روش تبديل پلیمرهای گرماسخت به گرمانرم كشف شد - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ آبان - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت ) : یک روش جدید که امکان تبدیل دو جهته از پلیمرهای گرماسخت به پلیمرهای گرمانرم را ایجاد می کند، توسط محققینی در دانشگاه Ghent بلژیک کشف شد.

این روش که “تبدیل شیمیایی” یا “click chemistry” نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که تری ازولین دیون ها (triazolinediones یا TADs) با مولکول های سرشار از الکترون (electron rich) آمیزه های آلی غیر اشباع، مثلا پلی اورتان، واکنش می کنند.

این مشخصه امکان ایجاد اتصال عرضی بین زنجیرهای بسپار را ایجاد کرده به همین دلیل می‌تواند یک بسپار گرما سخت با ماکرومولکول های اتصال عرضی ایجاد کرده، تولید نماید.

طبق گفته این محققین واکنش ایجاد اتصال عرضی می تواند تحت شرایط محیطی به خصوصی انجام شود. این محققین همچنین اضافه کردند که TADs به رطوبت حساس نبوده و به کاتالیست برای انجام واکنش نیازمند نمی باشد.

با توجه به مزیت های موجود نظیر سینتیک سریع واکنش و سد انرژی نسبتا اندک، TDAs به راحتی در دمای “تبدیل” (click) قادر به شکستن و ایجاد اتصالات واکنشی در دمای اتاق بوده در حالی که در دمای عدم تبدیل یا unclick معادل با ۱۲۰ درجه ی سلسیوس، پدیده ای عکس گرماسخت شدن، یعنی گرمانرمی پدید می آید.

این مسائل مطرح شده به این معنی است که یک بسپار گرما سخت می تواند در دستگاه های رانشگری به گرمانرم تبدیل شده و قالب گیری شود. در حالی که در دمای کارکرد ویژگی های یک بسپار گرما سخت را داراست. ویژگی دیگر منحصر به فرد فرآیند “click chemistry” این است که مولکول های TADs واکنش نکرده، رنگ قرمز روشنی داشته که حین واکنش از بین می رود که این اطمینان را ایجاد می کند که فرآیند به خوبی اتفاق افتاده است.

مطلب پیشنهادی:  صادرات پتروشیمی همچنان در صدر

منبع : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26347244

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false