×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر

خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان میبرد

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای دادوستد در هفته جاری افزایشی اعلام شد. در حالی که رشد قیمت‌ها در محصولات پلیمری کمتر و تقریبا به میزان صعود بهای نیمایی ارز است، اما در بازار محصولات شیمیایی این‌گونه نیست. به‌عبارت دقیق‌تر به‌نظر می‌رسد که دیگر اهرم اثرگذار در معادله کشف نرخ پایه محصولات پتروشیمیایی یعنی قیمت‌های جهانی، در بین پلیمرها روندی بدون‌تغییر یا بعضا کاهشی داشته‌اند که رشد ۵۸/ ۱‌درصدی میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز توانسته قیمت بسیاری از گریدهای این گروه از محصولات را تا سقف رشد بهای نیمایی ارز، افزایش دهد. اما در بازار محصولات شیمیایی تغییرات قیمت مواد اولیه، با اختلاف بسیار از نوسان قیمت مبنای ارز تغییر کرده که به‌وضوح اثر تکانه‌های قیمت جهانی در آن خودنمایی می‌کند. برآیند همه این عوامل سبب شد که برای آخرین هفته فروردین ماه سال‌۱۴۰۰ قیمت پایه مواد‌اولیه پتروشیمیایی در اکثر گریدها سبز‌پوش شود.

بهای ارز، سکاندار قیمت پایه در بازار پلیمرها

نوسان هفتگی بهای ارز در سامانه نیما سبب شد که قیمت مبنای دلار برای نرخ پایه اعلامی در ۲۹ فروردین با رشد ۳۵۸تومانی نسبت به ۲۲ فروردین، ۲۳ هزار و ۱۲۰ تومان به ثبت برسد. این تکانه‌های مثبت بهای ارز طی هفته گذشته محرک این بود که حجم تقاضای وارد‌شده به بورس‌کالا را افزایش داد تا برای معاملات سومین هفته سال جاری، رکورد رشد حجم معاملات در بازار پلیمرها را رقم بزند‌ اما برای قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمیایی چهره دیگری قابل‌ترسیم است؛‌ به‌گونه‌ای که تغییرات نرخ پایه پلیمرها چیزی جز افت قیمت در بازار جهانی پلیمرها را نشان نمی‌دهد و برای برخی گریدها افزایش قیمت‌ها محدود به میزان رشد میانگین هفتگی بهای نیمایی دلار  و برای بسیاری از آنها حتی از این مقدار نیز کمتر برآورد می‌شود.  اما در بازار محصولات شیمیایی این تغییرات قیمتی به گونه‌ای منعکس شد که برای ۱۳گرید از این محصولات، افزایش قیمتی بیش از رشد بهای ارز تاثیرگذار بوده و تغییرات قیمتی بالاتری را تجربه کردند. آمونیاک (‌مایع‌و‌گاز‌) صدر‌نشین رشد قیمت‌های پایه برای هفته جاری به‌شمار می‌رود که نسبت به هفته ماقبل با افزایش ۱۸‌درصدی همراه شد. منو اتیلن گلایکول نیز با افت ۷۳/ ۱درصدی بیشترین کاهش قیمت پایه را برای هفته جاری تجربه کرد.

رونق پلیمری در بورس‌کالا

دادوستد پلیمرهای بورس‌کالا طی هفته گذشته روزنه‌های امید بازگشت به روزهای پررونق برای این بازار را تداعی می‌کند‌ چراکه حجم معاملات در سومین هفته معاملاتی سال ۱۴۰۰ روند افزایشی خود را حفظ کرده و به رقم ۷۲ هزار و ۲۵۰ تن رسیده است. رشد ۶۲‌درصدی حجم معاملات در هفته دوم، در کنار رشد هفتگی ۳۳ درصدی میزان دادوستدها طی هفته گذشته، سبب شد حجم معاملات از متوسط نیمه اول و دوم سال گذشته نیز فراتر رود. محرکی که شاید بیشترین اثر را بر دادوستدهای بورس کالا برجای گذاشته است، جرقه‌های افزایشی بهای نیمایی ارز است که قیمت‌های پایه هفته قبل را تا حدی سبزپوش کرد و به نوعی دعوت کننده متقاضیانی بود که هنوز مقدار زیادی از سهمیه‌های بهین‌یاب خود را خریداری نکرده‌اند. البته در هفته‌های اخیر اهالی بازار ذهنیت کاهشی داشته و به خریدهای حداقلی می‌پرداختند، این موضوع تا حد زیادی موجودی انبارها را کاهش داده است که این انتظار وجود دارد که با وجود نزدیک شدن به هفته پایانی ماه جاری و نیاز به تامین مواد اولیه باقی‌مانده سهمیه‌های یک‌ماهه، به شکل تقاضای قابل قبولی به بازار بیاید. البته هنوز هم اما و اگرهای زیادی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها مربوط به موج جدید و بسیار جدی شیوع ویروس کرونا است که به ناچار بخش زیادی از مشاغل مجددا به دوران قرنطینه و تعطیلی بازگشته‌اند. بنابراین به دلیل تناقض سیگنال‌های موجود در بازار داخلی، نمی‌توان نقشه راه مشخصی برای دورنمای این بازار ترسیم کرد.

