ساخت مخازن کامپوزیتی برای فضاپیماهای ناسا توسط شرکت بوئینگ

اخبار پلیمری

بازدید: 32

Print Friendly, PDF & Email

دپارتمان علمی مرجع پلیمر در بازارایران:

سالهاست که در بخش های مختلف صنعت هوا فضا از کامپوزیت ها استفاده میگردد. به عنوان مثال تاکنون در جت های جنگنده هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای تجاری (هواپیماهای حامل مسافر و کالا) از کامپوزیتها استفاده شده است. اما هنوز در بخش های دیگر این صنعت برای استفاده از این مواد نوین پتانسیل زیادی وجود دارد. ده ها سال بود که برای پرتاپ موشک از مخازن سوخت (مخزن پیشران) فلزی استفاده می شد. اگرچه مخازن سوخت فلزی در برابر شرایط متغیر فضا (جاذبه، فشار، دما و غیره) به خوبی مقاومت میکنند اما بعلت وزن زیاد بهتر است که با مواد سبک تری نظیر کامپوزیتها جایگزین شوند.nasacompisite

شرکت هواپیماسازی بوئینگ که در جهان بعنوان یکی از مشتریان بزرگ صنعت کامپوزیت شناخته می گردد، به اتفاق محققان ناسا یک مخزن پیشران بسیار بزرگ کامپوزیتی تولید کرده است که قطر آن ۵/۵ متر است. مخازن سوخت فضاپیماها باید بتوانند شرایط آب و هوائی دشوار موجود در فضا نظیر دما و فشار بالا را به خوبی تحمل کنند.

این مخزن جدید در اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی در مرکز پروازهای فضائی مارشال (واقع در ایالات آلاباما، آمریکا) مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد که میتواند با پیشران های فلزی موجود رقابت نماید. به این ترتیب مهندسان شرکت بوئینگ و محققان ناسا امیدوار شدند که در آینده تلاش ها و فداکاری های آنها صنعت هوافضا را به طور قابل توجهی دگرگون خواهد ساخت. مخزن کامپوزیتی مذکور از نمونه های فولادی رایج ارزان تر است ضمن اینکه وزن آن ۳۰ درصد کمتر میباشد و در هزینه تولید آن ۲۵ درصد صرفه جویی شده است.

اگرچه قبلاً نیز دانشمندان و مهندسان ناسا بارها در برنامه های فضائی خود از کامپوزیت ها بهره برده بودند، اما تولید قطعات مهمی نظیر مخازن پیشران کامپوزیت نشان داده است که هنوز در صنعت هوافضا برای استفاده از کامپوزیت ها پتانسیل زیادی وجود دارد. البته برای اینکه بتوان از تمام این پتانسیل استفاده نمود لازم است که مواد و فرآیندهای تولید پیشرفته تری به کار گرفته شوند.

منبع: compositesworld

 

 

1
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.