دستیابی به روشنایی ارزان‌تر و سلول‌های خورشیدی انعطاف پذیر

به گزارش گروه ترجمه و تولید محتوا پلیم پارت دانشمندان اروپایی پس از سه سال کار تحقیقی موفق به تولید پانل‌های روشنایی LED و سلول‌های خورشیدی ارزان و انعطاف‌پذیر شده‌اند.

این پروژه با نام Treasores در آزمایشگاه سوئیس توسط Frank Nüesch با همکاری نه شرکت تجاری و شش موسسه تحقیقاتی در پنج کشور انجام شد. این پروژه در نوامبر سال 2012 با هدف کاهش هزینه تولید دستگاه‌های الکترونیکی آلی نظیر سلول‌های خورشیدی و LED آغاز شد. هزینه این پروژه با 9 میلیون یورو از کمیسیون اروپا و 6 میلیون یورو از شرکای پروژه تامین شد. نتیجه این پروژه هفت ثبت اختراع، چاپ مقاله در مجلات معتبر و همکاری با سازمان‌های استاندارد بین‌المللی بوده است.

این پروژه موفق به توسعه و افزایش فرآیند تولید برای الکترود شفاف جدید و مواد سد کننده برای استفاده در نسل جدید دستگاه‌های الکترونیک انعطاف پذیر شده است. این الکترودها بر روی بستر انعطاف‌پذیرکه در تولید آن از نانولوله‌های کربنی، الیاف فلزی یا نقره نازک استفاده شده است قرار دارد که در حال حاضر در مقیاس تجاری موجود هستند. الکترودهای جدید تهیه شده با طول 100 متر توسط چندین دستگاه الکترونیک نوری مورد آزمایش قرار گرفته‌است.

این الکترودها بر روی فیلم‌های جدید از لحاظ عملکردی به خوبی نوع رایج ساخته شده از اکسید قلع ایندیوم می‌باشد اما تولید آن ارزان تر خواهد بود. همچنین طبق آزمایشات انجام شده این الکترودها پس از بارها خم شدن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در این پروژه از ورقه‌های سد کننده شفاف که شامل لایه‌های پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن و بخار آب برای دستگاه‌های الکترونیکی آلی حساس می‌باشد استفاده شده است.

منبع: sciencedaily

Related posts

چگونه علم و صنعت باعث توسعه پایدار در ژاپن می‌شود

برگزاری مراسم دومين جايزه فناورانه ايرج يزدان‌ بخش

ساخت پارچه‌ای فوق سبک و عایق با الهام از خرس قطبی