سودای صعود بهای نفت در بازارهای جهانی

جریان غالب نوسان بهای نفت طی هفته گذشته افزایشی بود. از این رو افزایش از مسیر قیمت‌های جهانی محتمل ارزیابی می‌شود. بهای هر بشکه نفت خام برنت در پایان معاملات روز ۱۶ آوریل به ۶۶ دلار و ۷۰ سنت رسید که حکایت از افت روزانه ۳۶/ ۰ درصدی دارد. این در حالی است که نوسان هفتگی بهای نفت خام برنت، ۹۶/ ۵ درصد بود که به وضوح جرقه‌های افزایشی و قرار گرفتن در مسیر رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی پدیدار شده است.

نفتا نیز به پیروی از رشد قیمت نفت، وارد مسیر افزایشی شد و از مرز ۵۵۹ دلار در معاملات روز ۱۶ آوریل عبور کرد. این در حالی بود که رشد روزانه بهای نفتا ۲۸/ ۰ درصد را نشان می‌دهد و تکانه‌های هفتگی آن مثبت است. اما می‌توان انتظار داشت تاثیر افزایش بهای نفت با وقفه‌ای کوتاه‌مدت بر قیمت نفتا اثرگذار باشد و باید ردپای این رشد نرخ را در بازارهای جهانی نفت خام در روزهای آینده در این بازار جست‌وجو کرد. زیرا در نهایت بهای نفتا به عنوان مهم‌ترین خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمی با قیمت نفت خام همگرا می‌شود که بر قیمت‌های تمام‌شده محصولات پتروشیمیایی اثر بسزایی خواهد داشت.

 حجم تقاضای هفتگی پلیمرها به بالای ۱۰۰ هزار تن رسید
هفته گذشته عرضه پلیمرها باز هم افزایش یافت. به طوری که ۹۱ هزار و ۲۴۹ تن از انواع مواد اولیه پلیمری در بورس کالا عرضه شد که در مقایسه با هفته ماقبل افزایش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. این میزان از حجم عرضه در هفته گذشته بیشترین مقدار طی ۶ هفته گذشته به شمار می‌رود.  دیگر داده افزایشی طی هفته گذشته، مربوط به حجم تقاضا بود که با رشد چشمگیر ۳۴ درصدی به میزان ۱۰۱ هزار و ۳۴۳ تن رسید. این در حالی بود که از هفته منتهی به ۱۵ اسفند سال گذشته تاکنون این میزان تقاضا بی‌سابقه بود. در نهایت تقابل داده‌های مهم معاملاتی سبب شد که به میزان ۷۲ هزار و ۲۵۰ تن محصولات پلیمری طی هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار بگیرد که این میزان از حجم معاملات بیانگر آن است که ۷۹ درصد از حجم عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفته است. این میزان از حجم معاملات در بازار پلیمرها از هفته منتهی به ۸ اسفند ۹۹ تاکنون بی‌سابقه ارزیابی می‌شود.

تبلور رونق در دادوستد شیمیایی‌ها

در بازار محصولات شیمیایی که هفته گذشته در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت، ۴۶ هزار و ۷۶ تن از انواع مواد اولیه شیمیایی عرضه شد که نسبت به هفته ماقبل رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که عرضه محصولات شیمیایی طی هفته گذشته بیشترین مقدار طی ۱۶ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود. میزان تقاضا در این بازار نیز افزایشی بود و رشد ۵۷ درصدی را به ثبت رساند. هفته گذشته ۴۸ هزار و ۴۳۴ تن تقاضا به بورس کالا وارد شد که این حجم از تقاضا بیشترین مقدار از هفته منتهی به ۱۵ اسفند تاکنون است. در نهایت ۳۷ هزار و ۴۸۵ تن محصول شیمیایی در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت. این میزان از حجم معاملات به نسبت میزان عرضه‌ها، رقم ۳۵/ ۸۱ درصدی را نشان می‌دهد که از هفته‌های پایانی سال گذشته تاکنون بی‌سابقه بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

0

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.