Sci. Tech., 5, 137-144, 2011.
  2. Shirkavand Hadavand, M. Fakhri, H. Yazdi Aznaveh, Modification of asphalt pavement with polysulfide polymer, Iranian J. Polym. Sci. Tech., 24, 241-249, 2011.
1

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.