سنتز،طراحي و ساخت آشكارساز پليمري - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۶ آذر - ۱۳۹۷  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت ) : پژوهشگران  پلیمر و پتروشیمی ایران موفق به طراحی و ســاخت نوعی آشکارساز پلیمری شدند. دکتر فرشــید ضیایی عضو هیات علمی پژوهشگاه و مجری این طرح در این باره گفت: آشکارساز، سوسوزن به ماده ای اطلاق می شــود که خواص تابندگی را موقعی که تحت پرتو امواج یونیزه کننــده (ionizing radiation) قرار می گیرد، از خود نشــان می دهد. زمانی که مــواد تابنده تحت ایــن امواج قرار بگیرد، جذب انرژی داشــته و نور مرئی ســاطع می کنند. بعضی اوقات، حالت تحریک شده به صورت نیمه پایدار بوده و زمان خاصی که معمولا از چند میکرو ثانیه تا چند ساعت است، لازم دارد تا به حالت اولیه برگردد.آشکارساز پلیمری

وی افزود: آشکارسازها بطور کلی به دو دسته آلی و معدنی تقسیم بندی می شوند.

از جنبه دیگر می توان آشکارســازها را به دو نوع تقســیم بندی کرد.

اصطلاح آشکارســاز پلاســتیکی جزء آشکارســاز آلی بشــمار می رود. این آشکارســاز به نوعی از مواد اطلاق می شود که مواد ساطع کننده فلوئورسانس که به آنها معمولا فلوئور گفته می شود، در بستری از ماتریس پلیمری جامد قرار گرفته شده باشد. مواد فلوئور معمولا از آمیزش با منومرها و سپس از طریق فرایند پلیمریزاسیون در شرایط توده ای درون بســتر پلیمری قرار می گیرند.

در برخی اوقات نیز از طریق آمیزش مســتقیم با مواد پلیمری و ایجاد پیوندهای کووالانسی یا کئوردیناسیونی می توان پلاستیک های آشکارساز را تهیه نمود.

دکتــر ضیایــی دربــاره کاربــرد این آشکارسازها گفت: آشکارسازها بیشتر در شناسایی و حفاظت در برابر اشعه در مناطق مختلف استفاده می شوند. آشکارسازها همچنین می توانند در آزمون هــای فیزیک ذرات پر انرژی و نوترون، اکتشاف منابع انرژی، تشخیص اشــعه ایکس، دوربین های هسته ای، فن تشــخیص امراض از روی عکسبرداری (tomography) و اکتشاف گاز مورد بهره برداری قرار گیرنــد.

دیگر کاربردهای آشکارســازها شامل ســی تی اسکن، دوربین های گاما در تشــخیص موقعیت قرارگیری داروهــا، مونیتور کامپیوتر و تلویزیون، تشــخیص مواد رادیواکتیو و صنایع شــیمیایی و نفتی کاربرد دارند. یک نمونه از آشکارسازهای سوسوزن را میتوان در اسیلوسکوپ پرتو کاتدی یا لامپ تصویر تلویزیون یافت که در این الکترونها با سرعت بالا به فسفر برخورد می کنند و گســیل تابش مرئی را موجب می شود. ســاخت آشکارســاز پلاســتیکی

در پژوهشــگاه طی دو پروژه توسط دکتر فرشــید ضیایی و دکتر مهرداد جلیلیان اعضای هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران انجام شد.

منبع: خبرنامه علمی فرهنگی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، سال دوازدهم، شماره ۷۳، صفحه ۵ خرداد- تیر ۱۳۹۴ 

 

1

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false