چاپگر سه بعدی با قدرت تفکیک نانو - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: میکرولایت‌تری‌دی چاپگر سه بعدی ساخته که می‌تواند با قدرت تفکیک ۲۰۰ نانومتری قطعات بسیار کوچک در حد میکروسکوپی تولید کند.

SLS 3D printer
شرکت فرانسوی میکرولایت‌تری‌دی (Microlight3D) که در حوزه تولید چاپگرهای سه بعدی با قدرت تفکیک بالا فعال است، دستگاه جدیدی به بازار عرضه کرده است.

Altraspin™ یک چاپگر سه بعدی است که می‌تواند قدرت تفکیک در حد۲۰۰ نانومتر داشته باشد. این دستگاه در حوزه میکروروبات، زیست‌مهندسی و میکروحسگرها قابل استفاده بوده و می‌تواند به نیاز صنعت در بخش فناوری‌نانو پاسخ دهد.

تولید قطعات با مقیاس‌های نانومتری

دنیس باربیر، مدیرعامل شرکت میکرولایت‌تری‌دی می‌گوید: « میکرولایت‌تری‌دی این چاپگر را برای پاسخ‌دهی به نیاز بازار در بخش تولید قطعات با مقیاس‌های نانومتری عرضه کرده است که می‌توان با آن با سرعت بالا نمونه‌های اولیه محصول را با ویژگی‌های دلخواه تولید نمود.

شکل هندسی هیچ محدودیتی در این دستگاه ایجاد نمی‌کند. بدون تردید، قدرت تفکیک نانومتری این فناوری می‌تواند مسیر رشد تحقیقات را در جامعه علمی هموار کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که شرکت‌های صنعتی از مزایای این فناوری برای تولید قطعات سه بعدی با مقیاس میکرونی استفاده کنند و این دستگاه می‌تواند به محدودیت‌های موجود در بازار غلبه کرده و زمان رسیدن محصول به بازار را کاهش دهد.»

میکرولایت‌تری‌دی در سال ۲۰۱۶ با توسعه یک فناوری در دانشگاه گرانوبل آلپ، تاسیس شد. این شرکت در حوزه پلیمریزاسیون دو فوتونی تخصص دارد. در این روش از لیزر پالسی برای شروع پلیمریزاسیون یک سیال به‌صورت هم‌زمان با دو فوتون استفاده می‌شود. این روش به‌صورت ویژه برای تولید قطعات کوچک طراحی شده‌است.

در دانشگاه‌های مختلف از این فناوری برای تولید قطعات ضدجعل، میکروروبات برای رهایش دارو و ساختارهای فلزی میکروسکوپی استفاده می‌شود.

بزرگترین مزیت این فناوری آن است که تولید لایه‌به‌لایه انجام نمی‌شود؛ بنابراین، با محدودیت قدرت تفکیک ۲۵ میکرونی مواجه نیست. از آنجایی که قابلیت پلیمریزاسیون دو فوتونی استفاده می‌شود قدرت تفکیک به شدت کاهش می‌یابد.

این دستگاه به‌صورت رومیزی بوده و زبری روی سطح در محصولات تولید شده با آن کمتر از ۲۰ نانومتر است. این دستگاه با قیمت ۱۵۰ هزار یورو به بازار عرضه شده‌است.

منبع : Microlight3D launches Altraspin sub-micron 3D printer

         ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false