بیوپلاستیک خود ترمیم کننده در حضور آب - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

به نقل از مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) : تصور کنید چیزهایی از قبیل کابل های زیر دریا یا ایمپلنت های پزشکی می توانستند در صورت جدایش به سادگی خود را به صورت قبل ترمیم کنند. مسلما ساده تر از به داخل رفتن و برطرف کردن آن بود! اکنون، دانشمندان دانشگاه ایالتself-healing-bioplastic-squid-1 پنسیلوانیا در حال نزدیک تر کردن چنین امکانی به واقعیت هستند.

پلیمر قالبگیری شونده

آنها یک پلیمر قالبگیری شونده ساخته اند که در معرض آب خود را ترمیم می کند- مبنای این کار، دندان های حلقه مکنده هشت پاست. دندان های داخل حلقه های مکنده هشت پا به جانور کمک می کند به شکار آویزان شود.

محققان کار خود را با مطالعه دندان های حلقه مکنده جمع آوری شده از هشت پا در مناطق مختلف سرتاسر دنیا آغاز کردند. اگرچه ترکیب دقیق دندان ها در بین گونه ها متغیر بود، اما دریافته شد که همان پروتئینی که امکان خودترمیمی را به آنها می دهد همواره وجود دارد.

حصول این پروتئین ها به ازای هر هشت پا بسیار اندک و بدین معنا بود که جانوران بسیاری می بایست برای بدست آوردن یک مقدار قابل مصرف از این پروتئین، فرآوری می شدند. اما بجای این کار، دانشمندان از باکتری برای تولید همان پروتئین ها در آزمایشگاه، برای مصرف در پلیمرشان، استفاده کردند.

نتیجه در واقع یک کوپلیمر است، زیرا از دو بخش تشکیل شده- یک بخش ساختاریافته ساخته شده از رشته های آمینواسیدها که توسط پیوندهای هیدروژنی متصل شده اند، و یک بخش خود ترمیم کننده که آمورف تر است.

مطلب پیشنهادی:  نمایشگاه پلاستیک میلان ایتالیا 2015

در آزمون های آزمایشگاهی، نمونه ای از ماده ابتدا به دو قسمت بریده شد، و سپس آب گرم و فشار اندکی در نقطه جدایش وارد گردید. این امر سبب شد که دو قسمت بصورت یکپارچه به یکدیگر متصل شوند. در مواجهه با آزمونهای تعلیق وزنی، نمونه ترمیم شده به استحکام نمونه قبل از بریدگی بود.

شاید روزی بتوان از این روش برای ترمیم زخم ها یا کاربردهای دیگر بهره برد.

منبع : gizmag.com

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false