تغییر رنگ برگهای گل رز با فشار یک دکمه - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
تغییر رنگ برگهای گل رز با فشار یک دکمه

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران : گروهی از محققان سوئدی موفق به تغییر در ساختار برگ‌های گل رز شدند به نحوی که می‌توان با فشار یک دکمه رنگ برگ‌های آن را تغییر داد.

، محققان معتقدند که با این دستاورد علمی می‌توان از گیاهان در کاربردهایی همچون حسگرهای طبیعی محیط زیست، تولید الکتریسیته و تغییر رنگ برگ‌ها در شرایط مورد نظر استفاده کرد.1448108772175_109808

پروفسور مگنوس برگرن، متخصص الکترونیک از دانشگاه لینکوپیگ سوئد اظهار کرد: در حالت طبیعی گیاهان از روش انتقال یون‌ها و هورمون‌های رشد در محلول‌های نیمه‌رسانا برای ادامه حیات استفاده می‌کنند.

در حالت طبیعی واکنش گیاهان و سرعت عملکرد آنها با آهستگی بسیاری انجام می‌شود که امیدواریم با این اکتشاف سرعت رشد گیاهان افزایش یابد.

پروفسور آو نیلسون، متخصص زیست‌شناسی و تکثیر گیاهان از دانشگاه لینکوپیگ نیز گفت: در گذشته هیچ ابزاری برای اندازه‌گیری غلظت و کمیت مولکول‌های حیاتی در گیاهان وجود نداشته است.

وی در ادامه افزود: اکنون به کمک این فناوری می‌توان با تاثیرگذاری در غلظت مواد مختلف که در رشد گیاهان تاثیر مستقیم دارند، باعث سرعت گرفتن فرایند رشد و تکثیر گیاهان شد.

در این مطالعه محققان با ساخت پلیمری موسوم به PEDOT-S و تبدیل آن به یک ژل قابل حل در آب، موفق به نفوذ به ساختار تبخیر گل ‌رز شدند.

سپس با تحریک گیاه نسبت به تولید یک غشاء رسانا از پلیمر ساختار برگ به یک ترانزیستور رسانا تبدیل شد.

محققان در ادامه با اتصال گیاه به جریان الکتریسیته دریافتند که می‌توان از واکنش بین یون‌های موجود در برگ با جریان الکتریسیته رنگ برگ‌های گیاه را تغییر داد.

محققان معتقدند که به کمک این واکنش می‌توان از گیاهان برای تولید جریان الکتریسیته نیز استفاده کرد.

مفهوم انرژی سبز با اعلان تبدیل موفقیت آمیز گل رز زنده به یک مدار الکتریکی، بیشتر به واقعیت نزدیک گردید.

گل رزی که برق تولید می کند؟ معمولا” ارتباط و هم پوشانی بین دنیای گیاهان و لوازم الکترونیکی، وجود ندارد اما با پژوهش های جدید با ادغام دستگاه الکترونیکی و زیست شناسی، جهان ما یک گام به سمت جهانی که در آن گیاهان و کامپیوتر بیشتر هم تنیده شده اند، حرکت نموده است. دستیابی به این موفقیت در اوایل سال جاری در یک آزمایشگاه در جنوب سوئد حاصل شد. جایی که مگنوس برگن، استاد الکترونیک آلی در دانشگاه لینکوپینگ، با رهبری یک تیم توانست مدار الکتریکی فعال از یک باغ گل رز با پر کردن رگهای آن ها با پلیمر رسانا، بسازد.

این آزمایش ها توانست درب های جدید برای اتصال الکترونیک و گیاهان را بگشاید. بافت زنده ای که رسانا می شود

منبع :newscientist.com

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true