قزاقستان در جمع صادر کنندگان متانول

اقتصادی
Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران:  آژانس خبری کازنیفورم (Kazinform) قزاقستان به تازگی اعلام کرد که پالایشگاه نفت آتیراو  که نخستین عرضه کننده متانول این کشور، با هدف صادرات، محسوب می شود وارد بازارهای جهانی این محصول شد.

این گزارش می افزاید: در سال ۲۰۱۷ میلادی در این پالایشگاه رقمی برابر هشت هزار و ۹۵۱ تن بنزن، معادل ۱۰۴ درصد از میزان برنامه ریزی شده، تولید صورت گرفت. از زمان شروع تولید این محصول تا به حال ۱۴ هزار و ۳۸۰ تن بنزن تولید و بارگیری شده است. تمام تولیدات یادشده به مقصد روسیه صادر شد.

PetroChemical Technology

سرویس خبری پالایشگاه آتیراو می گوید: محصول تولیدی در تطابق کامل با استاندارد بین المللی ASTM D 4734-08 است و این تاسیسات پروانه موسوم به بنزن خالص-۵۴۵ (Purified benzene-545) را در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش ف بنزن یکی از متداول ترین محصولات پتروشیمی است. برای مثال این محصول به ترتیب ۳۰، ۶۰ و حدود ۸۰ درصد از وزن فیزیکی انواع پلاستیک، لاستیک و فیبرهای مصنوعی را به خود اختصاص می دهد. بنزن که به طور گسترده ای در صنایع مختلف کاربرد دارد؛ ماده خام برای تولید برخی داروها، انواع پلاستیک، لاستیک مصنوعی و رنگ محسوب می شود.

بنزن در پالایشگاه آتیراو در بخش ریفورمر کاتالیستی (CCR) که قسمتی از مجموعه برای تولید هیدروکربن های آروماتیکی است؛ تولید می شود.

قزاقستان سه پالایشگاه نفت بزرگ دارد که همگی هم اکنون در حال نوسازی هستند. سه پالایشگاه یادشده آتیراو، شیمکنت (Shymkent) و پاولودار (Pavlodar) نام دارند.

ظرفیت پالایش این سه پالایشگاه قرار است با پایان یافتن عملیات ارتقاء آن ها از ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فعلی به ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش یابد.

منبع: نیپنا

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.