کاهش ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، مطالبه فعالان محیط‌زیست

اخبار پلیمری
Print Friendly, PDF & Email
مرجع پلیمر در بازار ایران:  تلاش برای حذف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی تجدیدناپذیر گرچه در ایام محرم در راس فعالیت‌های تشکل‌های زیست‌محیطی قرار می‌گیرد اما با به پایان رسیدن ایام عزاداری این تلاش‌ها کمرنگ می‌شود و کم‌کم رنگ فراموشی می‌گیرد.

حسین عبیری، فعال محیط‌زیست که طی ۱۰ سال گذشته به‌طور مستمر در این عرصه فعالیت کرده است با بیان این مطلب به همشهری گفت: در دهه اول محرم امسال به‌ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، فعالان محیط‌زیست در اکثر نقاط کشور با پوشیدن کاورهایی که روی آنها شعارهای زیست‌محیطی نوشته شده بود کوشیدند با آموزش چهر‌ه‌به‌چهره مردم را نسبت به پیامدهای ناگوار استفاده از ظروف پلاستیکی تجدید‌ناپذیر یکبار مصرف آگاه کنند.

به گفته این فعال محیط‌زیست، فعالان محیط‌زیست با حضور در مراسم عزاداری و با توزیع کیسه‌های زباله و جمع‌آوری این کیسه‌ها در بسیاری از مناطق مانع از رها کردن ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در معابر و نهرهای آب در سطح شهر و روستا شدند، اما این تلاش‌ها برای دستیابی به هدف نهایی یعنی حذف این ظروف کافی نیست و ضروری است سازمان محیط‌زیست بیش از پیش به این مسئله ورود کند.

حذف و کاهش تولید زباله در سراسر کشور

عبیری با اشاره به اینکه عیسی کلانتری، ریاست سازمان محیط‌زیست در مصاحبه‌های اخیر خود گفته است «یکی از نخستین اهداف و ماموریت مهم بنده در سازمان حفاظت محیط‌زیست، حذف و کاهش تولید زباله در سراسر کشور به‌ویژه زباله‌های شمال است» یادآور شد: طی ۱۰ سال گذشته هر گاه با مردم گفت‌وگوی رودررو داشتیم و از آنها خواستیم که به فعالان محیط‌زیست برای کاهش ظروف یکبار مصرف پلاستیکی کمک کنند، این سؤال را مطرح کردند که چرا مسئولان دولتی برای کاهش تولید این ظروف و خارج کردن آنها از دسترس مردم کاری نمی‌کنند؟

او گفت: فعالان محیط‌زیست در حالی هر ساله برای کاهش و حذف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی تلاش می‌کنند که با وجود پیگیری‌ها فراوان برای به‌دست آوردن آمار تولید سالانه این محصولات، وزارت نفت و وزارت صنایع هنوز آماری را در این زمینه منتشر نکرده و این درخواست فعالان محیط‌زیست را بی‌پاسخ گذاشته است.

عبیری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان تنها نهاد نظارتی بر حفظ محیط‌زیست کشور، باید بر امور تولید زباله‌های مختلف نظارت جدی داشته باشد، گفت که اگر این سازمان مصمم به کاهش تولید زباله به‌ویژه زباله‌هایی چون ظروف پلاستیکی یکبار مصرف است ضروری است به این موضوع ورود جدی داشته باشد و در گام نخست میزان آمار تولیدی مواد پلاستیکی توسط پتروشیمی‌ها را اعلام کند.

به باور این فعال محیط‌زیست، انتظار آن است که سازمان حفاظت محیط‌زیست با فراهم‌کردن سازوکاری، از وزارتخانه‌های نفت و صنایع بخواهد که نخست مشخص کنند برای تولید انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و نیز انواع بطری‌های پلاستیکی و کیسه نایلکسی، سالانه چه مقدار مواد نفتی در اختیار پتروشیمی‌ها قرار می‌گیرد؟ علاوه براین، سالانه چه میزان یارانه برای تولید این ظروف پرداخت می‌شود؟

عبیری در ادامه گفت: از آنجا که زباله‌های پلاستیکی رها شده در طبیعت عمر طولانی دارد و به‌سختی تجزیه می‌شود ضروری است وزارت نفت و صنایع ضمن اعلام میزان سرانه مصرف مواد پلاستیکی در کشور اعلام کنند که آیا استانداردی در این زمینه وجود دارد؟ به گفته وی، تدوین استاندارد و لازم‌الاجراشدن آن برای بازیافت و جمع‌آوری مواد پلاستیکی تولید شده در کشور نقشی کارساز دارد. همچنین تعیین سازمان و نهادی مشخص برای نظارت بر روند اجرای این استاندارد می‌تواند در کاهش زباله‌های پلاستیکی یکبار مصرف موثر باشد.

منبع: همشهری

 

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.