سپتامبر و افزایش قیمت آتی پلیمرها در بورس کالای دالیان چین

گزارش و تحلیل

بازدید: 39

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: قیمت آتی پلیمرها در بورس کالای دالیان چین در تاریخ اول سپتامبر با افزایش قابل توجهی روبه رو شد، به طوری که قیمت آتی پی وی سی به مرز یک هزار دلار نزدیک شد.

رشد قیمت پی وی سی

قیمت آتی پی وی سی برای تحویل در ماه ژانویه با ۴۲ دلار افزایش در هر تن با رقم ۹۹۴ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه اول سپتامبر بسته شد. حجم معامله این کالا ۴۰۳٫۹۸۴ تن بود.

همچنین قیمت آتی پلی اتیلن سبک خطی برای تحویل در ماه ژانویه با ۳۳ دلار افزایش به رقم ۱۳۱۵ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه اول سپتامبر رسید. حجم معامله این کالا ۳۹۸٫۵۹۴ تن بود.

در همین حال قیمت آتی پلی پروپیلن نیز با ۳۸ دلار افزایش در هر تن به رقم ۱۲۱۵ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه اول سپتامبر رسید.حجم معامله این کالا ۴۴۲٫۴۷۲ تن بود.

بازار هموپلیمرها

در چین، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن شاهد افزایش قیمت بودند زیرا، کاهش تعداد پیشنهادهای هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی موجب شد فروشندگان در این هفته تلاش کنند تا پیشنهادهای خود برای قیمت های بالایِ بازه را از مرز ۱۱۰۰ دلار در هر تن بالاتر ببرند. قیمت های این محصول در بازار داخلی نیز هم راستا با افزایش قیمت ها در بازار معاملات آتی مسیر مشابهی را طی کردند.

در بازار وارداتی، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا نسبت به هفته گذشته شاهد افزایشِ هفته ایِ ۱۰ تا ۴۰ دلاری بودند و بین ۱۰۷۰ تا ۱۱۲۰ دلار در هر تن گزارش شدند. یک تاجر مستقر در شانگهای گزارش داده است که سهمیه یک تولیدکننده هندیِ پلی پروپیلن در چین کاملا محدود شده و ارسال محموله ها تا اواسط سپتامبر به تعویق افتاده است. یک تاجر مستقر در نینگبو نیز از خرید رافیای هندی به قیمت ۱۰۷۰ دلار در هر تن (CIF) خبر داده است. این تاجر گفته است: «عرضه پلی پروپیلن وارداتی پایین است. شنیده ایم که بعضی از تاجران رافیا را بالاتر از ۱۱۰۰ دلار در هر تن می فروشند اما تصور نمی کنیم که هنوز قردادی قطعی با این قیمت منعقد شده باشد. انتظار داریم که این روند افزایشی تا سپتامبر ادامه پیدا کند.» در این میان، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی در حال حاضر در بالاترین میزان خود از اوایل ماه مارس قرار دارند.

در بازار داخلی، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا نسبت به هفته گذشته در حدود ۱۸ تا ۳۱ دلار افزایش یافتند. پلی پروپیلن در بازار معاملات آتیِ بورس کالایِ دالیان نیز از ۲۴ آگوست شاهد افزایش هفتگی ۴۷ دلاری بوده است. یک تاجر اظهار داشته است: «روند افزایشی در بازار داخلی در این هفته بوسیله افزایش قیمت ها در بازار معاملات آتی تقویت شده است. میزان موجودیِ Sinopec و شرکت ملی نفت چین (CNPC) در حدود ۶۷۰ هزار تن در سال است که این مقدار، معمولی ارزیابی می شود. فکر می کنیم قیمت های در روزهای آتی نیز همچنان افزایش یابند.»

در این میان قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن بطور متوسط به بالاترین میزان خود از نیمه دوم فوریه رسیده است و مجددا بالاتر از قیمت های این محصول در بازار واردات چین رفته، پس از آنکه در دو هفته اخیر پایین تر از آن قرار گرفته بود.

از این پس، باتوجه به فاکتورهای ذکر شده و علیرغم وضعیت ضعیف تقاضا، معامله کنندگان محتاطانه پیش بینی می کنند قیمت ها روند افزایشی فعلی خود را حفظ کنند. همچنین افزایش قیمت های پروپیلن در بازار آسیا این پیش بینی ها را تقویت کرده است.

منبع: پتروتحلیل

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.