مروری بر روند معاملات محصولات پتروشیمی در این هفته - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: نگاهی به وضعیت بازار نشان می‌دهد که هنوز هم رونق در بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد و با وجود عقب‌نشینی محدود حجم معاملات (بخشی از روال طبیعی بازار است). بازار هنوز هم در فاز رونق قرار دارد و این رونق معاملاتی آن‌هم پس از چند ماه رکود نسبی در بازارها به معنی بازگشت روزهای خوب است؛

محصولات پتروشیمی

نوسان نرخ در بازار پلیمرها

نوسان قیمت پلیمرها در بازار آزاد شرایط جذابی پیدا کرده است و شاهد هستیم که در گفت‌وگوی اهالی بازار تحلیل‌های مختلفی به بحث گذاشته می‌شود.

اغلب نوسان قیمت‌ها در بازار آزاد را متاثر از نوسان قیمت‌های پایه در بورس کالا می‌دانند؛ یعنی با رشد قیمت‌ها در بورس باید بازار هم افزایشی شود ولی تاکنون که چنین ذهنیتی به‌صورت جامع و کامل محقق نشده است حتی شواهدی از عکس این ذهنیت هم دیده می‌شود.

اگر زمانی را صرف جمع آوری اظهارنظرها و داده‌های افراد مختلف و جمع‌بندی آنها کنید متوجه خواهید شد که بازار در کل از یک نظر قطعی و یکسان برخوردار نشده و یک رویه مشخص در این بازار دنبال نمی‌شود.

البته در بازار پلیمرها با گریدهایی به شدت پراکنده این شرایط چندان هم غیرمنطقی نیست و شاید بتوان این وضعیت را یک رویه غالب در سال‌های اخیر به شمار آورد؛ ولی این یک روی سکه است.

بازار همیشه چهره‌های مختلفی از خود نشان داده زیرا بازار هر گرید به‌صورت مجزا، از داده‌های مختلفی سود و زیان می‌برد که در نهایت به کشف نرخ مجزایی بدل شده است.

این در حالی است که می‌توان برای تحلیل بازار به یک رویه دیگر هم اشاره کرد و آن توجه به جریان غالب به‌صورت عام و توجه به خرده جریان‌های قیمتی به‌صورت خاص است.

به‌صورت دقیق‌تر می‌توان گفت که بازار همیشه از یک جریان غالب قیمتی برخوردار است که اغلب گروه‌های کالایی پلیمری به این وضعیت توجه داشته و در صورت توان از آن تبعیت می‌کنند؛

تغییر در مسیر برخی گریدها

ولی در کنار آن برخی از انواع دیگر با اندکی تغییر، مسیری دیگر را می‌پیمایند. با توجه به این شرایط گریدهای رایج در بازار، گریدهای جذاب و گریدهایی را که از عرضه بالایی برخوردار است، می‌توان ۳ جریان قیمتی در بازار به شمار آورد.

گریدهای رایج را می‌توان در گریدهای سنگین جست‌وجو کرد، گریدهای جذاب اغلب به پلی‌پروپیلن‌ها باز‌می‌گردد و در بازه‌ای از زمان‌ها پلی‌استایرن‌ها، سنگین اکستروژن و حتی PVC هم به این گرو‌ه‌ها اضافه می‌شود و گریدها با عرضه ( و تقاضای بالا) را می‌توان گریدهای سبک فیلم و حتی سبک خطی دانست.

البته این قبیل تقسیم‌بندی‌ها را باید در مقایسه با شرایط بازار سنجید و بارها آن‌ را بازتعریف کرد؛ زیرا هر‌گونه خطا در این موارد به معنی اشتباه محاسباتی جدی در تعیین قیمت‌های احتمالی خواهد بود.  اما بررسی بازار نشان می‌دهد که جریان غالب را می‌توان با ثبات ارزیابی کرد؛ ولی در کل تکانه‌های افت نرخ هم گسترش بالایی داشته و هم از تنوع قابل توجهی برخوردار است.

جمع بندی

این مطلب البته در کنار بالابودن حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به معنی تداوم جذابیت تولید و تجربه روزهای خوبی است که می‌تواند صنایع پایین دستی از آن بهره ببرد.

تداوم این شرایط جذاب را می‌توان در وضعیت معاملات و حجم داد و ستد هفتگی در بورس کالا مشاهده و رهگیری کرد که در گزارش‌های هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در هر حال بازار در مسیر افت نرخ قرار داشته و برای هفته آینده هم قیمت‌های پایه جدیدی اعلام نخواهد شد. این شرایط به این معناست که در نگاه اول بازار همین مسیر را طی می‌کند؛ ولی از هم‌اکنون بهتر است به پتانسیل جرقه‌های رشد قیمتی هم نیم‌نگاهی داشته باشیم؛

یعنی بازار امکان دارد ناغافل برای برخی از گریدها افزایش نرخ را به ثبت برساند که البته چندان هم غیرمنطقی نیست.

 

منبع: دنیای اقتصاد

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false