آیا ظروف غذایی شما زیست تخریب پذیر هستند - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: طبق تعریف، اکثر مواد شیمیایی زیست تخریب پذیر هستند، زیرا آنها میتوانند توسط میکرو ارگانیسم ‌ها تجزیه شوند. لیکن در استاندارد های بین المللی امروزی ، تجزیه و بازگشت به چرخه طبیعت به طور کامل در بازده زمانی‌ کوتاه مدت باید انجام شود.

3rd generation BioPlastic
شرایط ظروف یکبار مصرف گیاهی زیست تخریب پذیر
  • دارا بودن تاییدیه ها و استانداردهای ملی
  • اطلاعات درباره‌ زمان تجزیه ، مواد اولیه و محیطی‌ که فرایند تجزیه در آن رخ خواهد داد. واژه « زیست تخریب پذیر » بیشتر به ترکیب مواد موجود در محصول اشاره دارد تا صرفا به استفاده از یک نوع ماده اولیه خاص.
به مسائل و چالش‌های زیست محیطی‌ زیر توجه داشته باشید:
  • امروزه واژگانی چون « سازگار با محیط زیست »، « سبز » و « دوستدار محیط زیست » بسیار رواج پیدا کرده اند. این واژگان را حتی نمی‌توان با استاندارد‌ها و تعاریف معین مورد آزمایش قرار داد. واژه « زیست تخریب پذیر » نیز یکی‌ دیگر از این اصطلاحات مرسوم است که اکثر محصولات بخصوص ظروف یکبار مصرف گیاهی به آن اشاره دارند.
  • در حقیقت تمامی‌ مواد در طبیعت تجزیه می شوند. اما به طور مثال تجزیه یک بطری پلاستیکی آب ، ۴۵۰ سال به درازا خواهد انجامید. هر محصولی که به عنوان زیست تخریب پذیر نامگذاری می شود باید دقیقا قید کند که در طی چه مدتی‌ در طبیعت تجزیه خواهد شد. این تفکر برای کاربران که دقیقا نمی‌دادند به چه میزان به محیط زیست اهمیت می دهند و محصول مورد استفاده آن‌ها به چه میزان « سبز » است ، گیج کننده خواهد بود.
  • عموما پلاستیک‌ها توسط فرایند اکسیداسیون یا هیدرولیز تجزیه میشوند. برخی‌ مواد افزودنی یا شیمیایی به ترکیب مواد پلاستیکی اضافه شده تا روند تجزیه را سرعت ببخشند. این نوع تجزیه از نوع زیست تخریب پذیر نبوده و در رده تجزیه شیمیایی قرار دارد. مواد اصلی‌ این پلاستیک‌ها کماکان بر پایه مواد نفتی‌ است و میزان روند تجزیه بستگی به میزان مواد افزوده شده دارد. بدین معنی‌ که هرچه میزان افزودنی‌ها بیشتر، روند تجزیه سریع تر خواهد بود. شرکت‌های سبز شویی که محصولات خود را با پیشوند « اکسو » یا « هیدرو » معرفی‌ می کنند ، اغلب از این روش استفاده می کنند تا بدین ترتیب به اعتبار شرکت خود بیافزایند. پس از دفن این گونه محصولات ، زباله‌های سمی تولید می شوند که آسیب جدی تری را به محیط زیست وارد میکنند.
  • محصولاتی که توسط نور خورشید تجزیه میشوند، محصولاتی هستند که فقط هنگامی که در معرض نور قرار میگیرند روند تجزیه آن‌ها شروع میشود. مانند کیسه‌هایی‌ که به آنها « پلی بگ » میگویند که امروزه بسیاری از مجلات توسط آنها پست میشوند. اما احتمال اینکه این کیسه‌ ها که چندین کیلومتر پایین تر در زباله‌ها دفن شده اند در معرض نور قرار بگیرند، به هیچ عنوان کم نیست. اگر آنها در معرض نور باشند ، احتمالا به قطعات کوچکتر پلاستیک تجزیه شده که این امر به نوبه خود حجم میکرو پلاستیک‌ها را در اقیانوس‌ها افزایش میدهد.
چگونگی تشخیص ظروف یکبار مصرف گیاهی زیست تخریب پذیر

به عنوان یک مشتری چه کاری می توانید انجام دهید تا متوجه شوید که آیا ظروف یکبار مصرف گیاهی مورد نظر واقعا زیست تخریب پذیر است یا خیر.

  • به دارا بودن پروانه ساخت آن محصول دقت کنید
  • با دقت علائم موجود در بسته بندی را مطالعه فرمائید
  • در این زمینه تحقیقات انجام دهید تا از خرید ظروف گیاهی زیست تخریب پذیر اطمینان حاصل کنید.

منبع: http://beh-zist.com

0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false