افزایش 5درصدی معاملات پلیمری ها در هفته گذشته - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: بازار پلیمرها پس از یک دوره نوسان نرخ هم اکنون به صورت کلی به ثبات دست یافته ولی هنوز اختلاف قیمت بین بورس و بازار وجود دارد و  این شرایط در روزهای آینده از پتانسیل تعدیل بیشتری برخوردار خواهد بود.

گزارش

رشد ۵ درضدی معاملات پلیمری ها

هفته گذشته در بورس کالا شاهد رشد بیش از ۵ درصدی حجم معامله پلیمرها بودیم و موجب شد تا بیش از ۳ هزار تن به حجم معاملات افزوده شود. این در حالی بود که افزایش بیش از ۴ درصدی حجم عرضه های هفته قبل به نسبت مدت مشابه هفته پیش از آن دلیل اصلی این روند معاملاتی بود.

از سوی دیگر متعاقب رشد حجم عرضه ها تقاضا نیز نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یافت که خود به حمایت بیشتر از بازار منتهی شد. از سوی دیگر حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته بیش از ۶۳ هزار تن بود در مقایسه با رقم بیش از ۷۴ هزار تن هفته منتهی به ۱۳ اردیبهشت ماه شاهد عقب نشینی مهمی در حجم معاملات هستیم اگرچه به نسبت این بازه زمانی ، حجم عرضه ها افت بیش از ۱۴ هزار تن را تجربه می کنند.

این وضعیت معاملاتی نشان می دهد که بازار هنوز هم به عرضه های بیشتری نیاز دارد آن هم در شرایطی که در برابر بیش از ۷۲ هزار تن عرضه ، بیش از ۲۳۷ هزار تن تقاضا به ثبت رسیده که به خودی خود نشانگر التهاب در این بازار مهم است.

هفته گذشته دوران مهمی در تاریخچه بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها بود. در ابتدای هفته جرقه های مهمی از رشد قیمت ها به ثبت رسید ولی در ادامه آن شاهد ثبات نسبی در بازار بودیم. این وضعیت موجب شد تا قیمت بسیاری از گریدها وارد یک فاز کاهشی شود تا جایی که تقابل واقعی عرضه و تقاضا موجب شد تا ثباتی شکننده در بازار به ثبت برسد.

نوسان مثبت و منفی در قیمت ها

این در حالی بود که در اواخر هفته گذشته شاهد تمایل بازار به کاهش نرخ بودیم. این وضعیت به معنی آن بود که بازار به صورت کلی به ثباتی نسبی دست یافته ولی نکته مهم قیمت های بالای معاملاتی در بازار آزاد بود. هم اکنون اختلاف قیمتی بین بورس و بازار آزاد جدی است و این فاصله نرخ اغلب به کام واسطه هاست و صنایع مصرف کننده اصلی پلیمرها همیشه از این اختلاف قیمتی شکایت دارند.

در صورتی که فکری به حال این اختلاف قیمت ها نشود شاید تصمیم دولت مبنی بر الزام به عرضه با احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی تأثیر مورد نظر را بر جای نگذارد. بحث صادرات پلیمرها و حتی کالاهایی همچون مس به کشورهای منطقه دلیل اصلی این فاصله قیمتی است یعنی به جای انتقال دلار از این شیوه برای سودآوری صادراتی و استفاده از مابه التفاوت قیمت دلار دولتی و آزاد استفاده می شود.

منبع: نیپنا

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false