تولید نوارهای ترمیم خطوط لوله‌های نفت و گاز توسط محققان کشور

اخبار پلیمری
Print Friendly

به گزارش مرجع پلیمر دربازارایران (پلیم پارت) : محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با استفاده از رزین‌ها و نانو ذرات صفر و یک بعدی، نوارهایی برای تعمیر خطوط لوله نفت و گاز آسیب دیده تولید کردند که در مجاورت آب، سخت و نفوذناپذیر می‌شوند.

محمد علی‌آبادی فراهانی، مجری طرح و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا اظهار کرد: خطوط لوله نفت و گاز به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند که این امر موجب نشتی در این لوله‌ها می‌شود.

وی با بیان این که چندین روش برای رفع نشتی خطوط لوله نفت و گاز ارائه شده است، افزود: تعویض خطوط و اعمال روکش فلزی بر روی لوله آسیب دیده از جمله راهکارهای مطرح شده برای رفع نشتی این خطوط است.خطوط لوله

مجری طرح از ارائه راهکار نوین در این زمینه خبر داد و یادآور شد: با مطالعات انجام شده نوارهای نانو کامپوزیتی برای تعمیر خطوط نفت و گاز ارائه کردیم.

علی‌آبادی با اشاره به ویژگی‌های این نوارها توضیح داد: این نوارها در ابتدای اعمال بر روی لوله‌های انتقال، نرم و انعطاف‌پذیر هستند؛ ولی زمانی که بر روی لوله‌های انتقال اعمال می‌شوند و در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی آن‌ها تکمیل و به تدریج به جسم بسیار سخت تبدیل می‌شوند.

مجری طرح با اشاره به مواد استفاده شده در این نوارها گفت: در این نوارها، رزین‌های پلی یورتان ترموست (گرماسخت) ،‌ الیافی مانند شیشه و کربن و نانو ذرات صفر و یک بعدی به منظور بهبود مقاومت لوله در برابر ضربه و جلوگیری از نفوذپذیری استفاده شده است.

این محقق به نحوه سفت شدن این نوار در واکنش‌های شیمیایی اشاره و تصریح کرد: زمانی که رزین‌های ترموست در مجاورت آب (H2O) قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی بین رزین و H2O ایجاد و این امر منجر به سفت شدن این رزین‌ می‌شود.

مجری طرح با بیان این که تولید این نوارها در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد، خاطرنشان کرد: این نوارها در خطوط انتقال نفت و گاز قم مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.