استفاده از ابزارهای نوین سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تاکید برلزوم استفاده از سرمایه گذاری های داخلی همزمان با جذب سرمایه گذاری های جدید خارجی اظهارکرد: مجموعه بازار سرمایه مکانیسم‌های متعددی از جمله اوراق  سلف، صکوک، اوراق اجاره و سایرابزارها را دارد و با توجه به تدوین آئین نامه‌های عقود اسلامی مشکلی برای تامین مالی با استفاده از این شیوه ها وجود ندارد.

سرمایه گذاری

اهمیت تامین مالی طرح های پتروشیمی

سید حسین سلیمی افزود: طرح های جدید و نیز درحال ساخت پتروشیمی نیازمند منابع مالی عظیمی هستند و برای تامین مالی آنها طرح های پتروشیمی باید دربازار سرمایه پروژه های توسعه ای خود را معرفی و برای تامین سرمایه آن اقدام کنند.

وی افزود:‌ سودی که واحدهای تولیدی از جمله صنایع پتروشیمی برای پروژه‌ها تعیین می‌کنند می‌تواند از ۱۸ تا ۲۰ درصد متفاوت باشد و بسته به رتبه ‌بندی پروژه و ارزآوری که به آن تعلق می‌گیرد می‌توانند نرخ بازده واحد را تعریف و به عرضه عمومی اقدام کنند.

عضو نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:‌ بازار سرمایه می‌تواند با واحدهای تولیدی همکاری کند اما این خود واحدها هستند که باید پروژه خود را تعریف و هزینه مورد نیاز را تعیین کنند  تا براساس نیاز تعیین شده بتوان برای توسعه آن واحد تدابیری اندیشید.

 وی افزود: متاسفانه درحالی که درهمه جای دنیا نیازهای مالی برنامه‌های توسعه‌ای با استفاده از نهادهای مالی بین‌المللی صورت می‌گیرد تولیدکنندگان ما در کشور به این شیوه‌ها عادت نکرده‌اند.

وی افزود:‌ نهادهای بین‌المللی ارزیابی بازده پروژه، شرایط بازار ارز، وضعیت صادرات را به صورت مطالعه شده تعیین می‌کنند و به طور مثال مشخص می‌کنند که ظرف پنج سال مبلغی معین با بهره مشخص برای پروژه مورد نظر امکان بازپرداخت دارد و در شرایطی که بازار و سرمایه‌گذاران خرد و کلان انگیزه و جذابیت حضور در این پروژه را احساس کنند به راحتی به آن پروژه ورود پیدا می‌کنند که پشتوانه آن پروژه هم صادرات است.

عضو نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:‌ با توجه به محدودیت‌های تامین مالی در بانک ها، تولید چاره‌ای ندارد که به بازار سرمایه مراجعه کند که روش های متعددی ازجمله انتشاراوراق صکوک و سلف و نیز، اوراق اجاره و سایر ابزارها را دارد و چپون منابع  بانک ها محدود است از این  روش ها می توان برای ورود سرمایه به صنعت پتروشیمی کشورمان استفاده کرد.

منبع: نیپنا

0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false